تبلیغات
موشک آریان ۵ برای پنجاهمین بار به فضا پرتاب شد
ارسال در: 1389/03/02-00:00
این موشک که حامل دو ماهواره ارتباطاتی به وزن هشت تن بود در ساعت ده و یک دقیقه روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) از پایگاه هوایی کورو در گینه فرانسه به فضا پرتاب شد.

موشک آریان ۵ برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ به فضا پرتاب شد. اگر چه اولین پرتاب این موشک موفق نبود، اما از آن پس از این موشک به عنوان یکی از موشک های مطمئن برای انتقال ماهواره ها به فضا استفاده شده است.

تقریباً نیمی از ماهواره های ارتباطاتی تجاری در جهان با موشک آریان به فضا پرتاب می شود.

یکی از ماهواره هایی که روز جمعه با این موشک به فضا پرتاب شد SES Astra 3B است که برنامه های تلویزیونی برای اروپا و خاورمیانه پخش خواهد کرد و اینترنت پرسرعت در اختیار این منطقه از زمین قرار می دهد. ماهواره دیگر CosmatBW-2 بود که وظیفه انتقال اطلاعات با امنیت زیاد را برای ارتش آلمان بر عهده خواهد داشت.

SES Astra 3B اولین ماهواره ای بود که بیست و هفت دقیقه بعد از پرتاب موشک آریان از این موشک جدا شد و در مدار قرار گرفت. ماهواره دوم، شش دقیقه بعد از موشک جدا شد.

این عملیات بعد از دو ماه کار پردرسر برای گروه پرتاب موشک، با موفقیت انجام شد.

از ماه مارس گذشته این عملیات سه بار به تعویق افتاده بود. بار پیش در اوایل ماه آوریل پرتاب موشک یک دقیقه قبل از شمارش معکوس متوقف شد. بعد از بررسی علت تاخیر و اشکالاتی که در کنترل کیفیت عملیات انجام گرفت، رگلاتورهایی که فشار تانکرهای اکسیژن و هیدروژن مایع موشک را کنترل می کرد تعویض شد.

آریان 5 انویست

آریان ۵ در سال ۲۰۰۲ ماهواره "انوی ست" را به ارزش دو میلیارد دلار به فضا پرتاب کرد.

پرتاب موشک آریان ۵ به طور رسمی از سال ۱۹۹۹ آغاز شد. چند سال بعد اصلاحاتی در این موشک انجام شد که با این اصلاحات این موشک می تواند تا ده تن بار و تجهیزات را تا ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری سطح زمین ببرد.

این موشک دو پیشرانه (بوستر) برای جدا شدن از زمین دارد و برای رسیدن به جو و ماورای جو از یک پیشرانه با سوخت برودتی استفاده می کند.

آریان ۵ در روز جمعه برای سی و ششمین بار متوالی با موفقیت به فضا پرتاب شد.

از جمله مهمترین عملیاتی که این موشک در تاریخ چهارده ساله خود انجام داده، پرتاب تلسکوپ های فضایی هرشل و پلانک بود که سال گذشته انجام شد. همین طور این موشک در سال ۲۰۰۲ ماهواره تحقیقاتی "انوی ست" را که با هزینه دو میلیارد یورو ساخته شده بود به فضا فرستاد و بالاخره در سال ۲۰۰۸ سیستم روبات ژول ورن را به وزن بیش از بیست تن به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد.

وزرای اروپایی برنامه ای را برای انجام اصلاحاتی در این موشک تصویب کرده اند. هدف از این برنامه که " تکامل در میانسالی" نام دارد افزایش ظرفیت حمل بار این موشک به سیزده تن است.

با وجود اینکه پرتاب موشک آریان در سال ۲۰۱۰ میلادی با تاخیر آغاز شده است، آریان اسپیس، شرکتی که وظیفه ساخت و پرتاب این موشک را بر عهده دارد، اعلام کرده که تا پایان سال میلادی جاری شش موشک آریان دیگر به فضا پرتاب خواهد کرد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید