تبلیغات
قرآن حمل شده به فضا در نمايشگاه روسيه رونمايي شد
ارسال در: 1390/03/07-00:00
يك جلد قرآن مجيد كه چندي پيش به ابتكار سیروس برزو توسط يكي از فضانوردان به ايستگاه فضايي بين‌المللي منتقل شده و پس از شش ماه به زمين بازگردانده شده بود در نمايشگاهي فضايي در جمهوري باشقيرستان روسيه در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفت.

سیروس برزو کارشناس و تحلیلگر مسائل فضایی كه چند سال پيش با انتقال مجموعه‌اي از كارت پستال‌هاي منقش به مينياتورهاي استاد فرشچيان توسط يك فضانورد روسيه، مبتكر برپايي نخستين نمايشگاه هنري در ايستگاه فضايي بين‌المللي نيز بوده، درباره چگونگي ارسال قرآن مجيد به ايستگاه فضايي بين‌المللي به ايسنا گفت: چند سال پيش نخستين محموله ايراني را که شامل کارت پستال هايي از کارهاي استاد فرشچيان و کتاب تاليفي‌ام بود، از طريق پاول وينوگرادوف، کيهان‌نورد سايوزتي.ام.آ-8 به فضا فرستادم. با توجه به نگاه الکساندر کالري، کيهان‌نورد نامدار روسيه به ايران و مردم ما و همچنين احترامي که وي به عقايد ديني‌مان دارد، پس از آن که مشخص شد، او فرماندهي ناو کيهاني سايوز تي.ام.آ-01 ام را بر عهده گرفته است، تصميم گرفتم بار ديگر محموله‌اي ايراني را توسط او راهي ايستگاه فضايي بين‌المللي کنم.

وي گفت: در پاسخ به اهانتي که در امريكا به قرآن مجيد صورت گرفت به اين نتيجه رسيدم که فرستادن قرآن مجيد، مي‌تواند عکس‌العمل مناسب و پاسخ شايسته‌اي به اين حركت زشت باشد. به همين دليل پيشنهاد خود را با الکساندر کالري مطرح كردم. وي نيز که بارها با ارسال نامه‌هاي تبريک به مناسبت موفقيت‌هاي علمي ايران، احترام خود را به ايران و ايرانيان نشان داده با کمال ميل پذيرفت و قرار بر اين شد که قرآن مجيد را به ايستگاه فضايي بين‌المللي برده و در پايان ماموريت به زمين بازگرداند.

برزو خاطرنشان كرد: اين قرآن به همت الکساندر كالري فرمانده ناو سايوز تي.ام.آ-01 ام به ايستگاه فضايي منتقل و پس از سفري 159 روزه در 16 مارس 2011 به زمين بازگردانده شد.

اين قرآن كه چندي پيش توسط فضانورد روس به برزو برگردانده شده در نمايشگاهي كه از مجموعه يادبودهاي فضايي گردآوري شده توسط اين ايراني مقيم جمهوري باشقيرستان در دانشگاه دولتي تربيت معلم اوفا در مركز اين جمهوري مسلمان نشين روسيه برپا شده به نمايش درآمده است.

سرگئي پليوخوف، نماينده فدراسيون فضانوردي روسيه در باشقيرستان طي سخناني در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه كه با حضور جمعي از مسوولان علمي، فرهنگي و دانشگاهي جمهوري باشقيرستان، رئيس و تني چند از استادان و دانشجويان دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: بدون شك امروزه فضانوردي نقش مهم خود را در زندگي بشر نشان داده است. 50 سال پيش كه يوري گاگارين اين راه را با پرواز 108 دقيقه اي خود باز كرد، كمتر كسي مي توانست حدس بزند سفر كوتاه او، دروازه هاي چه خير و بركت هايي را براي بشريت باز مي كند و چگونه اين علم جوان خواهد توانست در زمينه هاي مختلف به جامعه بشري كمك كند.

رائيل اسدولين، رئيس دانشگاه دولتي تربيت معلم يوفا هم ضمن سخناني در مورد سالگرد پرواز گاگارين به فضا به نقش سيروس برزو، استاد ايراني اين دانشگاه در توسعه روابط بين ايران و باشقيرستان اشاره كرد و گفت: با حضور اين استاد ايراني طي دو سال گذشته نه تنها با فرهنگ و تمدن سرزمين كهنسال ايران آشنا شديم بلكه وي با امكانات استثنايي خود توانسته اين افتخار را به دانشگاه ما ببخشد كه سال گذشته همزمان با گشايش مركز فرهنگي ايران، مهماندار گئورگي گرچكو ، كيهان نورد نامدار روسيه باشيم. گرچكو، خود به ايران سفر داشته و درباره اين سرزمين شگفت انگيز براي ما صحبت كرد. امسال نيز با استفاده از مجموعه فضايي بي نظير برزو نمايشگاهي ترتيب داديم و مفتخر هستيم قرآني را در اين نمايشگاه رونمايي كنيم كه علاوه بر آن كه كتاب مقدس ما مسلمانان است و حرمت عظيمي دارد، منحصر به فرد است زيرا توسط يك كيهان نورد شهروند كشورمان به فضا برده و بازگردانده شده است. به اين ترتيب مي توان گفت نماد پيوند علم و دين و همچنين سمبل روابط خوب بين ملت هاي ماست.

سيروس برزو نيز طي سخنان كوتاهي خطاب به دانشجويان گفت: من نوجواني سيزده ساله بودم كه به عنوان سرگرمي، جمع آوري عكس و اطلاعات درباره فضانوردي را انتخاب كردم و اينك بعد از 45 سال، اين سرگرمي به زندگي من تبديل شده است و بيش از 30 سال است در اين زمينه مقاله مي نويسم. شما نيز براي زندگي تان هدفي انتخاب كنيد كه هم روحتان را غنا ببخشد و هم به جامعه سود برساند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به حمل قرآن به فضا گفت: بايد به سخنان اسدولين يك نكته ديگر را اضافه كنم و آن اين است كه حمل اين قرآن به فضا، نشانه اي از وحدت معتقدين به اديان الهي نيز هست. كالري به عنوان يك مسيحي ارتدوكس با بردن اين قرآن به فضا نشان داد كه به اعتقادات ما مسلمانان احترام مي گذارد.

در اين مراسم همچنين پيام تلفني الكساندر كالري، فضانوردي كه قرآن مجيد را با خود به فضا برده بود پخش شد.

در بخشي از صحبت هاي وي آمده است: «دادن قرآن توسط آقاي سيروس برزو براي كمك به من بود در اين پرواز دشوار و خطرناك و كار سختي كه در پيش داشتيم. به عنوان سپاس از ايشان كه اين كتاب مقدس را به من دادند تا آن را با خودم ببرم و پرواز با موفقيت و خوبي انجام شود، تصميم گرفتم آنرا به زمين برگردانم و به صاحب اصلي اش بدهم. با تشكر بسيار از ايشان كه با دادن آن در انجام كار سختي كه در پيش رو داشتم به من كمك كردند...»

وي در قسمتي ديگر از پيامش گفت: «من فكر مي كنم ما انسان ها كه بر روي زمين زندگي مي كنيم بايد با هم دوست باشيم به هم ياري كنيم و در لحظات سخت با هم باشيم. در اين صورت مشكلات را از پيش رو بر مي داريم و همه چيز به خوبي پيش خواهد رفت.»

به گزارش ايسنا، نمايشگاه انسان و فضا به مناسبت پنجاهمين سالگرد پرواز يوري گاگارين در سالن نمايشگاهي دانشگاه تربيت معلم اوفا، مركز جمهوري باشقيرستان روسيه برگزار شد و در آن بخشي از مجموعه شخصي سيروس برزو شامل يادمان ها و يادگار هاي تاريخ كيهان نوردي از قبيل ماكت ناوهاي كيهاني، مجسمه فضانوردان، غذاهاي مورد استفاده در مدار زمين، روزنامه هاي منتشر شده طي نزديك به 60 سال گذشته، عكس هاي امضا شده توسط شخصيت هاي نامدار تاريخ كيهان نوردي و ... كه فضانوردان مختلف به وي هديه داده‌اند به نمايش گذاشته شد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید