تبلیغات
گزارش رصد خانوادگی در مرکز نجوم ادیب
ارسال در: 1390/08/09-14:28
مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان جهت آشنايي شهروندان با اجرام آسماني وصور فلكي ، برنامه رصد خانوادگي را، ازساعت 15روزپنج شنبه 28مهرآغاز و تا 8صبح 29مهردر دانشگاه هرند برگزار نمود.

مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان جهت آشنايي شهروندان با اجرام آسماني وصور فلكي ، برنامه رصد خانوادگي را، ازساعت 15روزپنج شنبه 28مهرآغاز و تا 8صبح 29مهردر دانشگاه هرند برگزار نمود. دومین همایش رصد خارج ازشهر ویژه خانواده ها با حضور 140 نفر از علاقه مندان به شگفتی های آسمان ، از ساعت 15 روز 5شنبه 28 مهر از محل مرکز آموزش نجوم ادیب به مقصد هرند آغاز و تا 8صبح جمعه 29 مهرماه جاری ادامه داشت.

در ابتدا پس از حضور خانواده های محترم در اتوبوس های مورد نظر خود و توضیحات لیدرهای هر سرویس به آن ها هر خانواده یک بسته آموزشی شامل جزوه آموزش نجوم، سی دی آموزش نرم افزار stellarium، نقشه آسمان شب، بروشور و کارت رصدهای عمومی مرکز نجوم، کنداکتور برنامه رصد خانوادگی، نقشه محوطه ی رصد، فرم نظرسنجی، و....... دریافت نمودند.

 

 

5:30 دانشگاه هرند :

چهار اتوبوس حامل خانوده های علاقه مند به نجوم و آسمان شب کویر، پس از رسیدن به مقصد مورد نظر(دانشگاه هرند)، توسط لیدرهای گروهشان به سالن همایش دانشگاه دعوت شدند تادر آیین گشایش ویژه برنامه "رصدخانواده ها" که با قرائت قرآن کریم و سپس سرود ملی کشورمان آغاز شد شرکت کنند.

پس از پخش کلیپ افتتاحیه و خوش آمد گویی مسئول پروژه جناب آقای سلطانی به میهمانان آسمانی، جناب آقای اسحاقی مدیرمرکز آمورش نجوم ادیب، ضمن خوش آمدگویی به حضار ،توضیحاتی درمورد هدف از برگزاری این نوع همایش ها و گشتهای رصدی مرکز نجوم ،سال تاسیس و نحوه فعالیتهای این مرکز ارائه دادند.

پروفسور احمد کیاست پور، عضو اتحادیه بین المللی نجوم و انجمن فیزیک و نجوم ایران و عضو هیات امنای مرکز نجوم ادیب نیز با سخنرانی تامل برانگیز خود جمع حاضر در سالن همایش را به وجد آوردند. ایشان در پایان ضمن قدردانی از خانواده ها به خاطر انتخاب زیبایشان درجهت این سفرکوتاه آسمانی از پرسنل و اعضای مرکز آموزش نجوم ادیب نیز تشکر نمودند.

 

پس از آن جناب آقای منتظری رییس دانشگاه هرند نیز مقدم پرسنل، اعضاء و میهمانان رصدی مرکز نجوم ادیب را گرامی داشته و با ایراد سخنرانی خود حضار را مستفیض کردند.

سمینار 40دقیقه ای آشنایی با مقدمات رصد و جهت یابی توسط آقای "محمدسلطانی"، آموزش صورفلکی در محوطه رصدی دانشگاه توسط لیدرهای هرگروه ، آموزش جرم های مورد نظر و رصدباتلسکوپ توسط کارشناسان رصد به گروه ها و سپس اقامه نماز، شام و استراحت فاز اول برنامه رصد خانواده ها بود.

در بخش دوم برنامه هاآقای "ابوذردبیری" سمیناری با عنوان (آشنایی با منظومه شمسی) به مدت 30 دقیقه برای حضار ارائه کرد.

پخش کلیپ "یک زمین، یک آسمان" که توسط آقای "امین شاهی" تهیه شده بود نیز توجه حضار را به خود جلب نمود.

ازدیگر برنامه های این همایش که مورد توجه حاضرین در جلسه قرار گرفت آموزش نرم افزار "stellarium" توسط آقا ی "مصطفی فخار " بود که به مدت 30 دقیقه به صورت تئوری و عملی ارائه گردید .

پس از معرفی این نرم افزار نجومی، آموزش دیگر صور فلکی فصل پاییز توسط راهنمایان گروه به مدت 15 دقیقه در محوطه رصدی ارایه ؛ و آنگاه رصد صور مورد نظر با تلسکوپ و دوربینهای دوچشمی به آنها آموزش داده می شد.

 

 

پس از 15 دقیقه آموزش کارشناسان رصدی مرکز نجوم ادیب به آموزش جرم مورد نظر می پرداختند و از گروه می خواستند تا آنها نیز در این گشت و گذار آسمانی مشارکت نمایند.

استقبال و شور و هیجان این مردم زیبا اندیش برای تماشای آسمان پرستاره کویر و علاقه آنها به یادگیری در سرمای نیمه شبان آن مکان،به حدّی بود که رصدگران و لیدرهای گرو ه ها نیز از شور و شعف مردم به وجد آمده بودند و تا سپیده دمان با مردم همراهی و به تمامی سوالات ایشان با صبر و حوصله ی وصف ناشدنی پاسخ می گفتند.

 

 


 

ساعت 23:55 : تا ساعت 13:20 بامداد:

پس از آموزش های لازم و پایه ای که توسط کارشناسان در طول مدت سمینارها و به صورت عملی در زیر آسمان شب توسط کارشناسان مرکز نجوم به گروه های میهمان ارائه شد ، اکنون نوبت فرصت 90 دقیقه ای رصد با تلسکوپ و دیگر ابزارهای اپتیکی و محک زدن آموخته های مردم البته با حضور و نظارت کارشناسان رصدی و لیدرهای گروه ها رسیده بود.

 


 

در این بخش نیز مشارکت و استقبال بی نظیر مردم و پرسشهای مکرر والدین و بعضا کودکان و نوجوانان آنها که تا پاسی از آن شب پرستاره و سرد، خواب را از چشمانشان ربوده بود ، شعف همه ما را صدچندان کرده بود.

دکتر کیاست پور نیز همپای مردم در محوطه رصدی از همان آغازین ساعات رصد تا سحرگاهان به سوالات نجومی میهمانان ما با صبر و حوصله ای وصف ناشدنی پاسخ می دادند.


 

سمینار بامدادی ، 29مهرماه ،ساعت : 1:25 بامداد

مکان : سالن همایش های دانشگاه هرند :

* جذابیت های نجوم و مقیاس کیهان ، عنوان آخرین سمینار "ویژه برنامه رصد خانواده ها" بود که در ساعت 1:30 بامدادروز 29 مهرماه توسط آقای " رضا ماه منظر" ارایه گردید و مورد استقبال بی نظیری از سوی حضار قرار گرفت، خواب را از چشمانشان ربود تا آنان را آماده یک مسابقه پرشور نجومی که توسط آقای امین شاهی اجرا می شد بنماید.

پس از اجرای مسابقه نجومی که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفت نوبت به رصد سیاره ی مریخ و ماه و دیگر اجرام آسمانی رسید که با نظارت کارشناسان و راهنمایان گروه ها این رصد 90 دقیقه ای تا سپیده دمان ادامه داشت و به سوالات آنان نیز پاسخ داده میشد.

پس از جمع آوری ابزاررصدی و تلسکوپ ها سوار بر سیاره های زمینی شدیم و در حین صرف صبحانه در این سیارات ایران پیمای زمینی خوشحال از یک تجربه علمی تفریحی برای این مردم نازنین راهی مرکز نجوم ادیب اصفهان شدیم./ ع/

*************************************************************************************

اجرام که ساکنان این ایوانند

اسباب تردد خردمندانند

هان تا سررشته ی خرد گم نکنی

کانان که مدبرند سرگردانند .

" حکیم عمرخیام نیشابوری"

منبع :adibcenter.com
نظرات ارسالی:
 
samira
1391/07/28   8:30:00 PM
salam khub hastid vaghean khaste nabashid migam be hame dastdankaran in hamayesh hamayesh khubi bod man avalin bar bod serkat mikardam kheli lezat bordam emshallah behtar ham mishavad. ye soal shoma faghat hamayesh bagozar mikonid ya kavir va safarhaye elmi ham miravid akhe migan to kavirsetareha kheli ghashanghe

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید