تبلیغات
روز جهانی نجوم برگزار شد
ارسال در: 1384/01/28-00:00
برنامه هاي روز نجوم امسال هم مانند سالهاي پيش در سراسر ایران برگزار شد . ( به روز شد)</FO

برنامه هاي روز نجوم امسال هم مانند سالهاي پيش در سراسر ایران برگزار شد .

(برنامه روز نجوم در اصفهان) عکس از Parssky.com

(برنامه روز نجوم در اصفهان) عکس از Parssky.com

(برنامه روز نجوم در اصفهان) عکس از Parssky.com

(برنامه روز نجوم در اصفهان) عکس از Parssky.com

 

دانش اموزان رصدخانه زعفرانيه تهران اين بار برنامه هاي ويژه اين روز را در مركز آفرينشهاي فرهنگي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان بر پا كردند . اين برنامه با استقبال خوب اعضا رصدخانه زعفرانيه و علاقمندان به نجوم و حتي اولياء مدارس روبرو شد . محمد رضا نوروزي مدرس رصدخانه زعفرانيه درباره برنامه هاي ويژه اين روز و سابقه برگزاري اين برنامه ها گفت : رصدخانه زعفرانيه براي اولين بار در ايران 5 سال پيش برنامه هاي روز نجوم را برگزار كرد و بعذ از آن هم گروههاي ديگر در شهرهاي ديگر اين برنامه ها را اجرا كردند . از دو سال گذشته هم شاخه اماتوري انجمن نجوم ايران برنامه ريزي ويژه اي براي روز نجوم انجام مي دهد . بخش ويژه اين برنامه ها هم نمايشگاه نجوم مدلي از كيهان بود . اين نمايشگاه به مرور تاريخ علم نجوم اختصاص دارد و حاصل كار يك منجم فرانسوي است . دني سوا ريس بخش نجوم و اختر فيزيك كاخ اكتشافات پاريس كه در محل مركز افرينشهاي كانون حضور داشت درباره نمايشگاهش گفت : اين نمايشگاه تاريخ نجوم را نشان مي دهد از زمان بابليها تا گاليله . و بخشي از آن هم به معرفي دانشمنداني چون كپلر و كوپرنيك  اختصاص دارد . اين نمايشگاه در ديگر شهرهاي ايران هم به نمايش درخواهد آمد. در چند ساله اخير فعاليتهاي مستمر و موفقيتهاي منجمان اماتور ايراني افزايش چشمگيري داشته است . همچنين سن علاقمندان به نجوم هم رو به افزايش است . مراسم روز نجوم در حال حاضر در بيش از 40 كشور جهان برگزار مي شود.

در اصفهان نیز روز نجوم همانند سال پیش توسط مرکز آموزش نجوم ادیب , با همکاری شهرداری اصفهان در ساحل زیبای زاینده رود و در کنار پل تاریخی خواجو برگزار شد. در این جشن که با همکاری صدا و سیمای مرکز اصفهان همراه شده بود زیباییهای نجوم به میان مردم آمده بود.

بخشهای مختلف تدارک دیده شده باعث تجمع مردم و به خصوص کودکان در محل برگزاری این برنامه شد. قسمت تکمیل پازل های زمین و منظومه شمسی - آشنایی با قوانین فیزیک با آزمایشهای ساده - رصد لکه های  خورشید. رصد ماه از پشت ابرها !  - آشنایی با وسایل نجومی - کارگاه ساخت اینه و ... از بخشهای مختلف روز نجوم در اصفهان بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش برگزاري برنامه‌هاي رصد عمومي در پاركهاي كوهسنگي و ملت مشهد به مناسبت روز جهاني نجوم

 به مناسبت روز ملي نجوم در ايران، انجمن نجوم آماتوري آسمان توس اقدام به برگزاري برنامه‌هاي رصدي رايگان براي عموم مردم در پاركهاي كوهسنگي و ملت نمود. گروهها در ساعت 19 در محل پاركها مستقر گرديدند و با استفاده از تلسكوپهاي آماتوري اعضا به نمايش ماه و سيارات براي علاقه‌مندان نمودند. كارت پستالهايي هم كه به همين مناسبت تهيه شده بود به همراه بروشور در اختيار مردم قرار گرفت. در پارك ملت مشهد علاوه بر برنامه رصد، پخش اسلايدهاي زيبايي از اجرام سماوي توجه جمع كثيري از مردم را به خود جلب كرده بود. هيجانات و احساسات طيف سني وسيعي كه به تماشاي حفره‌هاي ماه‏، حلقه‌هاي زحل و قمرهاي مشتري مي‌پرداختند بسيار ديدني بود. يك مكانيك حلقه زحل را به تسمه پروانه تشبيه مي كرد، يكي بر روي ماه به دنبال جاي پاي آرمسترانگ مي گشت، ديگري مي گفت: "... ماه كه با چشم معمولي بهتر از پشت تلسكوپ ديده مي شود! ... " (واقعا خوش به حالش، كاش ما هم چشماني مانند چشمان او داشتيم!!!)، پسر بچه اي شايد بيش از ده بار به تماشاي ماه و سيارات آمد و هر بار چنان از پشت تلسكوپ به آسمان مي نگريست كه انگار گم گشته خود را آنجا يافته است، پيرزني كه با خانواده خود به پارك آمده بود و توان راه رفتن نيز نداشت با كمك فرزندانش به سمت تلسكوپ آمد و با شور و شوقي وصف ناشدني به تماشاي آسمان پرداخت، برخي مي پرسيدند: "براي نگاه كردن از پشت تلسكوپ چه مبلغي را بايد بپردازيم!" و با شنيدن پاسخ "هيچي ... مجاني است ..." بسيار متعجب مي شدند و پس از چند دقيقه با خانواده خود به سوي ما باز مي گشتند. بلندگوي پارك كوهسنگي مرتبا متني را كه به مناسبت روز جهاني نجوم در اختيار دفتر پارك قرار داده شده بود پخش مي كرد و هر بار بر تعداد بازديدكنندگان افزوده مي شد.

حدود ساعت 23:30 بود كه ديگر رمقي براي همكاران ما نمانده بود و پارك هم رو به خلوت شدن مي گذاشت، با عذرخواهي از مردم تلسكوپها را جمع كرديم و از اينكه مدتي، هرچند كوتاه توانسته بوديم گوشه اي كوچك از اين عالم هستي بزرگ را به مردمي كه به دليل مشغله هاي ذهني فرصت سربلند كردن ندارند، نشان دهيم خوشحال بوديم.

در پايان از همكاري تمامي عزيزاني كه ما را در اجراي هرچه بهتر برنامه‌هاي روز و هفته نجوم ياري دادن كمال تشكر و سپاس را داريم‏ به ويژه مشاور عالي و معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد، جناب آقاي مهندس فياضي، آقايان مهندس سلامي، مهندس شريعتي، شفاعي، پژوهنده، مهرجو، كشاورز، محبي و پرسنل محترم انتظامات پاركهاي ملت و كوهسنگي و نيز يگان ويژه نيروي انتظامي مستقر در پارك ملت و براي همه اين عزيزان موفقيت روزافزون و سربلندي را از خداوند منان خواهانيم.

گزارش تصویری از روز نجوم در مشهد . از www.toossky.com

 

آماده سازي تلسكوپ براي پذيرايي از مشتاقان آسمان

 

آشنايي با تلسكوپ از سن چند ماهگي!

 

آشنايي با تلسكوپ در سن 70 سالگي!

 

روز جهاني نجوم را گرامي مي داريم.

 

 روز نجوم در اردکان

برگذار کننده:انجمن نجوم شفق اردکان

خلاصه فعالیت ها:

1-نمایشگاهی از

-پوسترها و تصاویر نجومی -تصاویر گرفته شده توسط انجمن نجوم شفق -کتب و سی دی های نجومی

- آرشیو ماهنامه نجوم و ماهنامه شفق

2-نمایش فیلم های نجومی

3-نمایش اسلایدهای نجومی

4-فروش محصولات نجومی

5-رصد خورشید در روز

5-نمایش آسمان نما و افلاک نما

6-سخنرانی هایی راجع به زحل و فضاپیمای کاسینی

7-رصد آسمان شب با تلسکوپ

مکان برگزاری :اردکان - چهار راه سعدی -کانون مدرس

زمان:26 فروردین 16 الی 24

شرح گزارش:

از چند هفته پیش از روز نجوم تبلیغات و برنامه ریزی ها راجع به این روز شروع شد.

مکان برگزاری شامل محوطه ای بزرگ بود که در گوشه ای از نمایشگاهی از تصاویر جذاب نجومی بر پابود.قسمت قابل توجه این نمایشگاه بخش مربوط به عکس های گرفته شده توسط انجمن نجوم شفق بود که شامل تصاویری از گذر زهره در 19 خرداد

و ماه گرفتگی های اردیبهشت و آبان 83 می بود.

در قسمت دیگر محوطه نمایشگاه مربوط یه سی دی ها و کتب و مجلات بود در این قسمت این امکان را برای بازدید کنندگاه فراهم کرده بودیم تا از سی دی مورد علاقه آنان تکثیر شود و در اختیارشان قرار گیرد.در کنار آن نیز رایانه ای مشغول پخش کردن فیلمی در رابطه با سیاه چاله ها بود.

قسمت جذاب دیگر برای مردم نمایشگاه ماهنامه شفق بود.ماهنامه شفق ماهنامه نجومی و داخلی انجمن نجوم شفق می باشد که چند ماهی است مشغول فعالیت است.

همچنین در این روز این امکان را برای علاقه مندان فراهم کرده بودیم تا ابزار آلات نجومی و منابع نجومی را بنا به درخواست آنها تهیه کنیم.

از ساعت 16 که مراسم شروع شد یکی از چهار تلسکوپ در نظر گرفته شده خورشید را نشانه رفته بودیم و با یک فیلتر خورشیدی مایلار خورشید و لکه های آنرا برای عموم نشان می دادیم.

بعد از غروب آفتاب دو تلسکوپ ماه و دهانه های برخوردی و عوارض سطحی آن را نشان می داد.یک تلسکوپ مشتری و اقمار گالیله اییش و یک تلسکوپ هم زحل ارباب حلقه های منظومه شمسی را نشان می داد.

قسمت دیگری که استقبال زیادی از آن شد آسان نما و آسمان مجازی بود مردم با دیدن ستارگاه یک سال و صور فلکی شگفت زده می شدند.به طور کلی حدود 10 نوبت نمایش آسمان نما داشتیم.پس از آن عده ای با یک افلاک نما خسوف و کسوف را برای عموم نمایش می دادند.

در سمت دیگر نیز محل نمایش اسلایدهای نجومی زیبا بود.تصاویر بی نظیری از آسمان شب و توضیحاتی راجع به آن.

در سمت دیگر محوطه سالن آمفی تئاتر کانون بود که در آنجا در سه نوبت سخنرانی هایی راجع به زحل و فضاپیمای کاسینی و کاوشگر هویگنس شد.حوالی ساعت 24 بود که مراسم به پایان رسید

خبر از "سالار اسایش"

 

تصاویر روز نجوم در اردکان

 

گزارش روز جهاني نجوم در سمنان

انجمن نجوم سازمان دانش آموزي استان سمنان براي روز جهاني نجوم دو برنامه عمومي را در پارک سيمرغ سمنان برگزار نمود .

با توجه به فعاليت هاي گسترده اين انجمن در استان سمنان ، پرفسور سَ او وا از کشور فرانسه براي بازديد از اين فعاليت ها سمنان تشريف آوردند . در روز پنج شنبه 25 فروردين با حضور ايشان و اعضاي اصلي انجمن هاي نجوم کل استان جلسه اي در محل سازمان دانش آموزي استان بگزار گرديد . در اين جلسه ابتدا رئيس انجمن نجوم استان ( آقاي مرتضي مطهري نژاد ) در باره عملکرد انجمن در سه سال گذشته توضيحاتي را ارئه کردند . سپس پرفسور نظرات خود را در مورد عملکرد انجمن گفتند و پس از آن پرسش و پاسخ نجومي برگزار شد .

برنامه رصدي انجمن نيز با حضور پرفسور از ساعت 18 روز پنج شنبه در پارک سيمرغ برگزار شد . در اين برنامه يک مسابقه نقاشي ، نمايشگاه نجوم ، رصد با تلسکوپ و پخش فيلم براي عموم مردم به اجرا در آمد . اين برنامه در روز جمعه هم در پارک سيمرغ برگزار شد . در اين برنامه بيش از 800 نفر از عموم مردم شرکت داشتند .

خبر از مرتضي مطهري نژاد - سمنان

 

 

اعضاي انجمن نجوم در حال نشان دادن سياره مشتري به مردم

 

 مرتضي مطهري نژاد ( رئيس انجمن نجوم ) در حال سخنراني براي مردم در مورد ماه ، همراه با نشان دادن تصوير زنده ماه بر روي پرده با کمک لنز الکترونيک )

 

اعضاي انجمن نجوم ، همکاران سازمان دانش آموزي در کنار پرفسور

 

بازديد پرفسور از ارگ تاريخي سمنان

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید