تبلیغات
روز جهانی نجوم در زاهدان
ارسال در: 1391/02/13-19:50
مردم جنوب شرق ایران همراه با اقصی نقاط کشور،جمعه هشتم اردیبهشت ماه 91 به استقبال روز جهانی نجوم رفتند تا مردم زاهدان نیز این روز را همچون سالیان گذشته گرامی بدارند.

مردم جنوب شرق ایران همراه با اقصی نقاط کشور،جمعه هشتم اردیبهشت ماه 91 به استقبال روز جهانی نجوم رفتند تا مردم زاهدان نیز این روز را همچون سالیان گذشته گرامی بدارند.انجمن نجوم خیام زاهدان با همکاری مرکز نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مساعدت فرمانداری زاهدان ویژه برنامه ی روز جهانی نجوم را در مرکز شماره یک کانون تدارک دید تا عموم مردم در عصر یک روز تعطیل،در کنار تفریحات متداول خود در پارک شادیها،دقایقی را نیز به مهمانی آسمان و ستاره ها بروند. برنامه ای که با حضور دکتر علیرضا آقایی، استاد کیهان شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان و دکتر لاله کشاورز نخستین بانوی مسلمان فاتح اورست جلوه ای دیگر یافته بود.

برنامه ای که شب قبل از آن در برنامه ی زنده ی سیمای استانی هامون نیز به آن پرداخته شده بود با استقبال قابل توجه مردم مواجه شد و از ساعت 5 بعد از ظهر ، پذیرای عموم مردم زاهدان در غرفه های متنوع روز جهانی نجوم بود.محدوده ی منظومه ی شمسی که جمعی از دانش آموزان زاهدانی آن را اجرا کردند توضیحات و اطلاعاتی را از منظومه ی شمسی به شیوه ای نوین به مردم ارائه می کرد.غرفه ی ابعاد کیهاننیز از گستردگی جهان و وسعت آن سخن می گفت.

در بخشی از برنامه مدرسان انجمن نجوم خیام زاهدان به سوالات نجومی حاضران پاسخ می گفتند. برای پدران و مادرانی که سالها پیش به عنوان عضو کانون پرورش فکری در زیر چتر آسمان نمای کانون و با صحبت های بانوی مروج نجوم در زاهدان سرکار خانم میرحسینی با صورفلکی آشنا شدند و اکنون در کنار فرزندان خود به زیر این چتر آمده بودند ،تداعی خاطرات سال های دور بود.رصد آسمان از دریچه ی تلسکوپ ها هم بخش همیشه پرطرفدار روز نجوم بود.

جستجوی سیاره ی زهره در محضر خورشیدو در روشنایی آسمان ،چشمان زیادی را به افق غربی زاهدان متوجه کرد تا این جستجو بهانه ای باشد برای غرفه ی ویژه ی امسال،غرفه ی گذر زهره.محلی که در آن،مردم با نادرترین اتفاق نجومی صد سال آینده آشنا می شدند.گذر زهره اتفاقی که بعد از 17 خرداد 91 هیچ یک از حاضران برنامه ی روز جهانی نجوم آن را نخواهند دید.غرفه ی فروش کتاب، پوستر، مجله و دیگر اقلام نجومی نیز پاسخگوی "نیاز به  دانستن" مردم بود.مناظره ی سه دانشمند ادوار مختلف تاریخ در قالب نمایشی نمادین،تفکرات علمی حاکم بر زمان های مختلف را در لباس طنز به مردم نشان داد.

جمعه هشتم اردیبهشت ماه 91 ، نماد دیگری شد از پیوند عموم مردم با علم و فرصتی برای نشان دادن زیبایی های نجوم به عموم. در سالی که قرار بود یکی از نادر ترین این زیبایی ها به وقوع پیوندد تا برویم " به پیشواز گذر زهره " .

گزارش : مجتبی عباس نژاد

عکس : رضا ابراهیمی

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید