تبلیغات
حیات در منظومه ای پر سر و صدا
ارسال در: 1388/07/08-00:00
تاو- قیطس نزدیک ترین ستاره خورشید مانند به منظومه شمسی است که از چند سال پیش اخترشناسان به وجود قرصی از گاز و غبار در اطراف آن پی برده اند.

 

علی پزشکی

 

تاو- قیطس در فاصله 12 سال نوری، نزدیک ترین ستاره خورشید مانند به منظومه شمسی است که از چند سال پیش اخترشناسان به وجود قرصی از گاز و غبار در اطراف آن پی برده اند. اخیراً ستاره شناسان پی به وجود کوه های یخی سرگردان بسیاری، مانند دنباله دارهای منظومه شمسی در قرص گاز و غبار اطراف این ستاره پی برده اند. از قرص غبار حتی ممکن است سیاره یا منظومه ای از سیاره ها به وجود آمده باشد که هنوز یافته نشده است.

پژوهش های اخیر دانشمندان نشان می دهد سیاره احتمالی در این منظومه حتی اگر درست در فاصله مناسبی از ستاره مادر باشد (جایی که به کمربند حیات معروف است) برخورد دنباله دارهای سرگردان با سطح آن چنان پی در پی و زیاد است که شرایطی مانند چند صد میلیون سال نخست پیدایش زمین را به وجود می آورد و هرگز حیات، فرصتی برای رشد در این سیاره نخواهد داشت.

 

                

 

 آیا منظومه تاو- قیطس یک استثناست یا بیشتر منظومه های سیاره ای برخلاف منظومه شمسی مملو از دنباله دارهای سرگردان اند؟ شاید خورشید در ابتدای پیدایش منظومه شمسی از نزدیک ستاره ای دیگر عبور کرده است و توده پرشماری از دنباله دار به نواحی بیرونی منظومه رانده شده اند تا محیط آرام امروزی در منظومه شمسی به وجود آید. اگر این طور باشد، باید پارامتر جدیدی را در احتمال پیدایش حیات هوشمند در کهکشان به میان آورد که امکان پیدایش هوشمندان فرازمینی را کمتر می کند. اما باز هم شمار ستاره های هر کهکشان چنان زیاد است که این احتمال برای پیدایش صدها تمدن فرازمینی، آن هم فقط در کهکشان راه شیری باقی می ماند.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید