تبلیغات
ساعت زمين در نوروز91
ارسال در: 1390/12/27-11:07
قبل از اختراع برق كسي تصور نمي‌كرد كه شايد روزي برسد كه ميليون‌ها نفر چشم انتظار تنها ساعتي باشند كه چراغ‌هاي خود را خاموش كنند و هر كس با توجه با علاقه خويش ياور اين حركت نمادين شود.
 سيد حامد ميرزاخليل

قبل از اختراع برق كسي تصور نمي‌كرد كه شايد روزي برسد كه ميليون‌ها نفر چشم انتظار تنها ساعتي باشند كه چراغ‌هاي خود را خاموش كنند و هر كس با توجه با علاقه خويش ياور اين حركت نمادين شود. حركتي كه  اولين بار در سال 2007 در حالي برگزار شد كه تنها در استراليا دو ميليون و 200 هزار نفر عضو عادي و دو هزار عضو سازماني داشت اما تا سال  2009 ميليون ها نفر از چهار هزار شهر در  88 كشور عضو آن شدند و اين آمار تا سال 2012 به 5200 شهر و 135 كشور از سراسر دنيا رسيد....

حركت ساعت زمين توسط صندوق جهانی حیات وحش (World Wildlife Fund)به جهت جلب افكار عمومي به گرمايش زمين پايه ريزي شد.  در آخرين شنبه ماه مارس دوست داران كره خاكيمان، زمين،  با خاموش کردن چراغهای اضافی با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و كاهش مصرف سوخت‌هاي فسيلي، مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش آلودگی های زیست‌محیطی به صورت یک حرکت جهانی در طرح فوق مشاركت می کنند. شهرداري‌ها و مديران شهري نيز با خاموش كردن نماد شهر و يا كشورشان با اين حركت نمادين همراهي مي كنند امسال در كشور ما، اين روز برابر 12 فروردين ماه مي‌باشد كه برج ميلاد همانند سال پيش و برج آزادي و سي و سه پل اصفهان براي اولين بار و شهرهاي شيراز و قزوين به اين حركت پيوستند. ستاد محيط زيست شهرداري تهران كه هماهنگ كننده اين حركت بوده، قصد دارد در اين روز با برنامه‌اي خاص در محل برج ميلاد و همينطور شهرداري اصفهان نيز در سي و سه پل به استقبال اين ساعت بروند.
و اما ايرانيان كه از چند هزار سال پيش 13 فروردين، روز طبيعت را پاس مي داشتند امسال با ساعت زمين به استقبال اين روز مي روند. ساعتي كه جهانيان براي نجات زمين همدل مي شوند.

چه مي‌توان كرد:

-    كمتر از نيروي الكتريسيته استفاده كنيد.
توليد الكتريسيته از طريق سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي،‌ توليد گرما كرده و دماي كره زمين را بالا مي‌برد. ضمن اينكه آلودگي‌هاي خاص خود را به دنبال دارد. از طرفي روشن شدن چراغ، خود توليد گرما كرده و همين گرما است كه نور به ما مي‌دهد. (بيشتردر خصوص لامپ‌هاي تنگستن) در نتيجه با خاموش ‌كردن چراغ‌هاي اضافي منزلتان، ساختمان‌ها، هتل‌ها و مكان‌هاي ديدني و تاريخي به كاهش دماي زمين كمك مي‌كنيد.

-    با ابزار‌هاي نجوميان به ميان مردم برويم
 
امروزه نور شهرها باعث جدايي انسان از منظره زيباي ستارگان شده است. در حقيقت نور مصنوعي، انسان‌ها را فريفته و نگاهش را از آسمان به زمين كشانده است. شما به عنوان يك منجم همانند روز نجوم مي توانيد تنها يك ساعت با ابزار رصدي كه در دست داريد پيك اين پيوند در محله خود باشيد و يا بدون ابزار خاصي و با چشم غير مسلح زيبايي هاي آسمان را به مخاطبين معرفي كنيد.

-    فرصتي مناسب در بازديد‌هاي عيدانه
قرار گرفتن اين روز در تعطيلات نوروز شايد دليلي بوده تا كشورمان 4 سال بعد از شروع حركت ساعت زمين به اين نهضت پيوندند. تعطيلي روزنامه‌ها و مسافرت‌هاي نوروزي كه منجر به عدم توجه به رسانه‌هاي جمعي مي‌شود از ديگر مشكلات اطلاع رساني اين روز بوده است اما شما مي توانيد با استفاده از فرصت‌ديد و بازديد‌هاي مرسوم اين خبر را به گوش دوستان و اقوام و آشنايان‌تان برسانيد تا آنها هم بتوانند سهمي در اين مشاركت داشته باشند و يا حتي در مراسم خاص آن در محل برج ميلاد شركت كنند.

   مشاركت‌سازمان و نهادها
از شهرداري و يا هر سازماني كه نماي ساختمان خود را نورپردازي كرده با يادآوري فوايد آن بخواهيد تنها با خاموش كردن يك ساعته نماي ساختمانش به اين روز پيوندند و وقفه چند ساله سكوت آن را در كشورمان با مشاركت هر چه بيشتر‌ شهر‌هاي كشورمان جبران نماييم.  

-    تصاوير ماندگار
با روشن كردن شمع، تجربه محيط آرام پيشينيانمان را تجربه كنيم. در فضايي پاك از اسكرين‌ها، مانيتور‌ها و هر چيزي كه آسايش را به جاي آرامش براي مردمان شهري جايگزين نموده. و همينطور مي توانيد با ساخت بالن و يا فانوس‌هاي كوچك پيام اين روز را به نقاط دورتر صادر كنيد.

-    مشاركت كودكان
كودكان به جهت داشتن سرشتي پاك و آلودگي كمتر در زرق و برق‌ شهر، سريع‌تر به فطرت خود برگشته و قبول مساله مي‌كنند. بازي‌ها و سرگرمي‌هاي مربوط به آنان را براي اين روز مي توانيد در
اينجا ببينيد و استفاده كنيد.

براي دريافت اطلاع بيشتر:
براي ديدن تصاوير
اينجا را كليك كنيد.
براي دريافت فايل‌هاي چند رسانه‌اي
اينجا را كليك كنيد.
براي ديدن كشور‌هاي عضو و سايتشان
اينجا را كليك كنيد.
براي دريافت فايل اطلاعات اعضا
اينجا را كليك كنيد.
براي دريافت يك فانوس با طرح مورد نظرتان
اينجا را كليك كنيد.
براي مشاركت در كاشت درخت
اين بازي را انجام دهيد.
 
منبع :www.lightpollution.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید