تبلیغات
گزارش برگزاری هشتادمین باشگاه نجوم اصفهان
ارسال در: 1388/10/08-00:00
درابتدای برنامه ها نوای دلنشین فرآن کریم طنین انداز شد و سرود ملی پس از آن پخش شد. با توجه به مقارن شدن نشست این ماه باشگاه با شب یلدا، در آغاز برنامه ها کلیپی درباره ی شب یلدا به نمایش در آمد.

درابتدای برنامه ها نوای دلنشین فرآن کریم طنین انداز شد و سرود ملی پس از آن پخش شد. با توجه به مقارن شدن نشست این ماه باشگاه با شب یلدا، در آغاز برنامه ها کلیپی درباره ی شب یلدا به نمایش در آمد.

سپس مجری باشگاه خانم نوربخشیان با تبریک شب یلدا  و عرض خیر مقدم به حضار که به نسبت باشگاههای گذشته از جمعیت قابل توجهی برخوردار بود و علاقه مندان بسیاری را در خود داشت، از آقای مهدی اسحاقی مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان برای اجرای اولین سمینار، دعوت به عمل آورد.

"فعالیت های مرکز آموزش نجوم ادیب در سال جهانی نجوم" عنوان سمینار ایشان بود. اگر چه آموزش و ترویج علم نجوم از فعالیت های همیشگی این مرکز می باشد، اما به گفته ی ایشان از برنامه های شاخصی که در سال جهانی نجوم در این مرکز صورت پذیرفت همایش رابطین نجوم مدارس در ناحیه ی 4 اصفهان، مراسم افتتاحیه سال نجوم و بزرگداشت و قدردانی از دکتر کیاست پور و دکتر عبداللهی، اجرای پروژه ی جهانی 100 ساعت ستاره شناسی، پروژه ی جهانی تعیین شعاع دقیق و شکل زمین با همکاری یک دانشگاه آلمانی و همزمان در چند نقطه ی دیگر جهان، هفته ی جهانی نجوم در اردیبهشت ماه و اجرای برنامه های جانبی، اختتامیه ی هفته نجوم با حضور اعضای مرکز در باشگاه شماره ی 1 شهرداری، بازدید از ساعت های آفتابی درسطح شهر، رقابت صوفی و شرکت یک تیم سه نفره از مرکز، همایش رویت پذیری هلال ماه رمضان، هفته ی جهانی فضا و طرح و اجرای مسابقه در سطح شهرستان، پروژه ی جهانی شب های گالیله و رصد خارج از شهر در دانشگاه آزاد میمه با حضور 200 خانواده ی اصفهانی و بالاخره کارگاه آموزش نرم افزارهای نجومی را می توان نام برد.

اما بخش بعدی برنامه ها سمینار مهمان ویژه ی این ماه باشگاه جناب آقای مهندس احمد دالکی پدر علم نجوم آماتوری ایران بود که در هشتادمین نشست باشگاه نجوم اصفهان حضور داشتند. "رصدخانه های هاوایی" عنوان سمینار ایشان بود که مربوط می شد به سفر اخیری که ایشان به مجمع الجزایر هاوایی داشتند. وی در ابتدا فهرستی از فعالیت های خود را در سال جهانی نجوم  ارائه داد و سپس با بیان این نکته که سفر به این نقطه از جهان و بازدید از رصد خانه های آن از آرزوهای وی بوده، به تشریح وضعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و آداب و رسوم مردم آنجا پرداخت. مجمع الجزایر در اقیانوس آرام قرار دارد، ایالت پنجاهم کشور آمریکا محسوب می شود و از هشت جزیره تشکیل می شود که بزرگترین آنها جزیره ی هاوایی می باشد. این جزیره دارای دو قله ی معروف می باشد که بلندترین آنها موناکی، بلندترین نقطه ی هاوایی به حساب می آید. در این قله 13 رصد خانه از 11 کشور جهان وجود دارد. از مهمترین رصدخانه های آن می توان به دو تلسکوپ کک، تلسکوپ سوبارو و تلسکوپ جمینی اشاره کرد. این رصد خانه توسط دانشگاه هاوایی اداره می شود و حدود 80 درصد کار نجوم و ستاره شناسی امریکا در این رصدخانه انجام می گیرد. برای رفتن به این ارتفاع و استفاده از رصد خانه ها شراط خاصی وجود دارد و قوانینی وضع شده که اجرای آن الزامی می باشد. در ادامه، توضیح عکس های مربوط به سفر، تشریح تلسکوپ های موجود در رصدخانه و جزئیات بیشتر سفر توسط مهندس دالکی ارائه شد.

پس از این سمینار طی مراسمی از تک تک اعضای کمیته ی اجرایی باشگاه که در مدت یکسال اخیر، در برگزاری باشگاه های نجوم اصفهان به نوعی همکاری داشتند تقدیر به عمل آمد.

در ادامه کلیپی از پشت صحنه های باشگاه و تلاش و زحمتی اعضای کمیته ی اجرایی باشگاه پخش شد.

در قسمت بعدی آقای محمد سلطانی ، مدیر باشگاه نجوم در آخرین باشگاه نجوم اصفهان به سرپرستی ایشان، چند کلمه ای از این دوران مدیریت سخن گفتند. وی در ابتدا به برنامه های موفق باشگاه و میهمانان ارزشمند دعوت شده اشاره ای کرد که می توان به افتتاحیه ی سال جهانی نجوم و باشگاه فروردین با محوریت فضا اشاره کرد اما در ادامه به سراغ  برخی مسائل و مشکلات گروههای نجومی رفت که متحد و هماهنگ نبودن این گروهها از ضعف های آنها می باشد. وی افزود درصد بالایی از باشگاههای نجوم هدفمند عمل نمی کنند و گروههای کوچک به برنامه های عادی اکتفا می کنند . محمد سلطانی در کنار نقدهایی که مطرح کرد، پیشنهاد ایجاد کمیته ای با نام هیئت رئیسه باشگاه نجوم اصفهان را ارائه نمود که هر یک از گروههای نجوم استان دارای یک کرسی می باشد و آراء تمامی اعضا دارای تساوی نظر است. وی در ادامه به برخی از مشکلات در یک ساله اخیر که باشگاه تحت مدیریتش اداره شد اشاره کرد. وی در پایان از کلیه ی اعضاء کمیته ی اجرایی که در برگزاری باشگاهها با وی همکاری داشتند تشکر نمود.

در بخش آخر باشگاه گروههای فعال نجومی استان به معرفی فعالیت های خود در یکسال اخیر پرداختند که موسسه آسمان و طبیعت پارس و مرکز پژوهشی هدایتگران اندیشه  و گروه نجوم سپهر کاشان از جمله این گروهها بود.

معرفی موسسه آسمان پارس

موسسه آسمان و طبیعت پارس

آسمان پارس موسسه علمی  آموزشی است که از سال 1381

 در زمینه ستاره شناسی در بخش های مختلفی فعالیت میکند که میتوان

به این موارد اشاره کرد :

 

n      اطلاع رسانی اینترنتی علوم ستاره شناسی و فضا

n      آموزش ستاره شناسی ;برگزاری کلاس های حضوری و آنلاین

n      برگزاری تورهای رصدی و طبیعت گردی عمومی و تخصصی

n      پشتیبانی از فعالیت های ستاره شناسی ;اصفهان , ایران و خاورمیانه

n      فروشگاه ابزارو وسایل ستاره شناسی

n      انتشار کتب و جزوات آموزشی ستاره شناسی

n      تولید نرم افزار های چند رسانه ای

n      همکاری در انتشارماهنامه آسمان شب

n      همکاری با انجمن نجوم ایران

 

اطلاع رسانی اینترنتی علوم ستاره شناسی

آسمان پارس ParsSky.com یکی از اولین فعالیت های این موسسه در زمینه ترویج علوم ستاره شناسی و آموزش در شبکه اینترنت است. آسمان پارس اولین سایت جامع ستاره شناسی و شاید بزرگترین منبع اخبار مقالات و مطالب ستاره شناسی فارسی در اینترنت است که نزدیک به 8 سال از فعالیت آن میگذرد. این سایت در ابتدا به زبان فارسی و در ادامه به زبان انگلیسی و عربی نیز فعالیت نموده است. نزدیک به 12 میلیون نفر از زمان تاسیس آن از آن بازدید کرده اند و 40 هزار نفر عضو آن در بخش اعضا و خبرنامه هستند. آسمان پارس مجموعه ای از 50 هزار صفحه مطلب در موضوع ستاره شناسی و فضا است که روزانه اطلاعات و اخبار ستاره شناسی را در اینترنت منتشر میکند.

آسمان پارس منبع بسیاری از منابع خبری ستاره شناسی است از مجلات تا سایت های خبری خبرگزاری ها و صدا و سیما میباشد. به پاس خدمات این سایت سازمان فضایی ایران نشان بهترین وب سایت ستاره شناسی و فضایی را به این سایت اهدا نموده است.

همکاران اصفهانی این سایت که از آغاز فعالیت آن تا کنون با آن همکاری کرده اند به این شرح هستند : محسن بختیار – علی پزشکی - مسعود کمیلی – مهدی کمیلی – محمد رحیمی – مهدی اسحاقی – فاطمه شکرچی –  حسن قضاوی - فائزه چقاجردی – پویان شهیدی –  الهه نوربخشیان - علیرضا تیموری – نیلوفر بان – فرشید کریمی – علیرضا بوژمهرانی –  پروین شکیبایی – سپیده قاضی عسگر – مرجان بنادکیان - محمد سلطانی – محمد پاکروان – نيوشا اماني  - عباس فقهی  - سهراب علیدوستی – عطا مقتدری – محسن شاهمحمدی - علیرضا رحیمی و علی شاه علی و دوستان دیگری که شاید نامی از آنها برده نشده است.

 

فهرست سایت های ستاره شناسی که با حمایت آسمان پارس راه اندازی شده است.

-          راه اندازی سایت آسمان پارس www.Parssky.com

-          راه اندازی سایت سال جهانی نجوم در ایران www.Astronomy.ir

-          راه اندازی سایت باشگاه نجوم اصفهان  www.Isfastro.com

-          راه اندازی سایت ماه نو www.NewMoon.ir

-          راه اندازی سایت آسمان کابل انجمن نجوم افغانستان www.Kabulsky.com

-          راه اندازی سایت عربی ستاره شناسی www.Arabastronomy.com

-          راه اندازی سایت مرکز نجوم ادیب www.Adibcenter.com

-          راه اندازی سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران www.Asiac.ir

-          راه انداز سایت رادیو نجوم www.Radionojum.com

 

برخی فعالیت های ترویجی آسمان پارس

-  اجرای چندین نمایش زنده پدیده های آسمان نظیر خورشید گرفتگی - ماه گرفتگی - گذر سیارات از مقابل خورشید برای اولین بار در ایران طی سالهای 1381 تا 1386 که صدها هزار مخاطب از سراسر جهان داشت.

- نمایش گذر زهره از مقابل خورشید – نمایش اینترنتی گذر عطارد از مقابل خورشید – نمایش 3 خورشید گرفتگی جزیی و چند ماه گرفتگی از اینترنت

-  همکاری در راه اندازی باشگاه نجوم در کشور کویت

- همکاری در راه اندازی انجمن نجوم افغانستان

- همکاری با انجمن منجمان بدون مرز AWB برای ترویج ستاره شناسی در خاورمیانه

- همکاری با انجمن SGAC (انجمن نسل فضا – زیر مجموعه یونسکو )برای ترویج علوم ستاره شناسی و فضایی در ایران

 

آموزش ستاره شناسی به صورت برگزاری کلاس های حضوری و آنلاین

آسمان پارس علاوه بر فعالیت های ذکر شده در بخش آموزش نیز توانسته قدمهای مثبتی بردارد.

-          برگزاری چند دوره ستاره شناسی برای کودکان و نوجوانان در سطح مهد های کودک

-          برگزاری دوره های ستاره شناسی پیشرفته در سطح استان اصفهان

-          برگزاری کلاسهای آمادگی المپیاد ستاره شناسی در چند شهر ایران

-          برگزاری یک دوره ستاره شناسی آنلاین

 

برگزاری تورهای رصدی و طبیعت گردی عمومی و تخصصی داخلی

یکی از فعالیت های عمومی اسمان پارس برگزاری تورهای ستاره شناسی و طبیعت گردی است. برگزاری این تورها همراه با دوره ای آموزشی عملی در محل رصد و همچنین برگزاری شب های رصدی و بخشی نیز آشنایی با طبیعت ایران است. تورهای آسمان پارس در فصلهای بهار تابستان و پاییز در استان اصفهان و مناطق مناسب دیگری در سایر شهر های ایران برگزار میشود.

 

پشتیبانی از فعالیت های ستاره شناسی در اصفهان – ایران و خاورمیانه

آسمان پارس موسسه ایست که بدون کمک های دولتی و عمومی توانسته ایت علاوه بر فعالیت های ذکر شده  در اصفهان در شهر های دیگر و هم چنین چند کشور همجوار زمینه های رشد و توسعه ستاره شناسی را فراهم آورد.

آسمان پارس در برنامه های عمومی ستاره شناسی اصفهان نظیر روز و هفته نجوم – شب یوری  و هفته فضا و همچنین برنامه های عمومی سال جهانی نجوم نظیر 100 ساعت ستاره شناسی و غیره شرکت کرده است.در چند استان آسمان پارس چندین برنامه رصدی عمومی و نمایشگاهی برگزار کرده است و مشوق برگزاری چند باشگاه نجوم در ایران نیز بوده است.آسمان پارس علاوه بر ایران توانسته به کمک علاقمندان اسمان شب باشگاه نجوم در کویت را راه اندازی کند. علاوه بر این آسمان پارس به علاقمندان ستاره شناسی در افغانستان کمک کرد تا علاوه بر راه اندازی یک سایت فارسی نجومی انجمن نجوم نیز تاسیس کنند. همچنین کمک کرد تا ابزار و ادوات یک رصد خانه را نیز که قرار است در کابل پایتخت آن راه اندازی شود تهیه کنند. آسمان پارس علاوه بر این در امارات به انجمن نجوم دبی مشاوره و خدمات داده در عراق به کمک انجمن نجوم کردستان عراق رفته است.فعالیت جدید آسمان پارس در این عرصه کمک به انجمن منجمان بدون مرز در ترویج ستاره شناسی در خاورمیانه و کمک به راه اندازی انجمن نجوم خاورمیانه و شناسایی افراد و گروه های ستاره شناس در این منظقه است.یکی از فعالیت های این موسسه کمک به ترویج صلح با استفاده از ترویج نجوم در این منطقه است که AWB انجمن منجمان بدون مرز نیز با آن همکاری دارد.

فروشگاه ابزارو وسایل ستاره شناسی

نزدیک به 4 سال است آسمان پارس فروشگاه لوازم و ابزار ستاره شناسی را در شهر اصفهان دایر کرده است. در این فروشگاه میتوانید انوع و اقسام تلسکوپ ها دوربین های دوچشمی و دوربین های عکاسی و نرم افزار و فیلم های نجومی را تهیه کنید. این فروشگاه طی فعالیتش توانسته به بسیاری از گروه ها و مراکز ستاره شناسی خدمات تخصصی ارائه نماید.طراحی رصد خانه های شخصی و رصد خانه های آموزشی ستاره شناسی برای مراکز علمی و آموزشی از دیگر فعالیت های این موسسه است.

 

انتشار کتب و جزوات آموزشی ستاره شناسی

کتاب "جستجوی حیات در کیهان" نخستین اثر انتشاراتی آسمان پارس است. این کتاب ترجمه و تالیف کتاب Astrobiology نوشته مونیکا گریدی است.

این پرسش که آیا ما در منظومه شمسی، كهكشان یا دنیای خود تنها هستیم یا نه، از دير باز آدمی را مجذوب خود كرده است. موجودات مرموز آسمانی در افسانه بسیاری از فرهنگ ها سایه افكنده‌اند و بطور منظم در داستان های علمی تخیلی ظاهر می شوند.

تعداد افرادی كه UFO ها را مشاهده می كنند روز به روز افزایش می‌یابد اگرچه تقریباً در همه این مشاهدات، توضیحات عجیب و غریبی دیده می شود. با اینحال صرف نظر از افسانه ها و داستان های تخیلی، جستجو برای  موجودات هوشمند فرازمینی (SETI)و مطالعه زیست شناسی كيهاني(یا زیست شناسی فرازمینی) از حوزه های تحقیقی مهم و ارزشمند به شمار می آیند. این كتاب به بحث زیست شناسی كيهاني و تلاش برای یافتن حیات در خارج از سیاره زمین می پردازد.

در این كتاب، با بررسی كلی منشأ و تحول حیات برروی زمین، امكان شكل گیری حیات در محیط های سیاره ای دیگر در منظومه شمسی و فراسوی آن مورد بررسی قرار می گیرد. با شروع از مهبانگ و حركت به  سوی شكل گیری انسان برروی زمین، از كیهانشناس،اخترفیزیكدان،ستاره شناس،متخصص علوم سیاره ای،سنگواره شناس،شیمیدان،بیوشیمیدان،زیست شناس،متخصص ژنتیك و انسان شناس سخن خواهيم گفت. البته نقش فیلسوفان و متكلمین كه مجذوب عمق و دامنه این بحث شده اند نیز فراموش نمی شود. برای شناخت انواع حیات برروی زمین،ابتدا باید اطلاعاتی در مورد موقعیت زمین در منظومه شمسی،مكان خورشید در كهكشان ما(كهكشان راه شیری) و سرانجام تاریخ تحول كهكشان راه شیری در جهان بدست آوریم. بنابراین جستجو برای حیات را با مهبانگ یعنی لحظه تولد جهان آغاز می‌كنیم.

تولید نرم افزار های چند رسانه ای

آسمان پارس دو محصول چند رسانه ای با موضوع زیست کیهان شناسی و آموزش نجوم به زبان کودکان و نوجوانان تولید کرده است.

این نرم افزارها تا اسفند ماه 1388 در فروشگاه آسمان پارس عرضه خواهند شد.

همکاری با انجمن نجوم ایران

آسمان پارس در برگزاری ماراتن مسیه و رقابت صوفی در دوره های مختلف همکار و حامی انجمن نجوم ایران بوده است. این موسسه همچنین مجری سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم و وبگاه سال جهانی نجوم نیز هست.

 

همکاری در انتشار ماهنامه رنگی آسمان شب

دومین ماهنامه فارسی زبان ستاره شناسی و اولین ماهنامه تخصصی رنگی بین المللی ستاره شناسی با نام " آسمان شب " از دی ماه 1388 آغاز به کار خواهد کرد. آسمان پارس با توجه به خط مشی خود توانسته است همکاری خوبی را با این ماهنامه جدید آغاز کند. آسمان شب ماهنامه رنگی ستاره شناسی است که توزیع بین المللی دارد. از دی ماه این ماه نامه به خانواده ستاره شناسی ایران معرفی میشود. آسمان شب به سردبیری و مدیر مسولی جناب اقای مهندس دالکی منتشر خواهد شد.

با ما به تماشای زیبایی های آسمان و طبیعت پارس بیایید.

نشانی :  اصفهان – میدان انقلاب- ابتدای خیابان چهار باغ – مجتمع سیتی سنتر –   شماره   315          تلفن :    2331313       09133273574

وب سایت : آسمان پارس www.ParsSky.com   فروشگاه : www.SkyNature.ir  


کلیپی از فعالیتهای مرکز هدایتگران اندیشه پخش شد و آقای محمد آکوچکیان مدیر این موسسه به تشریح اهم فعالیت های این موسسه در سال جهانی نجوم پرداختند. سه زبانه کردن سرویس پخش زنده کیهان، پخش زنده مراسم افتتاحیه سال جهانی نجوم از سرویس رادیو اینترنتی صدای آسمان، افتتاحیه پخش زنده ی رادیو صدای آسمان، پخش 12 سمینار آنلاین آموزشی در موضوعات نجومی، اجرای پروژه ی 100 ساعت ستاره شناسی، پخش زنده طولانی ترین کسوف قرن در کشور چین، همکاری بین المللی در برنامه ی شب های گالیله و بخش رصدخانه های از راه دور، برگزاری آنلاین دوره آموزش المپیاد نجوم، اجرای پروژه ی آن زن یک ستاره شناس است در ایران و تولید برنامه های رادیویی در این زمینه پس از برگزاری یکسری نشست آزاد دختران ستاره شناس، راه اندازی رصدخانه های کوثر2 و 3 از جمله فعالیتهای این گروه در سال جهانی نجوم بود که گزارش بخشی از فعالیت های این موسسه توسط پایگاههای خبری، وب سایت ها، خبررسانی ها و روزنامه ها به خوبی پوشش داده شد. در آخر نیز ایشان از سرکار خانم هاجر احمدزاده و خانم مینا هوشمند که سهم زیادی در برگزاری این برنامه ها داشتند قدر دانی کردند.

باشگاه هشتادم در پایان با خواندن قطعه ای ادبی توسط خانم نوربخشیان به کار خود پایان داد.

در این نشست از باشگاه، بعد از چند ماهی که ویژه نامه ی باشگاه، انتشار خود را متوقف کرده بود ، شاهد چاپ نخستین شماره ی ماهنامه ی ستاره شناسی با نام "گیتا" به مدیر مسئولی آقای مهدی اسحاقی و سردبیری خانم ملبوبی بودیم که حرکت بسیار بزرگ و موفقیت آمیزی برای مرکز نجوم ادیب و باشگاه نجوم به حساب می آید. در شماره نخست این ویژه نامه می خوانیم: گیتی شناسی از دیدگاه قرآن، فریاد هاوکینگ از سیاهچاله شنیده می شود، بررسی رویت پذیری هلال محرم 1431، عصر یخی، راهنمای آسمان/پدیده های آسمانی، زحل نگین زیبای آسمان، نیم نگاهی به پارادوکس پدربزرگ، صیادان ماهواره، دوربین های تک عدسی انعکاسی(SLR)، کیهان، کیهان شناسی، تبدیل دستگاه های مختصات سماوی به روش ماتریسی.

حاشیه های باشگاه:

استقبالی که از باشگاه آذر ماه شد به نحوی بود که این نشست از باشگاه را بعد از باشگاه اسفند 87 که افتتاحیه ی سال جهانی نجوم در آن صورت گرفت، از نظر تعداد شرکت کننده در رتبه ی دوم قرار داد.

مهندس دالکی بعد از ارائه ی سمینار خود شاخه گلی را از روی دکوری که به مناسبت شب یلدا آماده شده بود برداشتند و به دکتر عبداللهی هدیه کردند که این حرکت مهندس دالکی مورد استقبال و تشویق بسیار حضار در سالن قرار گرفت.

آقای دکتر عبداللهی برای دقایقی به پشت تریبون رفتند و قسمتی از خاطرات گذشته ی خود را بیان کردند و از حضور در این جمع ابراز خشنودی کردند.

بدلیل کمبود وقت، گروه نجوم سپهر کاشان که با نظم خاصی در باشگاه حاضر بودند نتوانستند توضیحی از فعالیت های گروه خود داشته باشند، که البته از همین جا از حضورشان در باشگاه کمال تشکر را می کنیم.

همچنین به دلیل عدم هماهنگی و بی نظمی بخش کامپیوتر تیزر معرفی آسمان پارس در کمتر از 1 دقیقه پخش شد که اعتراض مدیر این موسسه را به همراه داشت.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید