تبلیغات
قرآن چاپ جمهوري اسلامي ايران به ايستگاه فضايي بين‌المللي فرستاده شد
ارسال در: 1389/08/16-00:00
با پيگيري‌هاي يك ايراني، يک جلد کلام‌الله مجيد، چاپ جمهوري اسلامي ايران، توسط الکساندر کالري، فرمانده ناو سايوز تي.ام.آ-01 ام به ايستگاه فضايي بين‌المللي منتقل شد.

 

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران، سيروس برزو، تحليلگر فضايي و روزنامه‌نگار ايراني مقيم روسيه كه چند سال پيش با انتقال مجموعه‌اي از كارت پستال‌هاي منقش به مينياتورهاي استاد فرشچيان توسط يك فضانورد روسيه، مبتكر برپايي نخستين نمايشگاه هنري در ايستگاه فضايي بين‌المللي بود، اين بار موفق به ارسال يک جلد کلام‌الله مجيد، چاپ جمهوري اسلامي ايران به ايستگاه فضايي بين‌المللي شد.

وي درباره چگونگي ارسال قرآن مجيد به ايستگاه فضايي بين‌المللي به خبرنگار فناوري ايسنا گفت: چند سال پيش نخستين محموله ايراني را که شامل کارت پستال هايي از کارهاي استاد فرشچيان و کتاب تاليفي‌ام بود، از طريق پاول وينوگرادوف، کيهان‌نورد سايوزتي.ام.آ-8 ، به فضا فرستادم.

برزو افزود: با توجه به نگاه الکساندر کالري، کيهان‌نورد نامدار روسيه به ايران و مردم ما و همچنين احترامي که وي به عقايد ديني‌مان دارد، پس از آن که مشخص شد، وي فرماندهي ناو کيهاني سايوز تي.ام.آ-01 ام را بر عهده گرفته است، تصميم گرفتم بار ديگر محموله‌اي ايراني را توسط او راهي ايستگاه فضايي بين‌المللي کنم.

وي گفت: در پاسخ به اهانت اخيري که در امريكا به قرآن مجيد صورت گرفت، به اين نتيجه رسيدم که فرستادن قرآن مجيد، مي‌تواند عکس‌العمل مناسب و پاسخ شايسته‌اي به اين حركت زشت باشد. به همين دليل پيشنهاد خود را با الکساندر کالري مطرح كردم. وي نيز که بارها با ارسال نامه‌هاي تبريک به مناسبت موفقيت‌هاي علمي ايران، احترام خود را به ايران و ايرانيان نشان داده، با کمال ميل پذيرفت و قرار بر اين شد که قرآن مجيد را به ايستگاه فضايي بين‌المللي برده و در پايان ماموريت، به زمين بازگرداند. وي گفت: البته همان گونه که مطلعيد، حمل هرگونه محموله‌اي به فضا مستلزم طي کردن مراحلي خاصي است. به همين دليل، لازم بود تا انجام کامل مراحل، صبر کنيم. خوشبختانه اين مراحل با موفقيت انجام شد و اينک قرآن مجيد، چاپ جمهوري اسلامي ايران، در ايستگاه فضايي بين‌المللي قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا، الکساندر کالري تا اواخر اسفند ماه سال جاري در ايستگاه فضايي بين‌المللي خواهد بود. اين فضانورد که طي چهار سفر قبلي خود به مجتمع مداري مير و ايستگاه فضايي بين‌المللي، جمعا 610 شبانه‌روز در فضا به سربرده، قرار است اين بار حدود شش ماه در مدار زمين فعاليت کند.

الکساندر کالري در سال 1956 در يورملا ( از شهر هاي جمهوري لاتويا در شوروي سابق) به دنيا آمد.پس از به پايان رساندن انستيتوي فيزيک و فناوري مسکو در مؤسسه توليدات فضايي موسوم به« انرگيا » به عنوان مهندس طراح و سازنده سامانه هاي فضايي مشغول به کار شد. از سال 1984 به جرگه فضانوردان پيوست و تاکنون سه بار در مجتمع مداري مير و يک بار در ايستگاه فضايي بين‌المللي فعاليت داشته است.

آخرين سفر او در سال 2004 بود و پس از آن وي حاضر نشد پرواز ديگري به فضا داشته باشد؛ زيرا معتقد بود دادن صندلي سايوز به کيهان نوردان آمريکايي و يا فروش محل به ثروتمندان کيهانگرد در جايي که تعداد زيادي از کيهان نوردان تازه کار روس در صف پرواز به فضا هستند، کار درستي نيست و پرواز خود را منوط به حضور يک کيهان نورد تازه کار کرد تا بتواند در جريان سفر تجربيات خود را به وي منتقل کند.

وي هفته گذشته توانست با مهارت تحسين برانگيزي يک ناو بدون سرنشين پروگرس را که سامانه الحاقش از کار افتاده بود، به ايستگاه فضايي بين‌المللي پيوند دهد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید