تبلیغات
ساخت قیف خورشیدی/مقاله
ارسال در: 1391/02/13-10:20
این ابزار ساده و ارزان قیمت ، دیدن همزمان خورشید را برای افراد بسیاری آسان می‌کند. Gene Zajacand و Chuck Bueter طرح فوق را برای کارگاه سال 2003 انجمن افلاک نمای Great Lakes آماده کرده بودند.

 ترجمه: بیتا کریمی فر

این ابزار ساده و ارزان قیمت ، دیدن همزمان خورشید را برای افراد بسیاری آسان می‌کند. Gene Zajacand و Chuck Bueter طرح فوق را برای کارگاه سال 2003 انجمن افلاک نمای Great Lakes آماده کرده بودند. ایده‌ی صفحه‌ی نمایش عقب، که یک عنصر مهم در این وسیله، از طرح تفنگ خورشیدی Bruce Hegerberg گرفته شده است.

ابزار و وسایل

 

 

1 قیف بزرگ با طول حدودا 50 سانتی متر، به طوری که اندازه‌ی دهانه‌ی کوچک آن متناسب با اندازه‌ی چشمی مورد نظر باشد.

2 و 3 بسط شیلنگ بزرگ و کوچک، متناسب با دهانه های قیف

4 صفحه‌ی لاستیکی برای ایجاد صفحه‌ی نمایش خورشید

5 یک چشمی ارزان قیمت که مشخصات آن در قسمت بعد ذکر خواهد شد

6 پیچ گوشتی

7 اره‌ی آهن بر کوچک

8 سمباده متوسط تا صاف

9 خط کش

متناسب کردن چشمی و تلسکوپ

از چه نوع تلسکوپی استفاده خواهید کرد؟ بازتابی ! استفاده از تلسکوپ‌های  بازتابی نیوتونی و یا کاتادیوپتریک به شدت منع می‌گردد. چرا که شدت نور خورشید می‌تواند آینه‌ی دوم این ابزارها را از بین ببرد.

فاصله کانونی بازتابی‌ها معمولا بر روی لوله‌ی لنز شیء (در جلو) درج گردیده است. همچنین می‌توانید فاصله‌ی کانونی تلسکوپ خود را از طریق قطر و نسبت کانونی (f/ratio یا f/number ) محاسبه نمایید.

FLtelescope = Dtelescope × f/ratio

بهترین چشمی برای یک تصویر تمام صفحه از خورشید از رابطه‌ی زیر به دست می‌آید:

FLeyepiece (mm) ≈ FLtelescope (mm) ÷ 43

یک چشمی با فاصله کانونی کمتر تصویر بزرگ‌تر، و چشمی با فاصله‌ی کانونی بیشتر، تصویر کوچک‌تری از خورشید خواهد ساخت.  

نگران تهیه چشمی با فاصله‌ی کانونی کاملا دقیق نباشید، بسته به آنکه چه چیز در دسترس دارید و چه چیزی را با قیمت پایین‌تر می‌توانید خریداری کنید، تصمیم به تهیه چشمی با فاصله‌ی کانونی بین ± 10 در صد از مقدار ایده آل FLtelescope ÷ 43  بگیرید.

گام اول:

 

 

       

قسمت‌های زائد و کوچک سطح بیرونی قیف را با استفاده از سمباده کاملا صاف کنید تا دستتان را نبرد.

گام دوم: 

  

   

 
 

 

با استفاده از اره، زائده‌ی تخت بالای قیف را ببرید. بهتر است نیمی از آن را از یک طرف و نیمه‌ی دوم را از سمت دیگر زائده ببرید. سپس با استفاده از سمباده، لبه‌ی قیف را صیقل دهید.

گام سوم:

 

  

 
 

با کمک اره، حدود 18 سانتی متر(7 اینچ) از سمت دهانه‌ی باریک را ببرید. به طوری که به طول 25 سانتی متر(10 اینچ) باقی بماند. سعی کنید که برشی عمود بر محور قیف ایجاد کنید، اما اگر کمی برآمده شد نگران نشوید. برای تکمیل برش بهتر است قیف را بچرخانید.

گام چهارم:

 

 
 

    

 

دهانه‌ی بزرگ‌تر را با استفاده از سمباده صیقل دهید تا کاملا صاف شود. با کمک اره برشی مستقیم در میان دهانه‌ی کوچک به عمق 1 تا 2 اینچ ایجاد کنید. حالا دهانه‌ی باریک قیف به جای یک دایره‌ی سخت، دو نیم دایره‌ی پلاستیکی خواهد داشت.

گام پنجم:

تمامی سطوح انتهایی قیف را با سمباده صاف کنید.

گام ششم:

 

 
 

اگر چشمی شما کلاهک یا حلقه‌ی لاستیکی دارد، آن‌ها را جدا کنید.

گام هفتم:

  

 
 

چشمی را داخل دهانه‌ی باریک قیف قرار دهید. به صورتی که چشمی در داخل، و قسمت فلزی خارج از قیف جای گیرد. ممکن است دو نیمه‌ی  دهانه‌ی قیف را به سختی از هم باز کنید. اگر موفق به داخل کردن چشمی در قیف نشدید، کمی عمق شیار را با اره افزایش دهید، سپس دوباره امتحان کنید. اطمینان کسب کنید که حداقل به اندازه‌ی 12 میلی‌متر (نیم اینچ) از چشمی درون قیف قرار گرفته باشد.

گام هشتم:

 

بسط کوچک را دور دهانه‌ی باریک قرار دهید و با استفاده از پیچ گوشتی آن را محکم کنید تا چشمی درون قیف ثابت شود.

گام نهم:

   

قیف را بچرخانید و دهانه‌ی پهن آن را بالا بگذارید. (بسیار راحت‌تر خواهد بود اگر بنشینید و قیف را بین زانوهای خود قرار دهید) صفحه‌ی لاستیکی را روی دهانه‌ی پهن قرار دهید. مهم نیست کدام روی  لاستیک در زیر قرار بگیرد. بسط بزرگ را روی دهانه‌ی پهن قیف بکشید و با کمک پیچ گوشتی طوری آن را سفت کنید که صفحه را محکم نگه دارد. در حین سفت کردن پیچِ بسط، صفحه‌ی لاستیکی را از اطراف به سمت پایین بکشید تا کاملا روی دهانه‌ی قیف به صورت کشیده قرار گیرد. بهتر است که این کار را مرحله به مرحله بعد از هر دور پیچاندن پیچ انجام دهید، تا در نهایت حاصل کار بهتری داشته باشید.

تبریک می‌گویم! شما موفق به ساخت یک قیف خورشیدی شدید :)

  

گام دهم:

چشمی قیف را داخل نگه‌دارنده‌ی چشمی روی تلسکوپ قرار دهید و با پیچ‌های تنظیم آن را محکم کنید.  تلسکوپ خود را به سمت خورشید نشانه گیرید (توجه کنید که قبل از آن دهانه‌ی جوینده‌ی خود را پوشانده باشید) فوکوس کنید و به صورت گروهی از تماشای خورشید با قیف خورشیدی دست ساخت خودتان لذت ببرید.

هشدار !!!  همیشه بر استفاده از قیف خورشید نظارت داشته باشید. هیچ گاه تلسکوپ بدون فیلتر را به سمت خورشید نشانه نروید. امکان ایجاد آسیب های شدید چشمی وجود دارد!

 

چگونه یک تلسکوپ را به سمت خورشید نشانه رویم؟

وقتی که قادر نیستید از پشت تلسکوپ و یا جوینده ای که پوشانده شده است نگاه کنید، چگونه تلسکوپ را به سمت خورشید نشانه می‌روید؟

یک راه این است که به سایه‌ی  تلسکوپ خود بر روی زمین نگاه کنید و آن قدر جهت تلسکوپ را تغییر دهید که سایه‌ی لوله‌ی آن به کوچک‌ترین و کامل‌ترین حالت خود برسد. راه حل دیگر نسب یک جوینده ی مخصوص خورشید (special-purpose Sun finder) است که طرح سایه و یا لکه ای از خورشید را بر روی یک هدف نمایش می‌دهد. در زیر لینک محصولات در دسترس برای این منظور موجود می‌باشد:

  • http://www.televue.com/engine/TV3_page.asp?id=66

  • http://www.shopatron.com/products/productdetail/part_number=SOL/1323.0.1.1

راه دیگر نیز ساخت وسیله ای بر مبنای طرح وسایل فوق، توسط خود شماست.

منبع: http://www.transitofvenus.nl

منبع مقاله : خبرنامه شماره 15  

www.Iota-me.com

منبع :www.Iota-me.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید