تبلیغات
زحل کجاست؟
ارسال در: 1389/07/05-00:00
این روز ها از سیاره ی زحل در آسمان خبری نیست!

علی رضا دادخواه

سیاره ی خرمای رنگ زحل با حلقه های خوابیده اش که ماه ها سوژه ی رصد علاقه مندان به آسمان بود این شب ها در آسمان شب نیست.

مقارنه یعنی قرین شدن یا نزدیک شدن. به عبارتی دیگر هرگاه موقعیت یک سیاره در منظومه ی شمسی به گونه ای باشد که در آسمان خورشید و آن سیاره در کنار یکدیگر دیده شوند اصطلاحا می گویم سیاره در مقارنه است.واضح است که در حالت مقارنه با خورشید به دلیل نور زیاد خورشید جرم از روی زمین قابل مشاهده  نیست .

توجه به این نکته مهم است که مقارنه یک سیاره بدین معنا نیست که موقیت سیاره و خورشید در آسمان دقیقا یکسان است. از چند درچه بالا یا پایین خورشید عبور کند در این حالت مقارنه نشان دهنده ی حالتی است که سیاره در نزدیک ترین فاصله ی  زاویه ای به خورشید قرار دارد. البته چون مدار همه ی سیارات در نزدیکی دایره البروج است فاصله ی سیارات و خورشید در حالت مقارنه از چند درجه بیشتر نمی شود.اما زحل در مقارنه هم از دست ما آرامش ندارد . در پس ضمینه ی تصاویر میدان باز سوهو که از تاج خورشید تهیه می کند این روزها زحل خود نمای می کند.

برای رصد دوباره ی زحل باید تا صبح گاه شانزدهم مهرماه صبر کنیم تا طلوع رویای زحل و عطارد را پیش از طلوع خورشید نظاره گر باشیم .

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید