تبلیغات
روبات انسان‌نما در فضا
ارسال در: 1389/02/22-00:00
جدیدترین روبات انسان‌نمای ناسا که با همکاری جنرال‌موتورز تولید شده، قرار است پاییز امسال به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود و با بازوان پرتوان خود، کمک حال فضانوردان ساکن در مدار زمین باشد.

فاطمه محمدی‌نژاد

شاتل فضایی دیسکاوری در دسامبر 2010/ آذر 89، روبونات2 یا آر2 را به ایستگاه بین‌المللی فضایی منتقل خواهد کرد تا این روبات، نخستین انسان‌نمایی باشد که به فضا سفر کرده و در آنجا مشغول به کار می‌شود.  آر2 که با همکاری مشترک ناسا و شرکت جنرال‌موتورز تولید شده، تا حدودی به شخصیت C-3PO در فیلم جنگ ستارگان شباهت دارد، اما از نعمت سخن گفتن بی‌بهره است. البته کسی از این بابت ناراحت نیست، زیرا کارکنان ایستگاه فضایی نیاز به کسی دارند که بتواند خدمات مفیدی ارائه دهد، نه فردی که زبان نیشدار داشته باشد.

به گزارش ناسا، رون دیفتلر، مدیر پروژه روبونات در مرکز  فضایی جانسون توضیح داد:« هدف ما برای آر2 انجام وظایف معمول است تا کارکنان ایستگاه به کارهای مهم‌تری بپردازند. ما در اینجا روباتی داریم که قادر است جسمی را که جستجو می‌کند، ببیند، محیط را حس کند و در صورت لزوم، خود را با آن تطبیق دهد. یعنی تا حدودی شبیه به انسان است.»

گروه امیدوار است بتواند به آر2 تمام موارد ممکن در ایستگاه فضایی را آموزش دهد. مثلا روبات باید بتواند آزمایش‌های علمی را برای کارکنان مهیا کند یا حتی به‌راحتی جاروبرقی بکشد!

به آر2 اجازه حرکت در سراسر ایستگاه داده نمی‌شود. حداقل نه از ابتدا. این روبات هنوز قدرت حرکت ندارد و بنابراین در یک نقطه خاص مستقر می‌شود؛ اما تصمیم بر این است که در  آینده در ایستگاه حرکت کند. این روبات از دست‌هایش برای حرکت از مکانی به مکان دیگر درایستگاه فضایی استفاده می‌کند، درست همان کاری که یک فضانورد انجام می‌دهد.

وقتی این روبات به ایستگاه فضایی منتقل شد، ابتدا باید برای جاذبه صفر و دیگر اثرات محیطی فضا آزمایش شود و سپس به تدریج پیشرفت کرده و وظایف ساده‌ای را مثل بررسی سلامت خود برای تکمیل کارها، انجام می‌دهد.

گروه زمینی و کارکنان ایستگاه فضایی با سیستم‌هایی مشابه این روبات را کنترل می‌کنند. آر2 تحت کنترل عمل می‌کند. او می‌تواند با فرامینی که مهندسان به آن می‌دهند، فکر کند. این همان شیوه‌ای است که مریخ‌نوردهای اسپریت و آپورتونیتی کنترل می‌شوند. اما با یک تفاوت.

دیفتلر در این رابطه گفت:« روبات ما می‌تواند ببیند و تنها 2 تا 6 ثانیه طول می‌کشد تا ویدیوی آن به ما برسد و ما تقریبا هم‌زمان می‌توانیم محیط را مشاهده کنیم. این درحالی است که زمان ارسال یک‌سویه ویدیو از مریخ تا زمین به‌طور متوسط ده دقیقه است. اگر ما ببینیم آر2 کاری می‌کند که مفید نیست، می‌توانیم بلافاصله به او بگوییم "آن را متوقف کن و در عوض این کار را انجام بده."» کار با آر2 خیلی شبیه به کنترل یک کارمند جدید است!

با این حال گروه وی برای بهبود کار و پیشرفت این روبات فضایی همچنان تلاش می‌کنند. « به عنوان مثال همچنان که ما این روبات را پیشفته‌تر می‌کنیم، قدرت بینایی روبات به ما امکان می‌دهد تا حرکاتش را نیز تنظیم کنیم. ما قادر خواهیم بود شیوه‌ای را که آر2 حرکت می‌کند تا به هدف برسد، تعیین کنیم. »

کافی است آر2 به یک جفت پا یا دو چرخ نیز مجهز شود تا بر روی سیاره یا سیارکی به اکتشاف بپردازد. در نهایت آر2 چنان برای کارکنان شناخته‌شده خواهد بود که فضانوردان هنگام برخورد با آن ممکن است عبارت "ببخشید" را بر زبان آورند. اما آر2 چطور پاسخ خواهد داد؟

به عقیده دیفتلر افزودن کلام ساده است، اما در حال حاضر در اولویت نیست. " آر2 زمان‌های بسیاری به تنهایی کار خواهد کرد. او نیازی به صحبت کردن ندارد."

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید