تبلیغات
اطلاعیه دوم دبیرخانه دهمین رقابت مسیه ایران
ارسال در: 1390/02/03-00:00
دومین اطلاعیه دبیرخانه دهمین رقابت مسیه ایران به همراه اطلاعات مهم دیگر منتشر شد.

 دهمین رقابت مسیه ایران هفتم تا نهم اردیبشهت 1390 به میزبانی شهر سه قلعه از توابع شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی برگزار خواهد شد. احمد کریمی و محمد رحیمی(عضو هیئت دبیران شاخه آماتوری) دبیران علمی دهمین رقابت مسیه اند و سرپرست برنامه ریزی اجرایی و پیشاهنگی نیز پورنگ پورحسینی (عضو هیئت دبیران شاخه آماتوری) است. علی متین فر و ساناز مصطفی زاده نیز به عنوان هماهنگ کننده شاخه آماتوری گروه برگزار کننده رقابت مسیه را یاری خواهند داد.دبیران اجرایی نیز آقای مهدی هاشمی و خانم فاطمه سلیمی میباشند. هماهنگ کننده شهر بیرجند نیز اقای محسن الهامیان میباشند.

 • در صورت واریز وجه ثبت نام رقابت فیش آن را فکس و یا تصویر ان را به نشانی ایمیل انجمن ارسال نمایید. info@asi.ir و از رسیدن آن به دست مسولان مطمئن شوید.(02166401770)
 • در شامگاه یکشنبه 4 اردیبهشت فهرست اسامی شرکت کنندگانی که وجه شرکت در رقابت را واریز نموده اند در این سایت منتشر خواهد شد.
 • روز دو شنبه وضعیت حرکت یک دستگاه اتوبوس از مبدا تهران از طرف انجمن نجوم ایران به سمت مشهد مشخص خواهد شد. ظرفیت حرکت از سمت تهران به مشهد محدود است. شرکت کنندگان محترم در صورتی که امکان حرکت مستقیم از شهر خود به سمت مشهد را دارند بهتر است شخصا اقدام به تهیه بلیط نمایند.( لطفا تا پیش از روز دو شنبه با دفتر انجمن برای این موضوع تماس نگیرید و از طریق سایت شاخه و یا سیستم پیام رسان SMS منتظر اخبار بعدی باشید)
 • از ساعت 6 صبح روز 4 شنبه 7 اردیبهشت ماه تا ساعت 9:30 دقیقه پذیرش شرکت کنندگان در رقابت مسیه آغاز خواهد شد. شرکت کنندگان محترم باید تا ظهر این روز به دبیرخانه و محل اسکان در مشهد مراجعه نمایند.
 • در نظر داشته باشید همه هزینه های شما از زمان رسیدن به محل اسکان در هتل آراد مشهد تا پایان رقابت در سه قلعه و بازگشت به مشهد شامل اسکان غذا رفت و آمد و ... بر عهده برگزار کنندگان است.
 • در نظرداشته باشید هزینه های سفر شما از محل سکونت تا مشهد و بازگشت از مشهد به محل سکونت بر عهده شما خواهد بود.
 • شركت كنندگان محترم در نظر داشته باشند پس از پذيرش مي توانند ابزار اپتيكي خود را به كادر اجرايي مستقر در محل تحويل بدهند و  در محل رصدگاه از كاميون حمل ابزار دريافت نمايند.

نشانی دبیرخانه و محل پذیرش روز 7 اردیبهشت ماه از ساعت 6 صبح تا 12:30

مشهد - میدان شهدای گوهر شاد ( 5 راه ) خیابان نواب صفوی - نبش نواب صفوی 12 - هتل سروش - تلفن   67  تا  05113691060

حامیان این برنامه و برگزار کنندگان آن  نقش مهمی در برگزاری این رقابت ایفا نموده اند.که به شرح زیر هستند.

 • انجمن نجوم ایران
 • مرکز رشد واحد های فن آوری خراسان جنوبی
 • سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری
 • سازمان هلال احمر خراسان جنوبي
 • خانه نجوم فرهنگسرای  غدیرمشهد
 • فرمانداری سرایان
 • بخشداری سه قلعه
 • خانه نجوم پرفسور گنجي
 • انجمن نجوم آسمان مهر
 • ادارات شهر سرايان
 • ( هلال احمر-اداره آموزش و پرورش-ميراث فرهنگي و گردشگري-شوراي شهرستان-اداره  امور عشايري-شهرداري سه قلعه-نيروي انتظامي شهرستان-جهاد كشاورزي-منابع طبيعي-شبكه بهداشت و درمان شهرستان-فرهنگ و ارشاد اسلامي-تبليغات اسلامي-آب و فاضلاب روستايي-آب و فاضلاب شهري-بنياد شهید و امور ايثارگران-ناحيه مقاومت بسيج سپاه شهرستان-اداره امور برق)
 • انجمن نجوم فام سپهر

  همچنین حامیان دیگر برگزاری این برنامه به این شرح هستند.
 •  
 • موسسه و سایت خبر رسانی آسمان پارس www.ParsSky.com
 • ماهنامه ستاره شناسی نجوم www.Nojum.ir
 • ماهنامه بین المللی تخصصی ستاره شناسی آسمان شب www.Nightsky.ws

 

برنامه روزانه دهمين رقابت مسيه

ترتيب برنامه ها

تاريخ

23-22

21:30 - 17:15

18:45 - 17:15

17 - 15:30

14:30 - 13:30

12:30 - 10

9.30-6

7/2/1390

پذیرش

صرف شام

بازديد اول(حرم مطهر رضوي)

كارگاه آموزشي 2

كارگاه آموزشي 1

صرف نهار

افتتاحيه

پذيرش و صرف صبحانه

12-12:30

22

19

17:30

16

14:30

7:45

6-7:15

8/2/1390

 

آغاز رقابت

استراحت

توزيع شام

شروع رصد (زمان غروب خورشيد)

اسكان و تحويل ابزار اپتيكي

حركت به سمت رصدگاه

نهار (سه قلعه)

 

 

حركت به سمت

سه قلعه

صرف صبحانه

21 – 20

19:30-  17

15- 14:30

13:30

9:15

7:15

7- 6

9/2/1390

پایان رقابت

شام(باغ شوكت آباد)

بازديد دوم(تور بيرجند گردي)

اسكان

صرف نهار(بيرجند)

حركت به سمت بيرجند

حركت به سمت كوير

صرف صبحانه

11- 8:30

8 - 7

10/2/1389

اختتاميه ( اهداء جوايز ) و  بدرقه ميهمانان

صرف صبحانه

*با توجه به فشردگي برنامه ها، شركت كنندگان محترم به منظور اجراي هرچه بهتر برنامه ها دقت كافي به برنامه زماني فوق داشته باشند.

نکته ها و توصیه های ضروری به شرکت کنندگان

    1. تمام جابجایی ها و برنامه های گروه با نظر و تحت فرمان پیشاهنگ گروه (آقایان پورحسینی) انجام خواهد شد. تکروی در برنامه ای که در ابعاد ملی برگزار می شود جایی ندارد و با خاطیان برخورد شده و از دور رقابت کنار گذارده خواهند شد.

   2. هیچ یک از افراد حاضر در برنامه شامل شرکت کنندگان و داوران محترم مجاز به استعمال هر شکل از  دخانیات در ملاء عام نیست و به پیشاهنگ ها و داوران دستور اکید داده شده تا خاطیان را از دور رقابت خارج کنند. این چنین افرادی در برنامه های آتی که شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران برگزار می کند جایی نخواهند داشت.

   3. ابزار رصدی (شامل تلسکوپ یا دوربین دوچشمی) بایستی از نظر اپتیکی سالم و با کیفیت لازم باشد.

   4. اطلس آسمان از هر نوع که فکر می کنید به آن نیاز خواهید داشت، همراه داشته باشید.

   5. چراغ قوه همراه با باتری اضافه (فقط با نور قرمز) را فراموش نکنید. افرادی که از چراغ قوه با نور شدید استفاده کنند به دلیل مزاحمت برای رصدگران دیگر از دور مسابقه حذف می شوند.

   6. هیچ یک از حاضران در برنامه مجاز نیستند از وسایل تولید کننده نور و یا صدا (همچون لیزرهای سبز و قرمز، لپ تاپ، چراغ قوه با نور شدید، واکمن و رادیو و...) به نحوی استفاده کنند که موجب آزار اطرافیان باشد. در صورت مشاهده، پیشاهنگ های گروه وسیله مذکور را ضبط خواهند نمود. فقط داوران برای آموزش شرکت کنندگان در بخش آموزشی مجاز به استفاده از لیزر سبز هستند.

   7. با توجه به احتمال برودت هوا و کاهش انرژی شرکت کنندگان پس از نیمه شب، همراه داشتن چند دست لباس گرم ضروری است. لباس گرم شامل: کاپشن مناسب و ضخیم، شلوار زیر پشمی، دو دست پولیور یا بلوز زمستانی ضخیم، دستکش، هدبند یا کلاه زمستانی مناسب، جوراب ضخیم.

   8. برای پیاده روی در کویر به این تجهیزات نیاز خواهید داشت: عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کفش مناسب پیاده روی و کلاه آفتاب گیر.

   9. توجه کنید که به علت کویری بودن منطقه روزها بسیار گرم و شب ها بسیار سرد خواهد بود.

  10. همراه داشتن کیسه خواب (در صورت ابری شدن هوا) و برای استراحتی کوتاه پس از پایان ماراتن توصیه می شود.

  11. توصیه می شود شرکت کنندگان در صورت سفر زمینی ، در طی سفر از غذاهایی که ماندگاری زیاد دارند و در مجاورت گرمای هوا فاسد نمی شوند (غذاهای کنسروی) استفاده کنند و یا غذا را در رستوران های معتبر و شناخته شده بین راه صرف نمایند.

  12. توجه داشته باشید که برای حضور موفق در رقابت به انرژی زیادی نیاز دارید. از این رو لازم است که در روز پیش از رقابت مسیه وضع تغذیه مناسبی داشته باشید و به اندازه کافی مایعات مصرف کنید.

  13. با توجه به تجربه رقابتهای قبلی که نشان از توانایی بسیار رصدگران در جستجوی اجرام و در عین حال آگاهی کم برخی از رصدگران از آنچه رصد می‌کنند، در رقابت امسال در حین رصد دانش افراد درباره نجوم مشاهده‌ای نیز محک زده می‌شود. این معیار نیز پس از شمارش تعداد اجرام رصد شده، برای تعیین قطعی برندگان در اولویت دوم است.

  14. رصدگران بهتر است با مراجعه به نقشه های آسمان، نرم افزارهای آسمان نما، و مقاله راهنما در نجوم شماره 112 و سایت های نجومی داخلی و خارجی ترتیب اجرام رصدی آن شب را برای خود مشخص و نقشه های راهنما را برای شب ماراتن آماده کنند.

  تلفن تماس با پیشاهنگ و دبیران اجرایی محلی نهمین ماراتن مسیه ایران  (فقط برای مواقع اضطراری)

 شرکت کنندگان در تمام مدت برگزاری مارتن مسیه از آغاز تا به انتها، در صورت بروز هر گونه مشکل اضطراری و فوری می توانند با آقای پورنگ پورحسینی با شماره زیر در تماس باشند. 09123494132

شماره تلفن هماهنگی محلی در مشهد و بیرجند آقای مهدی هاشمی 09396334376

پذیرش نهایی فقط با توجه به موارد زیر صورت می گیرد:

  اطلاعات ارائه شده در فرم اینترنتی که رصدگر پر کرده است درست و مطابق واقعیت باشد.

 شرکت کننده در هنگام پذیرش در مشهد اصل رسید بانکی خود را به همکاران اجرایی برنامه ارائه کند.

 اطلاعاتی از شهر سه قلعه

عرض و طول جغرافیایی رصدگاه سه قلعه به ترتیب عبارتست از:  4/33 درجه شمالی و 2/58 درجه شرقی. ارتفاع از سطح دریا در سه قلعه 1280 متر است. حد قدر آسمان در شبهای تاریک در منطقه سه قلعه بین 6.5 تا 6.9 است.در برنامه رصد یک استراحت نیم ساعته در نظر گرفته شده است. پس از پایان رقابت و استراحت و صرف صبحانه، علاقه مندان می توانند تحت نظر پیشاهنگ برنامه پیاده روی کوتاهی را برای بازدید از رمل ها و طبیعت منطقه انجام دهند.  

سخن پایانی

 موفقیت برگزاری دهمین رقابت مسیه ایران وابسته به نظم گروهی و همکاری با گروه برگزار کننده است. برای اجرای منظم برنامه ها به همکاری صمیمانه تک تک شرکت کنندگان نیاز است تا شب بی نظیری به یاد بماند. رعایت پاکیزگی و  قوانین حضور در یک منطقه حفاظت شده محیط زیست که غنی از حیات وحش است بسیار مهم است. رصدگران تدارک یک شب رصدی تمام عیار را به  درستی ببینند، ابزار رصدی خود را از پیش کنترل کنند(در صورتی که تصویر ابزار رصدی بیش از حد نا واضح باشد سبب اختلال در برنامه و کار داور آن گروه می شود). دهمین رقابت مسیه ایران با هدف نهایی و آرمانی گرد هم آمدن بهترین رصدگران اعماق آسمان از سراسر ایران در یک شب رصدی و زیر آسمان پر ستاره، همان چیزی که  همه ما را دلباخته خود کرده است برگزار می شود. بنابراین رقابت در چنین برنامه ای، بهانه ای است برای با هم بودن، ایجاد ارتباط میان منجمان آماتور باتجربه و محک زدن توانایی های رصدی هر شرکت کننده برای خود او.

   با آرزوی موفقیت

 کمیته برگزاری دهمین رقابت مسیه ایران

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید