تبلیغات
رویت هلال ماه در پارک نجوم صدرا
ارسال در: 1391/05/02-21:02
اعضا گروه شماره ۱ پارک نجوم صدرا، پس از چندین روز بررسی و در نظر گرفتن شرایط مختلف، مکان رصد خود را در محل پارک نجوم صدرا انتخاب نمود. با توجه به اهمیت علمی رصد این هلال در روز و امکانات این مجموعه، اعضا از بعد از ظهر روز ۵ شنبه در محل پارک مستقر شده
اعضا گروه شماره ۱ پارک نجوم صدرا، پس از چندین روز بررسی و در نظر گرفتن شرایط مختلف، مکان رصد خود را در محل پارک نجوم صدرا انتخاب نمود. با توجه به اهمیت علمی رصد این هلال در روز و امکانات این مجموعه، اعضا از بعد از ظهر روز ۵ شنبه در محل پارک مستقر شده و به انجام تنظیمات تلسکوپ خود پرداختیم.
طبق روال معمول هر سال، پس از طلوع خورشید تلسکوپ از آلاین خارج شد! با استفاده از روش ابتکاری اینجانب از طریق انجام محاسبات و جستجوی دستی،، جستجوی هلال از سایت ۹:۳۰ دقیقه صبح شروع شد. دقت این روش مکررا با انجام محاسبات به روش دستی و با استفاده از مختصات خورشید و نیز جستجوی سیاره زهره و ستاره دبران در طول روز مرتبا مورد بررسی قرار می گرفت.
از ساعت ۱۲ ظهر به دلایل نامعلومی، روش دستی نیز پاسخگوی کار نبود و تلاشهای گروه تا زمان غروب خورشید به نتیجه نرسید. در این برنامه چند دقیقه ای نیز میزبان دوستان عزیزمان جناب آقایان مهندس نطاق و جمالی از گروه سیاره آبی بودیم که قبل از استقرار در مکان رصدی خود در ایستگاه کوشک هزار، از حضورشان استفاده کردیم.
در نهایت پس از غروب خورشید و در ساعت ۲۰:۰۰ هلال ماه توسط اینجانب و از طریق جوینده ۵۰*۹ تلسکوپ دیده شد. ثبت هلال از طریق دوربین عکاسی انجام می شد.
هلال ماه اولین بار در ساعت ۲۰:۱۳ توسط سرکار خانم کاتب و سپس توسط دیگر اعضا گروه با چشم غیرمسلح رویت شد. به دلیل ابر و غبار افق غربی، رویت هلال کمی سخت بود.
در نهایت و بعد از غروب ماه پس از حدود ۳۰ ساعت بی خوابی، اعضا گروه به فعالیت خود خاتمه دادند.
در پایان بر خود واجب می دانم از زحمات و همکاری استانداری محترم استان فارس، فرمانداری محترم شهرستان شیراز، حجه الاسلام ملک مکان، حجه الاسلام سبوحی، جناب آقایان فیضی، تمدنی نژاد و حسینی و نیز کلیه گروههای رصدی که با حفظ چارچوبهای اعلامی و با وجود مشکلات بسیار، ستاد استهلال استان فارس را در برگزاری این برنامه رصدی یاری نمودند، تشکر و قدردانی نمایم.
اعضاءگروه: مژده جیهانی، راضیه زارع مهذبیه، مرجان کاتب، سید محمد حسین نیری
ابزار: تلسکوپ ۸ اینچ اسکای واچر مدل الماس سیاه، چشمی ۴۰ میلیمتر سوپر واید انگل تله ویو، پایه EQ5 Goto، دوربین عکاسی، لپ تاپ، جی پی اس، قطبنما، فیلتر مایلار
به امید رصد هلال ماه شوال و با آروزی موفقیت و سربلندی همه دوستان و علاقمندان به علم
سید محمد حسین نیری
دبیر کمیته علمی-تخصصی ستاد استهلال استان فارس و مدیر پارک نجوم صدرا
 
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید