تبلیغات
سیارات بی‌ستاره هم به درد سکونت می‌خورند!
ارسال در: 1389/12/09-00:00
دانشمندان می گویند آب مایع را شاید بتوان در سطح سیارات بدون خورشید یافت. در این صورت شاید بتوان از این سیارات به عنوان سنگ بنایی برای گسترش حیات در کهکشان استفاده کرد.

محمود حاج‌زمان

آب مایع را شاید بتوان در سطح سیاراتی یافت که بدون اینکه خورشیدی داشته باشند تا به آنها گرما ببخشد، یکه و تنها در فضای بیکران گردش می‌کنند. اگر این سیارات بتوانند از حیات پشتیبانی کنند، ممکن است بتوان از آنها به عنوان سنگ بنایی برای گسترش حیات در کهکشان استفاده کرد.

به گزارش نیوساینتیست، نزاع بر سر نیروی گرانش با سایر سیارات یا دنباله‌دارهای عبوری، ممکن است سیارات را از منظومه خورشید‌ی‌شان به بیرون پرتاب کند. اما حتی در سرمای فضا، این دنیاهای نافرمان به لطف واپاشی رادیواکتیو عناصر هسته خود، می‌توانند گرم باقی بمانند.

دوریان ابوت و اریک سویتزر از دانشگاه شیکاگو، حساب کرده‌اند که سیارات سنگی با جرمی مشابه زمین می‌توانند به اندازه کافی گرم بمانند تا در زیر ورقه‌های ضخیم و عایق یخ، آب را برای مدت یک میلیارد سال به صورت مایع نگاه دارند. سیاره‌ای با نسبت آب به خشکی مشابه زمین در صورتی که 3.5 برابر زمین جرم داشته باشد، می‌تواند یک اقیانوس زیرسطحی را به صورت مایع نگاه دارد. اما سیاره‌ای که غلظت آب آن 10 برابر زمین است، قادر است این کار را تنها با یک سوم جرم زمین انجام دهد.

لیزا کالتنگر از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان می‌گوید: «این یک ایده واقعا جالب است. اما ابتدا باید بر روی چنین سیاره‌ای فرود آمد و به درون آن نقب زد، تا معلوم شود که آیا حیات در این شرایط امکان‌پذیر است یا خیر.»

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید