تبلیغات
وجود آب‌اکسیژنه عامل پیدایش آب در منظومه شمسی؟!
ارسال در: 1390/04/23-00:00
منطقه رو-مارافسای یکی از زیباترین مناظر آسمان شب است؛ اما این‌بار سحابی‌های رنگارنگ این منطقه نشانه‌هایی از وجود آب‌اکسیژنه در خود آشکار کرده‌اند که می‌تواند راز پیدایش مولکول آب را برملا کنند.

رو-مارافسای منطقه‌ای مملو از سحابی‌های غنی از هیدروژن و هلیوم است که 400 سال‌نوری با زمین فاصله دارد. انقباض‌های موضعی در این سحابی‌ها منجر به تشکیل پیش‌ستارگانی شده که در آینده نه‌چندان دور روشن می‌شوند. اما آ‌ن‌چه در روزهای اخیر این منطقه را به صدر اخبار علمی جهان بازگردانده، کشف مولکول‌های آب اکسیژنه(H2O2) در این منطقه است که برای نخستین‌بار در تاریخ اخترشناسی انجام می‌شود.

این ماده میان‌ستاره‌ای را تلسکوپ اپکس APEX در منطقه مشخص‌شده با دایره قرمز کشف کرده و دانشمندان رصدخانه جنوبی اروپا از کشف آن بسیار شگفت‌زده شده‌اند. هرچند ساکنان زمین از آب اکسیژنه برای سفیدکردن مو و زدودن آلودگی‌ها استفاده می‌شود، اما این ماده تحت شرایط خاصی می‌تواند با هیدروژن واکنش داده و آب تولید کند. شاید این مکانیسم بتواند چگونگی پیدایش آب در منظومه شمسی را که 4.5 میلیارد سال پیش اتفاق افتاد، توضیح دهد.

در این تصویر که با رنگ‌های غیرواقعی به نمایش درآمده، ستاره پرنور قلب‌العقرب را به رنگ زرد-نارنجی در پایین تصویر می‌بینید و در سمت راست آن، خوشه ستاره‌ای کروی M4 را مشاهده می‌کنید که 12.7 میلیارد سال از عمر آن می‌گذرد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید