تبلیغات
سالی رايد، اولين زن آمريکايی که به فضا رفت درگذشت
ارسال در: 1391/05/03-09:35
بنیاد سالی راید، اولین زن آمریکایی که به فضا سفر کرد، اعلام کرد که او پس از ۱۷ ماه مبارزه با سرطان لوزالمعده در ۶۱ سالگی درگذشت.

بنیاد سالی راید، اولین زن آمریکایی که به فضا سفر کرد، اعلام کرد که او پس از ۱۷ ماه مبارزه با سرطان لوزالمعده در ۶۱ سالگی درگذشت.

بنیاد سالی راید ساینس (Sally Ride Science) در بیانیه ای گفت: "سفر تاریخی سالی به فضا قوه تخیل مردم را گسترش داد و نام او را برای مردم آشنا ساخت."  او با فضاپیمای چلنجر (Challenger) در ماه ژوئیه ۱۹۸۳ به فضا رفت اما او اولین زنی نبود که در دنیا به فضا رفته بود. ولنتینا ترشکووای روسی در ماه ژوئیه ۱۹۶۳ به فضا سفر کرده بود.خانم راید روز دوشنبه در ایالت کالیفرنیا در گذشت.
قهرمان ملی
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت او "شدیدا از خبر درگذشت سالی راید ناراحت است."آقای اوباما گفت: "به عنوان اولین زن آمریکایی که به فضا رفت، سالی یک قهرمان ملی و یک الگوی قدرتمند بود."خانم راید در شهر لس آنجلس کالیفرنیا متولد و در همان جا بزرگ شد. او در دانشگاه استانفورد تحصیل کرد و مدرک فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته فیزیک بدست آورد.بنا به گفته بنیاد سالی راید ساینس، او به ناسا رفت و در سال ۱۹۷۸ فضانورد شد.او در ۳۲ سالگی به فضا سفر کرد.سال بعد هم به فضا رفت اما سفر سوم او به دلیل انفجار فضاپیمای چلنجر در سال ۱۹۸۶ لغو شد.پس از این حادثه، او به عنوان عضو کمیسیون ریاست جمهوری که درباره علل انهدام فضاپیمای چلنجر تحقیق می کردند شروع به کار کرد.او در سال ۲۰۰۳ هم پس از انفجار فضاپیمای کلمبیا به این کار ادامه داد.چارلز بولدن، رئیس ناسا در بیانیه ای گفت: "سالی راید مرزها را با ظرافت و مهارت خاصی شکست و برنامه فضایی آمریکا را تغییر داد."او گفت: "دلمان برای او تنگ خواهد شد اما ستاره های او همیشه خواهند درخشید."
پس از کار در ناسا، خانم راید استاد دانشگاه کالیفرنیا و سپس عضو هیئت علمی دانشگاه استانفورد شد. او بنیاد سالی راید ساینس را در سال ۲۰۰۱ افتتاح کرد که در آن برنامه های علمی و انتشار مقاله را در اختیار دانشجویان جوان و برای آنها امکان پذیر می سازند.او همچنین پنج کتاب علمی کودکان نوشت.
  

منبع :BBC
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید