تبلیغات
کشف آتشفشان یخی در بزرگ‌ترین قمر زحل
ارسال در: 1389/09/29-00:00
دانشمندان به کمک فضاپیمای کاسینی توانسته‌اند شواهدی پیدا کنند که اثبات می‌کند روی سطح تیتان، بزرگ‌ترین قمر سیاره زحل و تنها قمر دارای جو غلیظ، آتشفشان یخی یا به عبارت دیگر، یخ‌فشان وجود دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، کاوشگر کاسینی موفق به شناسایی یک کوه 1500 متری با حفره‌ای عمیق روی قمر تیتان شده که به نظر می‌رسد ماده‌ای نیز روی سطح اطراف این آتشفشان در جریان است.

این عارضه جدید که رز لقب گرفته، توسط رادارها و ابزار فروسرخ کاوشگر کاسینی کشف شده است. قبلا هم تصور می‌شد روی تیتان آتشفشان‌های یخی وجود داشته باشد، اما جو کدر این قمر، کار رصد را با دشواری‌های زیادی روبه‌رو می‌کرد. اکنون دانشمندان به دنبال فهمیدن این موضوع هستند که این آتشفشان چه‌قدر فعال است و چه نوع مواد مذابی از آن فوران می‌کند. برای مشاهده فیلم زیر، منتظر بمانید بارگذاری شود یا اینجا را کلیک کنید

دکتر راندی کِرک از اعضای تیم رادار کاسینی و عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات زمین‌شناسی آمریکا (USGS) در این باره گفت: «بخش زیادی از مواد بیرونی سطح تیتان را آب و یخ و آمونیاک تشکیل می‌دهد. به همین دلیل به احتمال زیاد همین مواد هستند که در دماهای پایین ذوب شده و روی سطح آتشفشان جریان پیدا می‌کنند. اما مواد آلی زیادی نیز در جو این قمر وجود دارد که ممکن است بخشی از آن‌ها از طریق این آتشفشان‌ از داخل این قمر به سطح زمین بیایند».

دکتر کِرک این اطلاعات را در همایش پاییزی اتحادیه زمین‌شناسی آمریکا که بزرگ‌ترین همایش سالانه مرتبط با علوم زمینی و سیاره‌ای است، ارائه داد. برای مشاهده عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

قبلا هم ادعاهایی مبنی بر وجود آتشفشان‌های یخی در تیتان مطرح شده بود، اما تاکنون این موضوع مورد حمایت جهانی قرار نگرفته بود. اما دانشمندان باز هم به تحقیقات خود ادامه دادند، چرا که دمای سطح این قمر به 180 درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد و به همین دلیل یکی از بهترین کاندیداها برای داشتن این نوع آتشفشان‌ها به شمار می‌آید.

دکتر کِرک امیدوار است اطلاعات جدید بتواند سخت‌گیرانه‌ترین منتقدان را نیز قانع کرده و به این ترتیب نظر مثبت آن‌ها را برای تایید این کشف جلب کند.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید