تبلیغات
گزارش فعالیت های هفته جهانی نجوم در گنبدکاووس
ارسال در: 1389/02/08-00:00
هفته جهانی نجوم در گنبدکاووس با مشارکت صمیمانه انجمن نجوم گنبد آسمان وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره 2 ، انجمن نجوم نجما و پژوهش سرای دانش آموزی جابر بن حیان با شکوه فراوان برگزار گردید .هفدهمین باشگاه نجوم گنبد

نخستین روز این هفته با برگزاری هفدهمین باشگاه نجوم گنبد توسط انجمن نجما در آمفی تأتر کتابخانه عمومی شماره یک آغاز شد .

ارائه گزارش هیئت امنا انجمن نجما ، آزمایش فیزیک توسط 2 تن از اعضای دانش آموز ، پخش کلیپ انجمن ، سمینار علمی رابطه ریاضی و هنر توسط استاد دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد ، آشنایی با وب سایت انجمن و مباحثه ( شبه علم ) از برنامه های باشگاه بود .

* نمایشگاه نجوم

دومین روز هفته نجوم مصادف با گشایش نمایشگاه نجوم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره 2 گنبد بود . در این نمایشگاه عکس و پوستر ، کتاب ، نشریات ، نرم افزار ، چند ماکت موشک ، ماهواره و سفینه به نمایش عموم گذاشته شد .

طی یک هفته ای که نمایشگاه دایر بود ؛ علاوه بر علاقمندان و خانواده ها ، بیش از 12 کلاس از مدارس ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه و در مجموع بیش از 500 نفر از آن دیدن کردند .

در هفته نجوم برای نخستین بار نمایشگاه عکس مجازی نیز با بیش از 1200 اسلاید نجومی با استفاده از رایانه و ویدئو پروجکشن به نمایش گذاشته شد . هم چنین با بهره گیری از 2 نرم افزار "پیپو" و "نجوم برای همه" به بازدیدکنندگان مقطع ابتدایی توضیحاتی توسط مربیان مرکز ارائه گردید .

* فستیوال فیلم های نجومی

در دومین روز  هفته نجوم فستیوال فیلم های نجومی نیز در کانون پرورش فکری آغاز به کار نمود و یک هفته ادامه داشت .

در این فستیوال 4 فیلم انیمیشن دوبله شده به نام های میمون های فضایی ، بزن بریم ماه ، وال . ای و آپ ، 2 فیلم مستند  Moon( ماه ) و Star (ستاره) به زبان اصلی و 2 فیلم سینمایی District9 (منطقه 9) و Race to witch mountain (پیش به سوی کوه اسرار آمیز) به زبان اصلی با زیرنویس فارسی به نمایش درآمد .قریب به 350 نفر نیز  فیلم های فستیوال را تماشا کردند .

* کارگاه های نقاشی ، ماکت سازی و ادبی

برپایی کارگاه های نقاشی ، ماکت سازی (کاردستی ) و ادبی ( قصه نویسی ) از دیگر  فعالیت های کانون پرورش فکری شماره 2 گنبد در ایام هفته نجوم بود .

 1- کارگاه نقاشی

در کارگاه نقاشی که ویژه کودکان بود ، دختران و پسران مقطع ابتدایی آثاری با موضوع ستارگان و سیارات ، موشک و فضانوردی و موجودات فضایی به تصویر کشیدند .

2- کارگاه ماکت سازی ( کاردستی )

کارگاه کاردستی یا ماکت سازی مخصوص گروه سنی نوجوانان بود .

نوجوانان علاقمند در این کارگاه به صورت انفرادی یا گروهی تعدادی ماکت موشک ها و سفینه ها را با استفاده از کارتن ، مقوا ، یونولیت و دور ریختنی ها ساختند .

3- کارگاه ادبی ( قصه نویسی )

در کارگاه ادبی نیز علاقمندان کودک و نوجوان ، یک داستان نیمه تمام را که توسط مربیان کانون پرورش فکری تنظیم شده بود ؛ به سلیقه و توانایی خود ادامه دادند .

* زنگ نجوم در مدارس

در این هفته زنگ نجوم نیز در مدارس به صدا درآمد تا همه توجه دانش آموزان و اولیا مدارس را به سمت نجوم معطوف نماید .

* سمینار علمی در مدرسه

برگزاری سمینار علمی نجوم در دبیرستان مختوم قلی فراغی توسط انجمن نجوم نجما و با همکاری کانون پرورش فکری شماره 2 ، از دیگر برنامه های اجرا شده هفته نجوم در گنبد بود .

در این سمینار آقای آتیلا پرو کارشناس ارشد اختر فیزیک و مسئول انجمن نجوم نجما پیرامون منظومه شمسی ، منجم کیست ؟ ، رصدخانه ها و . . . مطالبی بیان نمود .

* رصد عمومی

طبق برنامه ریزی های قبلی  رصد عمومی برای 2 روز پیش بینی شده بود که به علت نامساعد بودن هوا  تنها در یک روز برگزار شد .

 رصد عمومی آخرین برنامه این هفته بود که به همت اعضای انجمن نجوم گنبد آسمان وابسته به کانون پرورش فکری گنبد برگزار گردید . این رصد با 3 تلسکوپ در پارک شهید فهمیده و در کنار کانون پرورش فکری انجام شد و مورد استقبال گسترده دانش آموزان ، دانشجویان و خانواده ها قرار گرفت .

در این رصد که به مدت 5/2 ساعت ادامه داشت ؛ شرکت کنندگان موفق به رصد ماه ، زحل ، مریخ و زهره شدند .

منصور آق

سرپرست کانون پرورش فکری شماره 2 گنبد

و مسئول انجمن نجوم گنبد آسمان

1389/2/4        


                                   
                      

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید