تبلیغات
از تو حرکت، از خدا برکت!
ارسال در: 1391/05/14-19:23
این روزها که در اینترنت و فضاهای متفاوت نجومی گشت می زنم، از گوشه و کنار تا دلتان بخواهد از اینگونه صحبت ها می شنوم. گله های مداوم و بحث هایی که در نهایت با خالی شدن انرژی بحث کنندگان برای مدتی آرام می گیرد. و باز بحث بعدی و ... بحث بعدی و ...!
بمان
"من نمی فهمم جامعه نجوم آماتوری ما داره به کجا میره! آقایان در صدر نشسته اند و همه چیز را کنترل می کنند! گروه هایی که نمی تونم
 اسمشون رو ببرم دارن تیشه به ریشه این جامعه متلاشی شده می زنند! اون هم که از وضع برنامه ..... که مسئولینش اون افتضاح رو به بار آوردند. اگر اوضاع بخواد اینطور پیش بره نباید انتظار هیچ فعالیت مثبت و خروجی خوبی رو از این جامعه داشت. یادش بخیر سالهای دور چقدر خوب بود!" ... و الی آخر.

این روزها که در اینترنت و فضاهای متفاوت نجومی گشت می زنم، از گوشه و کنار تا دلتان بخواهد از اینگونه صحبت ها می شنوم. گله های مداوم و بحث هایی که در نهایت با خالی شدن انرژی بحث کنندگان برای مدتی آرام می گیرد. و باز بحث بعدی و ... بحث بعدی و ...!
بماند که در این میان چه تهمت هایی که به ناروا زده نمی شود. چه کارشناسی های تو خالی و ... چه کاسه های داغ تر از آش و ...!

اما هر بار که اینگونه بحث ها را می بینم، جالب ترین چیزی که نظرم را جلب می کند یک نکته و پیرو آن چندین سوال است:
* چرا شاکیان حاضر در اینگونه بحث ها خود هیچ حرکتی برای بهتر شدن اوضاع نمی کنند؟!
* چرا معترضان و شاکیان تنها شکایت می کنند و گاهی با شکایت ها و ایرادهای ناروای خود انرژی معدود افراد فعال را نیز تخلیه می کنند؟
* چرا این تصور وجود دارد که بهبود اوضاع جامعه نجوم آماتوری تنها در گرو نابود شدن شخصیت یا گروه بد ماجرا (بر فرض وجود چنین چیزی) یا در گرو دست به کار شدن قهرمان قصه ها است؟!


دوستان نجومی من
این بنده کمترین، نظرش این است:
اگر در پی بهبود اوضاع جامعه نجوم آماتوری کشورتان هستید، قبل از هر چیز از خودتان شروع کنید. در انتهای هر بحث و گلایه ها، راهکاری نیز پیشنهاد کنید و به اجرای واقعی و پیگیرانه آن بپردازید. باور داشته باشید که گوهرهای واقعی این جامعه آماتوری نجوم، تک تک شما هستید. از شما حرکت، از خدا برکت!
مادامی که تنها به گلایه کردن بپردازید و احیانا تضعیف روحیه معدود فعالان موجود، به چیزی دست نخواهید یافت. اگر همه ما (از جمله خود بنده) تنها یک نکته از میان انبوه راهکارهای موجود را رعایت کنیم، تعریف بهتری از آینده نجوم آماتوری در کشورمان خواهیم داشت:
* در ازای هر بحث و هر گلایه و هر شکایت، هر کدام از ما متعهد باشیم که تنها یک فعالیت مثبت (مقاله، رصد و ...) انجام دهیم و یا یک جریان خوب (فعالیتی با ایده ای نو) را سامان دهیم. لطفا برای لحظه ای هم که شده تمرکزتان را از آنچه که بد بوده بردارید و بر آنچه که خوب است هزینه کنید.


مدتها بود که این مسئله  ذهن بنده و برخی دوستان نجومی را آزار میداد. منتظر حضور شما عزیزان و ارائه نقطه نظرهای شما در این مورد هستیم.
با آرزوی بهترین ها.

نظرات ارسالی:
 
سعید
1391/05/22   9:59:00 AM
با نظر شما آقای الهامیان موافقم. مشکل خیلی جاها از ما آماتور هاست. ما که با این همه تجهیزات و امکاناتی که دیگر چیزی کم از خارجی ها ندارد هنوز نمیدانیم و نمیتوانیم کار آماتوری بکنیم. در رصد در عکاسی در فعالیت های محاسباتی چیزی نمیدانیم. فکر میکنیم عکاسیم فکر میکنیم رصدگران ماهری شده ایم. 1 نفر رصد گر سیارک ها یا جوینده دنباله دارها و خیلی از این پروژه ها که میشه با همین امکانات انجام داد را نمیتونین به من معرفی کنین. ببینین چقدر ما بی هدف شدیم. شاخه و انجمن و غیره کاری برای ما نمیکنند ما باید خودمان بخواهیم تا آن شویم که باید.

محسن الهامیان
1391/05/22   1:22:00 AM
یکی دیگه از مشکل هایی که در مورد این بحث های ایجاد شده در فضای مجازی داریم، همین مشخص نبودن هویت ها هست. دوستان عزیز "سالار" و خصوصا "123" عزیز. هر زمانی که هویت شما مشخص شد، پاسخگوی شما خواهیم بود. :)

123
1391/05/18   2:17:00 AM
تلاش های هدفمند با هدف شخصی!!!

سالار
1391/05/15   1:39:00 AM
ای با با محسن آقا...

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید