تبلیغات
پرتاب شاتل بار ديگر به تاخير افتاد
ارسال در: 1384/02/10-00:00
آژانس فضايی آمريکا، ناسا، اعلام کرده است که پرتاب فضاپيمای شاتل ديسکاوری تا ماه ژوئيه انجام نخواهد شد. (به روز شد)

آژانس فضايی آمريکا، ناسا، اعلام کرده است که پرتاب فضاپيمای شاتل ديسکاوری تا ماه ژوئيه انجام نخواهد شد.

تصميم تازه ناشی از اين موضوع است که مديران ناسا نتيجه گرفته اند مخزن سوخت شاتل که عامل فاجعه انهدام کلمبيا در سال 2003 بود هنوز قابل اطمينان نيست. ناسا تاريخ پرتاب شاتل را ابتدا 15 ماه مه تعيين کرده بود، اما تاکنون آن را دو بار به تاخير انداخته است.ناوگان شاتل پس از حادثه کلمبيا، که با مرگ هفت خدمه آن همراه بود، زمين گير شد و هنوز پرواز نکرده است.ادامه نگرانی درباره احتمال انباشت توده های يخ بر جداره بيرونی مخزن خارجی سوخت شاتل از علل تصميم ناسا برای موکول کردن پرتاب به ماه ژوئيه است.بيم آن می رود که يخ تشکيل شده بر مخزن سوخت، به هنگام پرتاب از آن جدا شده و به قطعات ظريف سپر حرارتی فضاپيما برخورد کند. علت تشکيل يخ اختلاف زياد دما ميان محيط بيرون و داخل مخزن سوخت است.هرچند شاتل در طول 24 سال ماموريت فضايی، هزاران بار هدف اصابت قطعات کوچک زباله های فضايی قرار گرفته است، اما ناسا بيش از اين نمی تواند چشمان خود را به روی خطرات احتمالی اين گونه برخوردها ببندد.

چگونگی انهدام کلمبيا

يک قطعه عايق سبک که هنگام پرتاب شاتل کلمبيا از مخزن سوخت آن جدا شد به بدنه فضاپيما برخورد کرد. اين تکه عايق که بسيار سبکتر از يخ است حفره ای در بال فضاپيما ايجاد کرد که 16 روز بعد به هنگام بازگشت شاتل به جو زمين به متلاشی شدن فضاپيما منجر شد.

ناسا مخزن سوخت شاتل را از نو طراحی و نوع عايقی را که عامل آن حادثه بود جايگزين کرده است، با اين حال هنوز مشکلاتی وجود دارد.مديران برنامه شاتل هفته گذشته به خبرنگاران گفتند که مهندسان، 170 منبع رها شدن قطعات بالقوه خطرناک (مانند عايق مخزن سوخت) را ارزيابی و به جز چند عدد از آنها نسبت به ايمن بودن بقيه اطمينان حاصل کرده اند.

بررسی مجدد اين منابع بالقوه خطرناک روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مرکز فضايی کندی در فلوريدا انجام شد اما مديران اين سازمان نتوانستند نگرانی های خود را برطرف کنند.يک لوله 21 متری انتقال سوخت، که بر جداره بيرونی مخزن سوخت تعبيه شده، يکی از منابع نگرانی است.مخزن سوخت شاتل پيش از پرتاب با يک ميليون و 900 هزار ليتر اکسيژن مايع و هيدروژن مايع پر می شود و دمای هر دو ماده عليرغم آفتاب و رطوبت فلوريدا بايد زير صفر درجه سانتيگراد باقی بماند. اين دو ماده، سوخت موتورهای اصلی شاتل حين پرتاب را تامين می کنند.

مهندسان نگران احتمال تشکيل برفک و يخ در نزديکی سر اين لوله و شکسته شدن آن هنگام پرتاب و آسيب ديدن بدنه شاتل هستند.ناسا ممکن است تا پيش از دادن اجازه پرتاب به ديسکاوری، نصب يک حرارت دهنده الکتريکی در ناحيه مظنون را لازم تشخيص دهد.ناسا اميدوار بود تا پيش از پايان تابستان دو ماموريت نخست پس از حادثه کلمبيا را تکميل کند تا مديران اين سازمان بتوانند محدوديت های اعمال شده بر برنامه پرواز را تسهيل کنند و شاتل را بار ديگر به طور کامل برای احداث ايستگاه بين المللی فضايی و جابجايی خدمه ايستگاه به کارگيرند.

 

این بار شاتل فضایی دیسکاوری چگونه می رود.

فضانوردان اين ماموريت

اِيلين کالين :فرمانده ماموريت ،در 23 سالگي ليسانس ريضيات اقتصادي گرفت و  سپس در 31 سالگي از دانشگاه استنفورد مدرک راهبرد پژوهشي را دريافت کرد او در سن 34 سالگي مدرک مديريت سيستم هاي فضايي را دريافت نمود ودر سال1990 ناسا او را براي تيم فضانوردي انتخاب نمود.

سوييچي نوگوچي :ليسانس علوم هوايي را در سال 1986 دريافت نمودو در سال
1991 به درجه استادي رسيد وي در سال 1996 در آژانس فضايي ژاپن استخدام شد و فعاليت فضايي خودش را آغاز کرد

استيو رابينسون:وي مدرک ليسانس مهندسي مکانيک هوايي را در سال 1978 از
دانشگاه کاليفرنياي آمريکا گرفت و در سال 1985 به درجه استادي نايل شد ودر سال 1990 دکتراي خود را از دانشگاه استنفورد دريافت نمود.وي فعاليت فضايي خودش را در سال1979 در مرکز تحقيقيات فضايي آمس شروع کرد

اندی توماس: او در سال 1973 مدرک مهندسي مکانيک را از دانشگاه آدلايد در
يافت نمود و در سال 1977 در کمپاني لاکهيد استخدام شد. او اولين پرواز فضايي
خود را در 19 مي 1996 تجربه کرد

وندي لارنس:او در سال 1959به دنياآمد ودرسال 1981مدرک مهندسي اقيانوس
گرفت و پس از 2سال به درجه استادي نايل شدودرسال 1992به ناسا وارد شد

چارلز کامردا:در سال 1952 به دنيا آمد وي از سال 1974 در مرکز فضايي
لانگلي ناسا فعاليتش را آغاز کرد و در سال 1996 ناسا او را به عنوان فضانورد پذيرفت وي در سال 1974 از دانشگاه بروکلين مدرک ليسانس هوا فضا دريافت نمود در سال 1980 از دانشگاه واشنگتن مدرک استادي گرفت و در سال 1990 از دانشگاه وير جينيا مدرک دکتري خود را دريافت نمود

جيمز کلي:خلبان پرواز،متولد 1964 وي مهندسي فضانوردي را از دانشگاه هوايي
فورس در سال 1986 دريافت نمود ودر سال 1996 در دانشگاه آلاباما به درجه استادي رسيد و درهمان سال در مرکز فضايي جانسون استخدام شد


 پس از گذشت 2.5 سال از انهدام شاتل فضايي کلمبيا , شاتل فضايي  ديسکاوري پس از کش و قوس های زیادی که در جریان پرتاب آن پیش امده سر انجام به سوي ايستگاه فضايي بين المللي رهسپار خواهد شد و به مدت 16 روز در آنجا اقامت خواهد کرد .اين فضاپيما فضانوردان،دستگاه هاي ساخته شده جديد و قطعات مختلف آماده نصب در ايستگاه بين المملي را در قالب ماموريت با خود خواهد برد .


صدو چهاردهمين ماموريت شاتل ها - نامزد تدارک پرواز هاي ايستگاه فضايي ,  سلامت ماموريت هاي شاتل را به مردم نشان خواهد داد اين پرواز امتحاني است براي طراحي جديد تانک خارجي و همچنين کليه قطعاتي که در اين شاتل نسبت به شاتل  قبلي(کلمبيا)تغيير کرده است . در طول اين سفر 3 راهپيمايي فضايي در نظر گرفته شده تا از سلامت بدنه و به خصوص پوشش گرمايي سراميک شاتل اطمينان حاصل شود ديسکاوري به دليل اينکه قبل از انفجار و کشته شدن 7فضانورد ماموريت قبلي که تنها 16 دقيقه تا فرود و جشن موفقيت مانده بود منفجر شد ،16 روز در مدار زمين توقف خواهد کرد.


اما از برتري هاي اين پرواز نسبت به پرواز قبلي تغيير و بازرسي همه پوشش  گرمايي لبه بالها (که از کربن ساخته شده)مي باشد وهمچنين 176 سنسور مختلف که در صفحه بال نصب شده وبازديد فضانوردان در فضا از بدنه شاتل که باعث اطمينان فرود مي شود علاوه بر اين دوربين هاي بسيار بادقت ووضوح بالا نيز بر روي شاتل نصب شده تا مخزن خارجي را زير نظر داشته باشند و هرگونه برخورد اجسام مختلف با شاتل را اطلاع دهند يک بازوي روبوتيک به طول 50 فوت که داراي دوربين وليزرمي باشد هم در شاتل نصب شده تا فضانوردان در مدار با استفاده از آن بدنه را بررسي کنند و تغييرات متنوع ديگري که اين بار باعث شده تا مديران ناسا از سلامت پرواز شاتل اطمينان کافي داشته باشندآنها در گفتگو با خبرنگاران احتمال هرگونه پيشامدي را صفر دانسته اند حال بايد ديد که آيا آنها راست مي گويند يا فقط تجسمي از آينده خيالي را دارند ،اطمينان بسيار زياد آنها تا به حال زياد به نفعشان تمام نشده و 7 فضانورد و دانشمند را کشته است حال بايد ديد که اين اطمينان آنها چه گونه خواهد بود
 


 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید