تبلیغات
گزارش برگزاری نود و دومین باشگاه نجوم اصفهان
ارسال در: 1389/10/06-00:00
نود و دومین باشگاه نجوم اصفهان در آخرین روزهای فصل پاییز روز دوشنبه 29/9/89 در مکان همیشگی خود ، تالار همایش های کتابخانه ی مرکزی با حضور دوستداران به نجوم برگزار شد.
آیاتی چند از قرآن کریم آغازگر برنامه ها بود و سپس سرود ملی در فضای سالن طنین انداز شد.

نخستین سمینار از برنامه های باشگاه توسط آقای رضا ماه منظر با موضوع "حیات و کائنات" ارائه شد ، محوریت این سمینار نقش پدیده های کیهانی در انقراض های حیوانی بود که می توان سمینار ایشان را به سه بخش تقسیم کرد. آقای ماه منظر در بخش اول به بررسی عوامل نابودی دایناسورها اشاره کردند که از آن جمله می توان به برخورد شهاب سنگ ها، وجود آتشفشانهای مهیب به واسطه ی برخورد شهاب سنگها و انفجارهای ابرنواختر نام برد. در بخش دوم به بررسی دلایل انقراض دوزیستان پرداختند که در این زمینه نظریه های مختلفی چون یک انفجار ابرنواختر، شکل خاص قاره ها و برخورد شهاب سنگ وجود دارد. بخش سوم سمینار ایشان در رابطه با دوران ابریخبندان بود ، در این دوران زمین به دلیل سرمای شدید به یک هیئت توپ یخی درآمده بود که عوامل این رخداد را لکه های بزرگ خورشیدی و یا انحراف محور زمین به 90 درجه می دانند. وی سپس نقش فضا را بر روی سیر تکامل برسی کردند که اگر این انقراض ها نبود به واسطه ی پدیده های کیهانی، مسلماً فکر حیات اینقدر پیشرفته نمی شد. آقای ماه منظر در انتها، انسان را از لحاظ قدرت تفکر برسی کرد و اشاره به ساختار عصبی او نمود.

" نظریات نورشناسی ابن هیثم " عنوان دومین سمینار از برنامه های باشگاه بود که توسط آقای زمانی محقق و پژوهشگر تاریخ نجوم ارائه شد. سمینار ایشان ،ادامه ی سخنانشان در باشگاه نجوم چند ماه قبل بود، که ارائه داده بودند. در ابتدا به طور مختصر به نظریات ابن هیثم ، امپدوکلس و افلاطون در زمینه ی نور اشاره کردند و سپس به تشریح هفت گزار نمادین از ابن هیثم راجع به نور پرداخت. وی در ادامه کتاب المناظر2 بطلمیوس را بررسی کرد و آراء ابن هیثم و نظریه عمومی نورشناسی او را نیز بیان کرد. اکبر زمانی هم چنین اشاره ای به نظریات زکریای رازی در زمینه ساختمان چشم نمود و توضیحات مختصری در زمینه ی مساله الهازن نیز بیان کرد.

"اخبار نجومی" بخش بعدی برنامه ها بود که توسط خانم شمشیرگران ارائه شد.

سمینار پایانی باشگاه توسط آقای سهراب علیدوستی اجرا شد که گزارش مختصری از "فاز دوم پروژه ی سنجش آلودگی نوری ایران" بود. در فاز دوم این پروژه کار تحقیقاتی فراتر از استان اصفهان انجام می شود و استان هایی چون یزد، چهارمحال بختیاری و کرمان را در بر می گیرد. وی در ادامه به بررسی شرایط استان یزد و هم چنین شهرستان بهاباد را مورد بررسی قرار داد. سهراب علیدوستی افزود که نتیجه ی نهایی فاز دوم در باشگاههای نجوم آینده طی سمیناری مورد اعلام می شود.

مسابقه ی حضوری هم طبق ماههای گذشته آخرین برنامه ی باشگاه را تشکیل می داد.

گفتنی است که در خلال برنامه ها کلیپ هایی در زمینه ی نجوم پخش شد و بخش اهداء جوایز هم با حضور آقای اسحاقی و آقای زمانی برگزار شد.

اما در پایان باشگاه آقای مقتدری مدیر باشگاه طی سخنانی از حضار در سالن برای حضور در نود و دومین باشگاه نجوم اصفهان تشکر کردند و مختصری در زمینه ی برنامه های آینده ی این باشگاه صحبت کردند و نوید باشگاهی متفاوت را در اسفند ماه را با موضوع و میهمانان متفاوت، دادند. www.isfastro.com

  نويسنده : محمد محمدی

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید