تبلیغات
ظلمی دیگر به جامعه نجوم ایران
ارسال در: 1390/07/19-10:11
نامه جناب اقای سید محسن قاضی میر سعید رصد گر باتجربه و رکورد دار رویت هلال ماه در خصوص نقض حق تالیف ماقله ایشان در یکی از نشریات چاپی کشور.

نامه جناب اقای سید محسن قاضی میر سعید رصد گر باتجربه و رکورد دار رویت هلال ماه در خصوص نقض حق تالیف ماقله ایشان در یکی از نشریات چاپی کشور.

 

به نام خداوند جان و خرد

جناب اقاي يعقوب مشفق مدير مسئول محترم و جناب اقاي علي اكبر قزويني سردبيرمحترم مجله وزين دانشمند.

با عرض سلام و احترام اينجانب سيد محسن قاضي ميرسعيد پژوهشگر نجوم حداقل به مدت 20 سال است كه در جامعه نجومي خدمت مي كنم ، اخيرا فردي به نام اقاي محمد حسن شجاعي با اينجانب تماس تلفني گرفته و از من دعوت نمودند تا مطالبي را از زندگي نامه خود يا بهتر بگويم مصاحبه اي را انجام داده تا در مجله وزين دانشمند درج شود اينجانب عرض كردم من شاگرد كوچك اساتيد و دانشمندان محترم اين مملكت نيز به شمار نمي روم بهتر است با اساتيد مصاحبه داشته باشيد ، اما جناب شجاعي اصرار زيادي داشته ! و من نيز از اصرار ايشان خجالت كشيده و حاضر به مصاحبه شدم اما تا به امروز فرصت نشد با ايشان قرار بگذارم و از اين بابت خداوند بزرگ را شاكرم زيرا با مراجعه به مجله دانشمند شماره 576 در قسمت اختر شناسي به نام داس مه نو مطالبي را از قول اقاي شجاعي خواندم كه عينا كپي مطالبي است كه اينجانب در سايت ( ادرس ذيل )  قرار داده و دانش پژوهان از ان استفاده نموده و حتي قسمت هاي مهم ان در مركز نجوم ري چاپ شده ، جاي بسي تاسف است كه اقاي شجاعي بدون اجازه اينجانب و بدون اطلاع دادن به مجله دانشمند دست يه عملي زده كه با هيچ معيار علمي – عرفي – قانوني و وجداني سازگار نيست ، در صفحه اول مجله به صراحت گفته شده مطالبي قابل درج در مجله است كه در هيچ سايت فارسي و يا نشريات داخلي به چاپ نرسيده باشد حال اقاي شجاعي به چه مجوزي خود را از مسولين مجله مي داند و مي خواهند با اينجانب مصاحبه نمايند در صورتي كه خود قواعد اين موضوع را زير پا مي گذارند و 5 مقاله اينجانب را مختصر كرده و در يك مقاله به اسم خود انهم در مجله مرجع به نام دانشمند چاپ مي نمايد ؟ ! ، اقايان محترم مدير مسئول و سردبير انتظار دارم در اولين شماره مجله دانشمند نسبت به اين عمل ناپسند و نا بخردانه اقاي شجاعي واكنش نشان داده و مجله معتبري را كه نزديك به 50 سال قدمت دارد را از زير سوال رفتن مبرا داريد، اينجانب به خود حق مي دهم در سايت هاي نجومي و در تمام مراكز علمي و نجومي از حق خود دفاع و اطلاع رساني نمايم و عامل اين كار را توبيخ نمايم و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

، در خاتمه براي شما عزيزان نيز ارزوي سلامتي و موفقيت در راهي كه در پيش گرفته ايد داشته واز خداوند متعال  خواهانم همه ما را به راه راست و پاكي هدايت فرمايد، به پيوست ادرس سايت و عين 5 مقاله را كه حاصل سالها پژوهش و تحقيق اينجانب است را تقديم ومستدعي است در حفظ ان امانت دار باشيد كه مطمئنم هستيد، ممنون مي شوم با مطالب اقاي شجاعي در مجله دانشمند مقايسه فرماييد.

با تجديد احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد. 15.7.1390

سلسله مقالات رویت هلال ماه ( به قلم سید محسن قاضی میر سعید )

www.ugcs.irادرس سايت بخش مقالات علمي

منبع :parssky.com
نظرات ارسالی:
 
علی ابراهمی سراجی
1390/07/27   9:22:00 AM
جناب آقای جعفرزاده با سلام متأسفانه ما ایرانیان احساساتمان بر منطقمان همواره غلبه دارد. شما حتی نام من را ابراهیم سراجی ذکر می کنید پس چطور می توانید منطقی قضاوت کنید؟ فرض کنیم اشتباه شما تایپی بوده است. آیا در جایی که اسم بنده اشتباه منتشر شود و باعث ضرر خوردن به وجهه ی من شود آن زمان شما چه جوابی دارید؟ دوست عزیز بیایید کمی از احساسات فاصله بگیریم. استاد معظم آقای قاضی میرسعید حتماً قانون کپی رایت برایشان مهم بوده که موضع گرفتند. اگر هم بخشیدند بزرگواری کردند که این مرام و خصلت ایرانیان است. فکر کنم بد نباشد یک بار دیگر قوانین کپی رایت فیلم ها و محصولاتی که اف بی ای یا سایر ارگان های خارجی مدافع حقوق آنها می شوند را مطالعه کنید.

جواد جعفر زاده
1390/07/25   5:31:00 PM
جناب آقای شجاعی با شناختی که بنده از شما دارم باید بگویم برای من بسیار غافل گیر کننده بود چطور می شود که شما با این همه تجربه و ذکاوت چنین اشتباهه بزرگی را انجام دهید که باعث شود که دوستانی که شما را نمی شناسند در موردتان بد قضاوت کنند به هر تقدیر این اشتباه از جانب شما برای من و دوستانتان غیر قابل باور بود اما دوست عزیز جناب آقای ابراهیم سراجی من بر این عقیده ام که جواب شما در نامه آقای حسن زاده و نامه دوم استاد میر سعید باشد و همیشه یادتان باشد که اشتباه بزرگ و کوچک و تخصص و غیر تخصص نمی شناسد که اگر چنین بود انتصاب بعضی دوستان در سمت های نجومیشان از دیگر ظلم های بزرگ نجومی محسوب می شود پاینده باشید جواد جعفرزاده

محسن قاضي مير سعيد
1390/07/25   10:38:00 AM
به نام خداوند جان و خرد با عرض سلام به دوستان محترم ، اخيرا مطلع شدم در ارتباط با چاپ مقاله اينجانب در مجله وزين و علمي دانشمند از سوي جناب اقاي شجاعي تعدادي از دلسوزان و دوستان نجومي واكنش نشان داده و ناراحت شدند ، لازم مي دانم به استحضار دوستان برسانم با بررسي انجام شده براي اينجانب يقين حاصل شد كه مدير محترم و بخصوص سردبير محترم مجله دانشمند به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي در اين مسئله دخيل نبوده و عزيزان در مجله با تصور به اينكه با رضايت اينجانب اقاي شجاعي مقاله را ارائه داده اند اقدام به چاپ ان نموده و اينجانب هيچ گونه ناراحتي از اين بابت نداشته و از اقدام به موقع سردبير محترم و جوابيه ايشان نهايت تشكر و امتنان را داشته براي ان مجله پربار و علمي كه سابقه بيش از نيم قرن چاپ و نشرمطالب علمي ارزشمند و پرمحتوا را براي ملت بزرگ ايران داشته و انشاء الله از اين به بعد نيزخواهند داشت ارزوي موفقيت مي نمايم ، در ارتباط با جناب اقاي شجاعي ، اينجانب مفصلا با ايشان صحبت كرده و با توضيحات ايشان راضي و قانع شدم و براي ايشان نيز ارزوي سلامتي و تندرستي و موفقيت در راهي كه همانا ترويج علم نجوم مي باشد از خداوند متعال خواهانم . دوستان و عزيزانم ان چيزي كه براي من اهميت دارد صداقت – گذشت و از همه مهم تر ترويج ان چيزي است كه از بزرگان خود اموخته ايم ، من اموخته ام كه با ايجاد همدلي و برادري زودتر از انچه كه فكر مي كنيم به ارزوهايمان خواهيم رسيد . هميشه شاد باشيد و ديگران را نيز شاد كنيد . با نهايت احترام سيد محسن قاضي مير سعيد.

میلاد جلالی
1390/07/23   10:46:00 PM
من حرف های آقای شجاعی را خواندم گویا در مورد ایشان بد قضاوت کردم و پوزش میطلبم ولی حرف های آقای ابراهیمی سراجی نیز کاملا صحیح است و واقعا باید ازین اشتباهات جلوگیری شود.من با آقای حسن زاده و آقای نیلفروشان نیز آشنایی دارم و بر کوشش این دو بزرگوار در نجوم آگاهم.امیدوارم این مساله نیز با عذر خواهی از آقای حسن زاده تا قسمتی حل شود و دیگر شاهد این مسایل نباشیم

امير حسن زاده
1390/07/23   2:34:00 PM
در مجله نجوم شماره 187 (سال هجدهم، شماره دهم، مرداد 1388) مقاله اي با عنوان «بارش هاي شهابی و نحوه‌ي رصد و ثبت آنها» به قلم آقای "محمد نيلفروشان" منتشر شد كه مايه تعجب گردید، چرا كه بيشتر اين مقاله و حتي عنوان آن برگرفته از مقالات بنده بود كه در همان مجله نجوم است، نكته‌اي كه بسياری از علاقه مندان محترمي كه مجلات نجوم 119 يا 180 (ويژه نامه نجوم آماتوري) را مطالعه كرده باشند به آن اذعان مي‌كنند. بسياري از جملات و مطالب از مقالات مذكور اخذ شده و در مواردي توضيحاتي بر آن افزوده يا جابه‌جا شده است و مایه‌ی تأسف آنكه در بخش منابع، حق مؤلف را نیز ادا نكرده و مرجع نويسي ناقصي ارائه گردیده است. متن بالا بخشي از نامه هاي بود كه دو سال پيش براي مدير مسوول مجله نجوم ارسال شد ولي جواب رسمي داده نشد تا اينكه پس از چند ماه، مدير اجرايي مجله نجوم در پاسخ نامه گفتند: در مورد مقاله‌اي كه به نام آقاي نيلفروشان چاپ شده است. اعضاي شوراي سردبيري هيچگدام در جريان نبودند.ما هم از گذشته مقالات باخبر نكرده بودند. واقعا در اين مورد هم جاي معذرت خواهي است.

محمد رحیمی
1390/07/23   1:25:00 PM
متاسفانه هر از گاهی چنین اتفاقات بدی در جامعه مطبوعاتی و رسانه ای ایران اتفاق میافتد. این بار اول نیست ولی امیدوارم چنین استفاده هایی در آینده از دست نوشته هایی منجمن آماتور نشود. اگر چه ممکن است چنین اتفاقی سهوی باشد ولی نوع برخورد و عدم پاسخگویی باعث آزرده دلی نویسنده میشود. به جا است علاوه بر عذر خواهی رسمی راهی برای جبران چنین اعمالی اندیشده شود.

علی ابراهیمی سراجی
1390/07/23   10:12:00 AM
جناب آقای شجاعی با سلام این نکته که این اشتباه سهوی بوده است نمی تواند از این اشتباه بزرگ بکاهد و نشان از ضعف همکاری جنابعالی و مجله ی دانشمند دارد. بنده و بسیاری از دوستان در مجلات نجومی سال ها است فعالیت می کنیم و تاکنون چنین اشتباهی رخ نداده است. اگر دستندرکاران مجله ی دانشمند اطلاعاتی از نجوم ندارند این شما هستید که موظف اید مقاله ها را تا زمان ویرایش و چاپ تحت نظر بگیرید و به نظرم این توجیه بسیار بسیار غیرحرفه ای است و متأسفانه چون قانون کپی رایت برای ما ایرانیان کوچکترین ارزشی ندارد لذا مطالب را خیلی بی خیال منتشر می کنیم. مطمئن باشید این مسئله به وجهه ی علمی شما آسیب وارد کرده پس بهتر نبود بیشتر از این دقت می کردید؟

احمد اشرفی
1390/07/22   12:24:00 AM
من از تمام دوستانی که فکر می کنند در نجوم کسی هستند خواهشمندم اول حرف های آقای شجاعی رو بشنوید بعد نظراتتون رو بگین شاید سهوی بوده باشه ! ما انسان ها فقط بلدیم خودمون رو مطرح کنیم کاری به لح شدن بقیه نداریم و این از یک استاد بعیده

محمد حسن شجاعی
1390/07/21   8:34:00 PM
جناب آقای قاضی میر سعید با عرض سلام و تهیات الهی استاد معزز، وقتی متوجه موضوع شدم به شدت ناراحت شدم و از حضور شما شرمنده. در حقیقت نه بنده و نه مجله اشتباهی مرتکب نشدیم و سوءتفاهمی کوچک باعث چنین اتفاق بزرگی شده است. بنده مطابق معمول فایل را به همراه بخشی که در آن منابع و دیگر الحاقات مقاله در آن است به مجله دانشمند تحویل دادم. با این تفاوت که این بار فایل منابع به دلیل مشکل فنی منتقل نشد و حتی پیش از آنکه بنده از نویسنده آن برای ثبت مقاله و نام نویسنده آن کسب تکلیف کنم، دوستان مجله مطابق معمول مقالات اقدام به چاپ آن کردند و به دلیل اینکه نامی در آن نبود، نام بنده را به عنوان نویسنده مقاله ثبت کردند. در گذشته هم پیش آمده بود که مقالات بخش نجوم را که مسئولیت نگارش یا آماده سازی آن ها در مجله به عهده بنده است، دوست دیگری بنویسند و با اعلام بنده نام ایشان به عنوان نویسنده مقاله ثبت می شد. این در حالی است که شاکله کلی مقاله نوشته شده بود و از هشت صفحه آن، چهارصفحه که بیشتر جنبه داده سنجی داشت از مقاله شما برداشت شد و بنا بود این نکته هم ذکر شود. از سوی دیگر با توجه به بیانات خود شما با توجه بنده ارادت بسیاری به جنابعالی داشته ام و شخصاً از شما به خواندن بخش نجوم مجله دانشمند دعوت کردم. به هر تقدیر نگرانی، ذهنیت و عکس العمل شما کاملاً منطقی است و با توجه به موقعیت اینجانب، بنده علاوه بر اینکه تقصیر را به عهده می گیرم، با احترام تمام از شما به دلیل قصور رخ داده عذر خواهی می کنم. اما مسئله ای که جای تأمل دارد، قضاوت های مقرضانه و محیرالعقول دوستان است؛ با توجه به مسائلی که در مورد جناب عالی گفتم و شرایط بنده و مجله، اینکه بنده این کار را دانسته انجام داده ام نه منصفانه است، نه زیبنده و نه منطقی. بنده کمترین چرا باید مقاله کسی را کپی کنم که اولاً به وی ارادتی خاص دارم و ثانیاً شخصاً از او خواسته ام همان مجله را بخواند؟ این مقاله بسیار با ارزش است، اما چرا بنده ای که سوابق و جایگاهی روشن در نجوم داشته ام چرا باید چنین ریسکی کرده و به امید بازخورد یک مقاله که اهل فن نویسنده آن را می شناسند، آبروی خود را کف دست بگذارم؟ در پایان از بابت نامه ای که برای شاگرد خود نوشتید و روشنگری انجام شده بسیار متشکرم و من ا.. التوفیق

میلاد جمالی
1390/07/21   11:57:00 AM
من هم گاهی اوقات مجله دانشمند رو می خونم والان کاملا از چنین کاری شوکه شدم.

میلاد جلالی
1390/07/20   10:52:00 PM
واقعا نمیفهمم آقای شجاعی چه طور تونستند این کار رو اون هم در یک مجله ی علمی معتبر انجام بدهند؟

علی ایران نژاد
1390/07/20   7:24:00 PM
با سلام به جامعه ی نجومی کشور.این اقدام زشت و غیر حرفه ای آقای شجاعی را به شدت محکوم کرده و از استاد عزیز،جناب آقای قاضی میر سعید،خواهش مینمایم که قاطعانه بر سر حق خویش بایستند.باشد که با چنین اطلاع رسانی هایی،افراد سود جو که بویی از اخلاق کاری و حرفه ای روزنامه نگاری نبرده اند،رسوا گردند تا در آینده چنین سرقت هایی از آنها سر نزند.

علی ابراهیمی سراجی
1390/07/20   11:32:00 AM
سلام دوستان من هم از این اتفاق واقعاً متأسفم. ولی در کشوری که قوانین کپی رایت رعایت نمی شه همینه. من خودم هم بارها مطالبم را در وبلاگ های شخصی افراد یافتم که بدون نامی از من و حتی به نام خود زده اند. وقتی خبرگزاری ... می نویسد امانت داری و اخلاق مداری و خبرهای دیگران را با نام خود می زند چه انتظاری از بقیه داریم

مسعود رضازاده
1390/07/20   10:20:00 AM
متاسفانه سرقت علمی از مقالات چهره های برجسته نجوم کشور اتفاق تازه ای نیست به عقیده من ادامه دار بودن این حرکت غیر فرهنگی بیشتر جای تاسف دارد امید وارم دوستانی نجومی صاحب نظر که قدرت برش بیشتری دارند فکر چاره ای برای جلوگیری از سرقت بعدی باشند...!

سپهر نیازی
1390/07/19   5:43:00 PM
بنده هم از این اتفاق و سرقت علمی متاسم و آن را به شدت محکوم میکنم این بار اول نیست که مجله دانشمند که با دوران شکوهش فاصله بسیار دارد اقدام به نشر مطالب بدون کپی رایت اقدام میکند. امیدوارم مسولان این مجله پاسخی برای این کار داشته باشند.

آتیلا پرو
1390/07/19   11:58:00 AM
متاسفانه اشتباهات علم جناب آقای شجاعی (آشنایی با ایشان ندارم) فقط به این مورد نیست و ایشان در شماره شهریور ماه چند صفحه در مورد اختفاهای نجومی نگاشته اند و در جاهایی عین کلمات در خبرنامه اختفا را منتشر کرده اند و در بقیه موارد مقاله با اشتباهات فاحش و خنده داری مواجه است. متاسفم از این بابت. جناب استاد میرسعید عزیز، همه منجمان کشور حضرتعالی و سطح سواد بالای شما را می شناسند و این نوع اقدامات نمی تواند وجهه علمی حضرتعالی را تخرب کند.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید