تبلیغات
این دیگر چه‌جور تلسکوپی است؟
ارسال در: 1389/10/12-00:00
موسسه ماکس‌پلانک، رصدخانه فضایی اونسالا و رصدخانه جنوبی اروپا در حال اجرای پروژه راه‌اندازی تلسکوپی رادیویی در شیلی هستند که ساختارهای شیمیایی کهکشان راه‌شیری را به دقت آشکار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزمودو، شاید این سازه شبیه به فانوس دریایی راهنمای بیگانگان فضایی به نظر برسد، اما این نمای آنتن آپکس در ارتفاع 5 کیلومتری صحرای آتاکامای شیلی است. (برای مشاهده عکس بزرگ، اینجا را کلیک کنید)

آپکس که مخفف عبارت «آزمایش مسیریابی آتاکاما» است، با همکاری موسسه مکس پلانک، رصدخانه فضایی اونسالا و رصدخانه جنوبی اروپا در حال اجرا است تا پس از آزمایش‌های نهایی بتوان آنتن آلما (آرایه بزرگ میلی‌متری آتاکاما) را در این منطقه احداث کرد. آلما تلسکوپی رادیویی با آنتن تک‌بشقابی بزرگ خواهد بود که بر بالاترین ارتفاعات منطقه «لیانو چاژناتور» احداث خواهد شد. تصویر زیر، نمای اپکس را در روز نشان میدهد. 

به گفته محققان این پروژه، رصد کردن با کمک آنتن آپکس امکان مطالعه بر روی غبارها و گازهای سرد کیهانی را در کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌های دورتر فراهم می‌آورد. نمای زیر، تصویر تلسکوپ رادیویی اپکس را از ابر مولکولی بزرگی در کهکشان راه‌شیری نشان می‌دهد.

ردیابی و بررسی تشعشعات حرارتی و بررسی طیف‌های فرکانس پایین (و طول‌موج بلند) می‌تواند درک انسان را از ساختار و ترکیبات شیمیایی اتمسفرهای سیاره‌ای، ستارگان در حال مرگ، مناطق تولد ستارگان و ستارگان در حال انفجار در کهکشان‌های دور افتاده و عظیم افزایش دهد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید