تبلیغات
گزارش برگزاری شب های گالیله ای در پارک لاله تهران
ارسال در: 1388/08/05-00:00
ردم جمع شده بودند. کوچک و بزرگ، مرد و زن، پیر و جوان. همه منتظر بودند تا زمان شروع مراسم فرابرسد و وارد غرفه ها شوند. 5 غرفه ای که در ضلع شمالی استخر اصلی پارک لاله توسط یک دالان به هم متصل شده بودند و با آغوش باز آماده استقبال از بازدیدکنندگان بودند

گاهی به آسمان نگاه کن ...

گزارش برگزاری شب های گالیله ای در پارک لاله تهران مورخ 30/7/88

توسط گروه فناوران نجوم وابسته به خانه شهریاران جوان شهرداری تهران

گزارش: محمد حسین اربابی فر

مردم جمع شده بودند. کوچک و بزرگ، مرد و زن، پیر و جوان. همه منتظر بودند تا زمان شروع مراسم فرابرسد و وارد غرفه ها شوند. 5 غرفه ای که در ضلع شمالی استخر اصلی پارک لاله توسط یک دالان به هم متصل شده بودند و با آغوش باز آماده استقبال از بازدیدکنندگان بودند. مراسم قرار بود در ساعت 7 بعد از ظهر شروع شود اما تقریبا از ساعت 6، پشت در ورودی ازدحام شدیدی شده بود. البته برگزارکنندگان مراسم فکر همه جا را کرده بودند. تصاویر زیبای گرفته شده توسط تلسکوپ هابل به همراه توضیح کوتاهی در زیر هر تصویر، قبلا در دیوار بیرونی راهرو نصب شده بود تا بازدیدکنندگان تا زمان شروع مراسم از آن ها بازدید کنند. در ساعت 6:30 بود که بمب مراسم ترکید و گالیله به میان غرفه ها آمد. بله درست خواندید گالیله ! البته نه گالیله زنده شده بود و نه ما خواب نما شده بودیم بلکه یکی از بچه های خوش ذوق گروه، خود را به شکل گالیله در آورده بود و زندگی نامه خودش (یعنی همان آقای گالیله) را برای مردم بیان می کرد. مردم استقبال عجیبی از گالیله کردند، با او عکس یادگاری می گرفتند، گفتگوهای دوستانه و گاهی علمی انجام می دادند، با تلسکوپ قدیمی اش رصد می کرند و در کل ارتباط بسیار خوبی با او برقرار کرده بودند.

بالاخره مراسم با اندکی تاخیر شروع شد و مردم وارد غرفه ها شدند. در نخستین غرفه یک بسته شامل : بروشور شب های گالیله ای، یک CD طراحی شده توسط گروه متناسب با محتوای پروژه بین المللی شب های گالیله ای، یک عدد خودکار و یک کتاب به بازدیدکنندگان ارائه می شد.  مسابقه SMS، پخش اسلاید نمای مشتری برای کودکان و اهدای هدیه به خردسالان علاقه مند به نجوم از دیگر برنامه های این غرفه بود. در غرفه بعد، شما می توانستید علاوه بر نسشتن بر روی صندلی و کمی استراحت از صحبت های سخنران این بخش استفاده کنید. در این بخش مطالبی تحت عنوان: زندگی نامه گالیله، ماجرای دادگاه تفتیش عقاید و حوادث بعد از آن، اجرام رصد شده توسط گالیله مخصوصا سیاره مشتری برای مردم به نمایش در می آمد که سخنران نیز توضیحاتی را پیرامون هر اسلاید به علاقه مندان ارائه می داد. البته در بعضی مواقع خود جناب گالیله این توضیحات را می دادند که دیدن گالیله 4 قرن پیش در پشت کامپیوتر قرن بیستم منظره جالبی را رقم زده بود. سومین غرفه که گل سرسبد این مراسم بود سقف نداشت! البته این بی سقفی تعمدی بود چون قرار بود یک تلسکوپ و یک دوربین دوچشمی از دورن این غرفه به شمت مشتری و اقمارش نشانه بروند. البته تا زمانی که ماه در آسمان بود می توانستید ماه را هم رصد کنید. صفوف طولانی در کنار تلسکوپ و دوربین نشان از علاقه وصف ناشدنی مردم به ملاقات با مشتری داشت. هر از چند گاهی صداهای " آره ... دیدمش!"، " دیدم...دیدم ...!"، " این همه مشتری مشتری که می کردید همین بود ..." و ... همه سرها را به طرف این غرفه برمی گرداند. با مردم که صحبت می کردیم تقریبا اکثرشان از اولین تجربه رصدی خود بسیار راضی بودند و دوست داشنتد اگر فرصتی دوباره دست دهد دوباره به رصد بپردازند. وقتی از دیدار مشتری از پشت تلسکوپ فارغ شدیم این پوستر توجه مان را جلب کرد: وزن خود را در کمتر از چند ثانیه کاهش دهید ..!! در این غرفه وزن افراد در سایر سیارات محاسبه و به آن ها اعلام می شد. ممکن بود وزن شما در یک سیاره 0.1 شود و در بعضی سیارات 10 برابر!! پایان بخش این 5 غرفه هم غرفه ای تحت عنوان نجوم باستان بود که ابزارآلات قدیمی علم نجوم از قبیل: اسطرلاب، ربع جداری، دو ربعی و ... را برای مردم به معرض نمایش درآورده بودند و کارکرد هر یک را توضیح می دادند.

البته در این مراسم که با همکاری شهرداری مناطق 6 و 11 و همچنین خانه شهریاران جوان برگزار شده بود میهمانان ویژه ای نظیر شهردار محترم منطقه شش، مدیر عامل خانه شهریاران جوان، معاونت اجتماعی ناحیه 2 منطه 11 ، معاونت شهرداری منظقه شش و غیره نیز حضور داشتند.

چهره هایی که از بازدید بر می گشتند نشان از شگفتی آن ها از این طبیعت فراموش شده بود. شب های گالیله ای فرصتی بود برای آشتی دوباره مردم و مسئولین با آسمان شب. امیدواریم این پروژه به نقطه عطفی در تاریخ نجوم کشو تبدیل شود.   

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید