تبلیغات
گزارشی از رویدادهای ستاد استهلال
ارسال در: 1390/05/16-15:29
یادداشتی از علیرضا بوژ مهرانی در خصوص رویدادهای ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در شامگاه یکشنبه 9 امرداد مصادف با 29 شعبان

علیرضا بوژ مهرانی

طی روزهای اخیر در محافل عمومی و خصوصی پرسشهایی از اینجانب در مورد علت 30 روز شدن ماه شعبان و آغاز ماه مبارک رمضان از روز سه شنبه شده است. معمولا" توضیحات مختصری را در این رابطه بیان کرده و عموم مردم را به عمل کردن بر اساس اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری دعوت کرده ام. کسانی هم که شخصا" در مورد وضعیت آغاز ماه قمری به یقین رسیده باشند میتوانند بر اساس فتوی تمامی مراجع عظام ، مطابق یقین خود عمل نمایند. بنا نداشتم در مورد آنچه که در شب استهلال در ستاد گذشت سخنی مطرح کنم. اما از آنجا که با انتشار عکس جناب آقای مهندس رستمی از هلال رمضان ، اینگونه مطرح میشود که ستاد استهلال و دفتر مقام رهبری گزارشاتی شفاف و مستند را نپذیرفته و به دلایلی غیر از رویت نشدن هلال ، شروع ماه رمضان را تغییر داده اند ، به اختصار عرض میکنم که :

از بعد از ظهر یکشنبه 9 امرداد تا شامگاه این روز چندین گزارش رویت هلال در روز به ستاد رسیده بود. برخی از گزارشهای بدلیل کوتاه بودن مدت رویت ( حداکثر در حد 5-4 ثانیه ) به کنار گذاشته شد. برخی دیگر از گزارشها بدلیل وجود مشکل فنی در گزارش کنار رفت. تنها 6 گزارش باقی ماند. از این 6 گزارش ، 1 گزارش بطور کامل مردود شد. 1 گزارش دیگر بدلیل عدم آشنایی با توان فنی و سوابق رصدی گزارشگران عملا" قابل اتکا نبود.در مورد 3 گزارش نیز ، نوع اظهار نظر کارشناسان در مورد این گزارشها یکسان نبود بگونه ای که در نهایت محل تردید را باقی گذاشت ( هر سه گزارش تایید شده بود اما بصورت مشروط ). تنها 1 گزارش بود که هر سه کارشناس حاضر در ستاد بدون قید و شرط و با نظری یکسان آن را تایید کردند. توجه داشته باشید که فقط و فقط 1 گزارش چنین شرایطی را داشت.

از سوی دیگر تمامی گزارشها مربوط به رویت در بعد از ظهر بود و مقارن غروب خورشید و بعد از غروب ، تمامی تلاشها برای رویت هلال ناموفق بود. 162 گروه نیز گزارش عدم رویت هلال را به ستاد ارسال کرده بودند. گروهی از رصدگران دامغانی اعلام کردند موفق به آشکار سازی هلال در عکسها شده اند. از آنان خواستیم بسرعت این عکسها را برای ستاد ارسال نمایند. عکسها با پست الکترونیکی دریافت شد اما هر چه در آن جستجو کردیم اثری از هلال ندیدیم.

بنابراین گزارشی که برای ارائه به محضر مقام معظم رهبری آماده شد حاوی 162 گزارش عدم رویت ، 1 گزارش مردود ، 1 گزارش پذیرفته شده اما غیر قابل اتکا ، 3 گزارش مشروط و 1 گزارش 100% تایید شده بود.

مهمترین رویداد در خصوص هلال رمضان امسال عکسی بود که جناب مهندس رستمی گرفته اند . این عکس که در بعد از ظهر یکشنبه و با استفاده از موبایل از پشت چشمی تلسکوپ گرفته شده و پس از پردازش ، تصویر هلال در آن نمایان گردیده است نه تنها در شامگاه یکشنبه بلکه تا پایان روز دوشنبه هم به ستاد استهلال ارسال نشده است.

جناب مهندس رستمی پس از گرفتن این عکس ، هلالی در آن نمی بینند. برای رصد هلال در هنگام غروب ، از منزل خارج شده و دیر وقت خسته و کوفته به خانه برمیگردند. در پایان شب عکس را پردازش کرده و هلال را در آن آشکار میکنند. بنده و رئیس ستاد استهلال تا ساعت 8 صبح روز دوشنبه در ستاد باقی ماندیم تا اگر خبر جدیدی از رویت هلال رمضان بدست آمد در کوتاهترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام دهیم اما هیچ خبری در این رابطه به ستاد نرسید. حدود ساعت 1.5 بامداد دوشنبه در سایت ICOP عکس هلال رویت شده در آفریقای جنوبی را مشاهده کردم. بلافاصله این خبر را به رئیس ستاد استهلال اعلام کرده و ساعت 7 صبح نیز این عکس را پرینت کرده و برای استحضار مسئولین محترم دفتر ارسال کردیم اما خبر گرفته شدن عکسی در داخل کشور و توسط جناب آقای رستمی ، تا صبح روز سه شنبه که بنده آن را در پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه دیدم به ستاد استهلال داده نشده بود. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که آشکار سازی هلال از طریق پردازش تصویر از نظر تمامی مراجع عظام تقلید در حکم رویت هلال نبوده و فاقد حجت شرعی برای اثبات اول ماه است.

به هر حال موضوعات مختلف دست به دست هم داد تا شرایط از نظر شرعی اینگونه شود که اول ماه اثبات نگردد و این موضوعی بود که عینا" در اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری انعکاس یافت.

اکنون دیگر زمان راز و نیاز و دعا است. ماه رمضان چه دوشنبه شروع میشد و چه سه شنبه ، زمان عید فطر تغییری نمیکند. مهمترین موضوعی که در پیش داریم شبهای مبارک قدر است. اگر کسی در مورد آغاز ماه رمضان تردیدی داشته باشد میتواند اعمال شب قدر را بجای سه شب ، در شش شب انجام دهد. البته به شخصه اعتقاد دارم ( که البته نمیدانم این اعتقاد تا چه اندازه صحیح است ) اگر حتی ماه رمضان را از دوشنبه آغاز کرده باشم ، بهتر است اعمال شب قدرم را با خیل مردمی که ماه رمضان را از سه شنبه آغاز کرده اند انجام دهم چرا که این خیلی خودخواهانه خواهد بود اگر فکر کنم خدا برکت شب قدر را به من یه لا قبا نازل میکند اما این برکت را از خیل عظیم عاشقانش که عموم مردم هستند دریغ میورزد مثلا" بخاطر اینکه ماه رمضان را دیر شروع کرده اند.

اما رویدادهای رصد این هلال درسی هم برایمان دارد و آن اینکه رصدگران محترم باید توجه داشته باشند که هر گونه داده ی رصدی ( اطلاعات مکتوب ، گزارش شفاهی ، عکس و یا فیلم ) ممکن است بتواند سرنوشت آغاز ماه را رقم بزند. هر چند ارزش علمی این داده ها میتوانند دائمی باشد اما ارزش کاربردی آن برای استفاده در اثبات اول ماه ، تنها تا زمانی است که بموقع و بسرعت در اختیار مراکز تصمیم گیر قرار گیرد والا بعد از آن ، دیگر اطلاعات سوخته محسوب میشوند.

برگرفته از http://amehrani.persianblog.ir

منبع :amehrani.persianblog.ir
نظرات ارسالی:
 
محمد آفاقي
1390/05/23   3:14:00 AM
با سلام.ميخواستم بگم چرا وقتي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري به گروه هاي اعزامي اعتماد نداره اونارو به رصد ميفرسته.بنده خودم هلال ماه رو قبل از غروب خورشيد (در حدود ساعت 15) درمنطقه ي درازنو گرگان مشاهده كردم و بعد از من آقاي محمد جواد زاهدي نيز توانست مشاهده كنه (كه البته هردو سابقه ي 7 ساله در زمينه ي نجوم و رويت هلال داريم) و بلافاصله هم به دفتر اعلام كرديم. ممنون ميشم اگه نظراتتون رو بگين.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید