تبلیغات
فضاپیمای رزتا تصاویر سیارکی عظیم را مخابره کرد
ارسال در: 1389/04/20-00:00
فضاپیمای بدون سرنشین اروپایی رزتا تصاویر یکی از بزرگترین سیارک ها که عمرش بیش از چهار میلیارد سال تخمین زده می شود را به زمین مخابره کرده است.

محمد رحیمی

فضاپیمای رزتا تصاویر با کیفیت بالایی از لوتسیا، سیارکی که برآورد می شود چهار و نیم میلیارد سال از عمرش می گذرد، را به سازمان فضایی اروپا (ESA) در آلمان ارسال کرده است.برخی دانشمندان لوتسیا را یکی از بقایای مرحله شکل گیری منظومه شمسی می دانند.فضاپیمای اروپایی پس از چند هفته تلاش سرانجام توانست در نقطه ای بین سیاره های مشتری و مریخ که ۴۵۴ میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت، خود را تا حد امکان به سیارک نزدیک کند.سازمان فضایی اروپا می گوید رزتا با سرعت ۱۵ کیلومتر در ساعت از حدود ۳۱۶۲ کیلومتری این سیارک عبور کرد و از آن عکس گرفت.

 

مرحله تدارکاتی این عملیات سه هفته طول کشید، زیرا کارشناسان باید بطور دقیق مدار گردش و سرعت حرکت لوتسیا را محاسبه می کردند.بر اساس تصاویر مخابره شده، لوتسیا شکل کشیده ای دارد و طول آن دست کم ۱۳۰ کیلومتر است.سطح این سیارک نیز مملو از دهانه ها و حفره های آتشفشان مانند است که به نظر کارشناسان، در نتیجه برخوردهای سنگین با اجرام آسمانی دیگر پدید آمده است.این سیارک اولین بار حدود ۱۵۰ سال پیش رصد شد، اما تلسکوپ های معمولی به درستی نتوانسته بودند تصاویر دقیقی از آن را نشان بدهند.

دانشمندان تلاش خواهند کرد با استفاده از تصاویر جدید نوع لوتسیا را مشخص و تعیین کنند که این سیارک از نوع کربنی است یا فلزی.برخی دانشمندان معتقدند ماموریت موفقیت آمیز فضاپیمای اروپایی می تواند به انسان برای دفاع از زمین در برابر سیارک هایی که امکان اصابت آنها به زمین وجود دارد، کمک کند.

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید