تبلیغات
سفر ماجراجویانه به قلب کویر لوت غربی
ارسال در: 1389/11/18-00:00
سفر به عمق سرزمین های کویری برای یافتن آسمان های تاریک اینبار به منطقه بهاباد در استان یزد رسید.

پروژه آلودگی نوری توسط سهراب علیدوستی در سال 1383راه اندازی شد.این پروژه برای اولین بار در ایران با این وسعت انجام می گیرد که دارای بخشهای مختلفی است و در آینده نتایج آن منتشر خواهد شد. یکی از بخشهای این پروژه شناسایی مناطق بسیار تاریک ایران است.

سهراب علیدوستی پژوهشگر این پروژه برای شناسایی این مکان ها از ابزارهایی همچون استریوسکوپ پارالاکسبار،تصاویر ماهواره ای و...بهره می برد.این طرح تاکنون در استان های اصفهان،سمنان ،چهارمحال و بختیاری ،کرمان و یزد به انجام رسیده است .یکی از مناطقی که به تازگی توسط این رصد گر شناسایی شده است ،کویر شرقی شهر بهاباد در استان یزد است.

شهر بهاباد در فاصله 200کیلومتری شرق شهر یزد واقع شده است. این شهر از شمال با کویر ساغند و طبس ،از غرب با  بافق ،از شرق با کویر لوت و از جنوب به استان کرمان محدود می شود. بهاباد دارای آثار تاریخی و کهن بوده و در منطقه ای نیمه کوهستانی واقع شده است. این سفر با حمایت بسیار خوب فرمانداری بهاباد و محیط زیست بهاباد به انجام رسید. وجود حیوانات کمیابی همچون یوزپلنگ ،جبیر ،هوبره و...از ارزشهای بالای زیستی منطقه حکایت دارد.مناظر زیبای طبیعی همچون تپه های ماسه ای ،نمکزارها ،ارتفاعات بلند و برف گیر جنوبی و...از جمله  جاذبه های این منطقه به شمار می رود.

 این منطقه بهترین و تاریکترین منطقه بررسی شده در پروژه آلودگی نوری تا کنون می باشد. حد قدر آسمان در عمق کویر حدود 5/7بوده که در مقیاس بورتل رتبه 2 را به خود اختصاص داده است. ارتفاع نور منطقة البروجی بیش از 60درجه بوده و کهکشان مثلث با نگاه مستقیم دیده می شود. در سراسر افق هیچ گونه منبع و گنبد نوری وجود ندارد. این سفر با راهنمایی آقای قنبری زاده محیط بان بهاباد و آقای دهقان و حمایت خوب آقای قاسمی فرماندار بهاباد و حمایت مرکز آموزش نجوم ادیب انجام پذیرفت.سهراب علیدوستی منجم آماتور عضو نجوم ادیب اصفهان و داور ماراتن مسیه و سرپرست پروژه آلودگی نوری و مدرس نجوم است.

نظرات ارسالی:
 
نگار
1391/04/12   7:53:00 PM
من یه بهابادی هستم عکسهای زیبایی بود

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید