تبلیغات
ابزار تراش سنگ فرصت‌ فعالیت خود را از سر گرفت
ارسال در: 1383/06/16-00:00
مریخ نورد آپرچونتی‌ ناسا بعد از دو هفته خرابی‌ دستگاه تراش سنگ، کار خود را از سر گرفت.

مریخ نورد آپرچونتی‌ ناسا بعد از دو هفته خرابی‌ دستگاه تراش سنگ، کار خود را از سر گرفت.

 

 

نمایی از دستگاه تراش و مته آن که توسط دوربین خود مریخ نورد گرفته شده است.

 دلیل این امر مسدود شدن آرمیچر دستگاه توسط سنگریزه اعلام شد. دوشنبه گذشته ابزار مخصوص سایش با موفقیت یک قطع سنگ را در کنار دهانهٔ ایندورانس تمیز کرد و اطلاعات رسیده در روز سه شنبه به مهندسین نشان داد که دستگاه به طور کامل احیا شده است.تیم ماموریت مریخ نورد ها در JPL ناسا در پاسادنا کالیفرنیا برای استفاده از آرمیچر سایشی و تراشیدن یک حفره در قطعه سنگی‌ که به منظور آشکار سازی درون آن انجام می گیرد برای عملیات بعدی برنامه ریزی کرده است.زمین و مریخ به مقارنهٔ خود نزدیک می‌ شوند. در این زمان خورشید کاملا در میان زمین و سیاره قرار خواهد گرفت، بنابرین تا چندین روز دستگاه های کنترل نمی تواند با مریخ نورد ها ارتباط برقرار کنند.

دکتر استفان گروان از مرکز روبوتیک هانیبی‌ در نیویورک گفت: ما واقعا خوشحالیم که فرصت استفادهٔ دوباره از ابزار تراش سنگ آپرچونتی‌ را به دست می‌ آوریم. وی اذعان کرد" ما نقشه کشیده بودیم که سنگریزه را با حرکت برعکس آرمیچر کنار بزنیم ولی‌ حرکت مریخ نورد و لرزش آن مانع انجام این کار شد. در هر صورت ابزار تراش تا بحال در ماموریت مریخ نورد ماورا انتظارات مهندسی‌ عمل کرده است. همفکری های جدید این مطلب را روشن کرد که به نظر نمی‌ رسد  ابزار خیلی‌ مستهلک شده باشد و‌ به طور کل دندانه های دستگاه خیلی صدمه ندیده است.'"‌

هر دو مریخ نورد های آپرچونتی ‌(فرصت) و همکار دوقلویش اسپیریت (روح) چهار ماه بیشتر از حد اصلی‌ ماموریت ادامه داده اند و با موفقیت بعد از اکتشافات سه ماهه مقدماتی‌ ماموریت در مریخ کار کرده اند. ابزار سایش مریخ نورد فرصت تا بحال 18 بار برای سایش سنگ و پنج بار هم برای پاک کردن و برس کشیدن بر روی سنگها استفاده شده است. ابزار مریخ نورد روح هم نه بار عملیات سایش و 28 بار هم برس زدن روی تکه سنگهای مختلف را به انجام رسانده است.معیار موفقیت مریخ نورد ها برای یک بار ساییدن توسط هر كدام از آنها تعیین شده بود که خیلی‌ بیشتر از این عمل کرده اند.در 26 شهریور به مدت چندین روز خورشید در میان زمین و مریخ قرار خواهد گرفت و تا چندین روز در ارتباط بین دو سیاره اختلال به وجود خواهد آمد و میان امواج پرانرژی نزدیک خورشید و ارتباط رادیویی‌ ما اختلال پیدا می‌ شود.

متصدیان مریخ نوردها این وقفهٔ چند روز را در فرستادن فرمان های روزانه در نظر خواهند گرفت و بر اساس آن عمل خواهند کرد. مریخ نورد ها برای انجام اعمال روزانهٔ خود و تحقیقات در این مدت به فرمان های بیشتری احتیاج دارند که زودتر فرستاده می‌ شود. و بعد از آن دوباره ارتباطات روزانهٔ خود را از سر خواهند گرفت.اسکات دادریک مهندس سیستم در JPL ناسا که وظیفهٔ سازماندهی‌ هر دو مریخ نورد را در زمان قطع ارتباط بر عهده دارد گفت: بر اساس تجربیاتی‌ که از دیگر فضا پیما ها به دست آورده ایم،  انتظار داریم وقتی‌ که زاویهٔ بین مریخ،خورشید و زمین 2 درجه یا کمتر باشد توانایی‌ ارتباط رادیویی‌ موفقیت آمیز به سرعت کاهش‌ یابد.

 

نمونه ای از تراش قطعه سنگ و ایجاد حفره های ریز در آن برای بازرسی قسمت داخلی سنگ توسط مریخ نورد فرصت

وی اضافه کرد'" برای احتیاط، سه روز قبل و بعد از این دوره اجازهٔ انجام کار ها را صادر می‌ کنیم.'"وقفهٔ پیش بینی‌ شده برای فرستادن برنامهٔ روزانه تا حدودا یک هفته دیگر انجام می‌ شود، برای مریخ نورد روح از 18 شهریور و برای فرصت از 19 شهریور .مریخ نورد ها دستورات لازم را زودتر برای انجام عملیات مربوط به جو مریخ و طیف سنجی‌ روزانه، در دوره وقفه دریافت خواهند کرد .هیچ حرکتی در چرخ و یا حرکت بازو روباتی‌ در حین مقارنه در نظر گرفته نشده است، ولی‌ ممکن است پایه های دوربین برای مشاهده حرکت کنند. همچنین مریخ نورد ها ارتباط روزانهٔ خود را با مدار پیمای ادیسه ادامه خواهند داد و سعی‌ می‌ کنند با زمین ارتباط برقرار کنند.دادریک گفت: تیم علمی‌ برخی‌ زمان ها را از سیکل کارهای روزانه حذف خواهد کرد، ولی‌ ما همه روزه تیم کامل فضاپیما را خواهیم داشت.بنابراین می‌ توانیم در صورت تماس احتمالی‌ و یا مخابرهٔ اشکالی‌ در مریخ نورد ها به سرعت به آن پاسخ دهیم و این تدبیر خوبی‌ برای دستورات اورژانسی‌ است.JPL بخشی‌ از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا کالیفرنیا پروژه مریخ نورد های اکتشافی مریخ را برای قسمت ماموریت های علمی‌ ناسا در واشینگتن اداره می‌ کند.

اطلاعات تکمیلی‌ در مورد پروژه در آدرسhttp://marsrovers.jpl.nasa.gov و http://athena.cornell.edu در دسترس است.

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید