تبلیغات
ناسا به کمک معدنچیان شیلی می‌رود
ارسال در: 1389/06/06-00:00
33 معدنچی در شیلی در عمق 800 متری زمین در فضایی کوچک به دام افتاده‌اند و شاید تا کریسمس آینده هم نتوانند نور خورشید را ببینند. شیلی برای حفظ سلامت جسمانی و روانی این افراد دست به دامن ناسا شده است

بهنوش خرم‌روز: حدود 20 روز پیش،‌ ریزش در یکی از معادن شیلی،‌ باعث به دام افتادن تعدادی از معدنچیان در زیر زمین شد. 17 روز طول کشید تا بالاخره ضربه‌هایی روی یک میله، به امدادگران فهماند که معدنچیان زنده هستند. پیدا کردن این 33 نفر، نه تنها زنده، بلکه سالم،‌ جشن شادی را در شیلی به راه انداخت. اما بررسی‌های امدادگران نشان می‌دهد که نجات این افراد ممکن است تا 4 ماه طول بکشد.

بر اساس گزارش پاپ‌ساینس، دولت شیلی دست به دامن ناسا شده تا برای این مدت نه چندان کوتاه، بتواند معدنچیان را هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی سالم نگه دارد. ناسا تجربه‌ای طولانی در زمینه زندگی انسان در فضاهای بسیار کوچک،‌ بدون هر گونه ارتباطی با فضای خارج  دارد. هنوز اعلام نشده که ناسا چه پیشنهادها و توصیه‌هایی برای شیلی دارد. ظاهرا در حال حاضر ناسا منتظر پاسخ سوال‌های تخصصی است که از شیلی پرسیده است.

ناسا

در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین سوال‌های موجود، ‌این است که به معدنچیان بگویند زمان نجاتشان چه‌قدر طول خواهد کشید یا این موضوع را مخفی نگه دارند. شاید ناسا نتواند به این سوال جواب بدهد، اما به طور حتم،‌ می‌داند برای حفظ سلامت جسمانی این افراد که در حال حاضر تنها به واسطه یک لوله به قطر 15 سانتیمتر با سطح زمین ارتباط دارند، ‌چه باید کرد.  

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید رعایت شود،‌ این است که تا زمان نجات، معدنچیان وزن اضافه نکنند. الان به واسطه همان لوله برای آن‌ها مواد غذایی فرستاده می‌شود. اما امدادگران گفته‌اند که قطر مسیری که برای نجات خواهند ساخت بیشتر از 66 سانتیمتر نخواهد بود و معدنچیان باید خود را لاغر نگه دارند تا بتوانند از این مسیر عبور کنند. ناسا در این مورد تخصص خاصی دارد. ناسا سال‌ها است که فضانوردانش را در شرایط سخت با رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی لازم،‌ متناسب نگه داشته است. البته این معدنچیان ابزراهای ناسا را در اختیار ندارند و در فضایی زندگی می‌کنند که بزرگ‌تر از یک آپارتمان کوچک نیست،‌ اما پزشکان ناسا می‌توانند برنامه‌های مناسب را برای این افراد تدوین کنند.

با این وجود،‌ حفظ سلامت روانی این افراد در محیطی بسته،‌ کوچک و پرجمعیت،‌ آن هم به مدت طولانی، چندان به نظر ساده نمی‌رسد. فعلا برای آن‌ها چد بازی و موسیقی فرستاده شده است، باید دید راه‌حل‌هایی که ناسا پیش پای شیلی می‌گذارد چیست.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید