تبلیغات
ساعتهاي آفتابي شناسنامه‌دار مي‌شوند
ارسال در: 1388/07/30-00:00
دبير جشنواره ساعتهاي آفتابي با اشاره به برگزاري سومين جشنواره ساعتهاي آفتابي گفت: از آنجا که استفاده از ساعتهاي آفتابي در کشور قدمت طولاني دارد از اين رو در اين جشنواره نسبت به شناسنامه دار کردن ساعتهاي آفتابي کشور اقدام مي شود.

امیرعلی مومنی

محمدحسين فعال اميري در گفتگو با مهر با اشاره به برگزاري سومين جشنواره ساعت هاي آفتابي گفت: اين جشنواره که فردا پنج شنبه 30 مهرماه برگزار مي شود شامل بخشهاي مختلفي است که از آن جمله مي توان به بخش مسابقه ساعتهاي آفتابي اشاره کرد.

وي با بيان اينکه در اين مسابقه هر تيم ساعت آفتابي را طراحي کرده و مي سازد، افزود: در اين مسابقه تاکنون 17 تيم از ميان دانشجويان، دانش آموزان و علاقه مندان به ساخت ساعتهاي آفتابي با 22 ساعت آفتابي شرکت کردند و در روز برگزاري جشنواره پس از داوري، طرحهاي برتر انتخاب مي شوند.

اميري با تاکيد بر اينکه ساعتهاي آفتابي بايد بر اساس محاسبات دقيق طراحي و ساخته شوند، اضافه کرد: ساخت ساعت هاي آفتابي بستگي به طول و عرض جغرافيايي دارد. در طراحي اين نوع ساعتها بايد دقت شود تا زاويه ساعت با زاويه دايره البروج (خط حرکت خورشيد در آسمان) منطبق باشد. داوريها نيز بر اساس اين محاسبات و زيبايي ساعتها صورت مي گيرد.

وي بخش نمايشگاهي را از ديگر بخشهاي اين جشنواره ذکر کرد و اظهار داشت: در اين بخش افراد فعال در زمينه طراحي و ساخت ساعتهاي آفتابي، ساعتهاي خود را ارائه کردند. علاوه بر اين ساعتهاي خاصي که امکان عرضه آن در نمايشگاه نبود به صورت پوستر ارائه مي شود.

دبير جشنواره ساعتهاي آفتابي به اهميت برگزاري اين جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: از پنج هزار سال قبل بابليها و سومريها در بين النهرين از اين نوع ساعتها استفاده مي کردند. از دير باز ساعتهاي آفتابي در کشور نيز وجود داشته است و براي تعيين زمان ظهر شرعي از آن استفاده مي کردند.

اين در حالي است که اين فناوري تاريخي در کشور مورد بي مهري قرار گرفته است به طوري که امروزه ساعتهاي آفتابي چشمگيري در کشور وجود ندارد.

اميري با تاکيد بر اينکه در حال حاضر 15 ساعت آفتابي در تهران موجود است، خاطرنشان کرد: کمتر کسي در تهران از وجود ساعت آفتابي در مراکزي چون مسجد امام، مرکز علوم ستاره شناسي و يا موزه زمان مطلع است. از اين رو براي آشنايي جامعه با ساعتهاي آفتابي اقدام به شناسنامه دار کردن ساعتهاي آفتابي در کشور کرديم.

وي اضافه کرد: براي اين امر فراخواني را منتشر کرديم و از همه افراد خواستيم تا اطلاعات لازم در زمينه ساعت آفتابي خاص در اختيار ما قرار دهند تا نسبت به شناسنامه دار کردن آنها اقدام کنيم.

دبير جشنواره ساعتهاي آفتابي با انتقاد از بي توجهي دست اندرکاران کشور نسبت به برگزاري اين جشنواره يادآور شد: اين جشنواره و مسابقه از سوي انجمن نجوم ايران برگزار مي شود و تنها نهادي که در برگزاري آن ما را ياري کرد موزه تماشاگه زمان بود.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید