تبلیغات
از خاش تا سنگان
ارسال در: 1391/01/30-13:40
از خاش تا سنگان ، 45 کیلومتر دوشادوش تفتان، راهی برای صلح ستارگان

هنوز آه تفتان را از صدای توپ جنگ ها می توان دید و هنوز جای پای جنگ را بر شاخ و برگ شکسته ی سرو کهنسال سنگان می توان ملاحظه کرد. هر یک از ما به اقتضای عمرمان صحنه های خونریزی دیده ایم و شیپور جنگ افروزی شنیده ایم،اما کوه استوار تفتان و سرو کهنسال سنگان، خاطرات چند صد ساله از این جنگ ها دارند.ولی شاید این صدای صلح است که دم گرم تفتان را بر برگ سبز سرو می نشاند و شاید این پیغام دوستی هاست که تفتان را سرفراز و سرو سنگان را ، راست قامت نگاه می دارد.

پنج شنبه،24 فروردین ماه 91،" انجمن نجوم خیام زاهدان " به دعوت انجمن نجوم و فیزیک پژوهش سرای دکتر حسابی خاش میهمان مردم روستای سنگان بود تا در برنامه ای که به همت فرمانداری ، شهرداری و آموزش و پرورش شهرستان خاش و هماهنگی موسسه ی "صلح آسمانی" تحت عنوان پروژه ی بین المللی "صلح ستارگان" بر پا شده بود، لذت تماشای زیبایی های آسمان شب را به طیف دیگری از مردم جنوب شرق ایران ارزانی بدارد. آسمانی که اگر چه گاهی رخ در نقاب ابرها می کشید اما زیبایی هایش را هیچ گاه از مردم سنگان دریغ نکرد و آنچه ساعاتی پیش زینت آسمان پاکستان بود، بدون مهر و روادید ،بی کم و کاست به سقف آسمان سنگان هدیه می کرد.

سخنرانی مجتبی مقدسی پیرامون وسعت کیهان و معرفی پروژه ی "صلح ستارگان" ، تجربه ی یک سفر خیالی به فضا با صحبت های مجتبی عباس نژاد ، سرگذشت اولین سفر انسان به فضا در مقاله  یوسف خاکی زهی ، آشنایی با تلسکوپ با سخنان ابوالفضل توکلی و صحبت از عکاسی نجومی در چشم انداز زیبای عکس های آرمان گلستانه ، علاوه بر پیشبرد برنامه های "صلح ستارگان"، آموزش مقدماتی دبیران ،دانش آموزان و مردم خاش را نیز در آغاز فعالیت های نجومی در این شهرستان بدنبال داشت. ارتباط زنده ی تلفنی با هماهنگ کننده ی پروژه ی 30 شب صلح ستارگان در ایران _ سیاوش صفاریان پور _ و حاضران برنامه در سنگان، پرواز فانوس های صلح و رصد آسمان از دریچه ی تلسکوپ در کنار صحبت های مدرسان انجمن نجوم خیام زاهدان ،خاطره ای خوش را از سفر به  سنگان، زیر چتر آسمان و به بهانه ی "صلح ستارگان" رقم زد.

اگر چه تا پیش از این "هما و خلیل"نیز همانندهمه ی مردم دنیا " زیتون " را نماد صلح می دانستند،اما چند روزی ست "سرو کهنسال" شهرشان برای شان معنی متفاوتی یافته. سروی که نماد صلح شد برای " هما و خلیل".

 گزارش: مجتبی عباس نژاد

نظرات ارسالی:
 
نویسنده
1391/01/30   11:43:00 PM
عکس : آرمان گلستانه

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید