تبلیغات
محموله ایستگاه فضایی با موشک بخش خصوصی پرتاب شد
ارسال در: 1391/07/18-09:43
برای اولین بار موشک یک شرکت خصوصی تجاری برای تامین تدارکات ایستگاه بین المللی فضایی راهی مدار زمین شده است.

موشک فالکون حامل کپسول بار موسوم به "دراگون" در ساعت ۲۰:۳۵ به وقت محلی از مرکز فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد. فضاپیمای روبوتیک دراگون یک محموله ۴۰۰ کیلوگرمی از مواد غذایی، لباس، وسایل آزماشی و قطعات یدکی را تحویل ایستگاه که هم اکنون شش فضانورد ساکن آن هستند می دهد.این اولین پرتاب از مجموع ۱۲ ماموریت برای شرکت خصوصی "اسپیس اکس" است که برای ناسا، سازمان فضایی آمریکا، انجام می شود.

ناسا برای سپردن وظایف حمل و نقل عادی به مدارهای کم ارتفاع به بخش خصوصی چشم دوخته است. این سازمان به شرکت اسپیس اکس یک قرارداد ۱.۶ میلیارد دلاری داده است تا مایحتاج اساسی ایستگاه فضایی را تامین کند. ناسا از زمان بازنشستگی ناوگان شاتل های فضایی اش در سال گذشته خود قادر به این کار نبوده است. شرایط این قرارداد پس از یک آزمایش موفقیت آمیز در ماه مه توسط سیستم دراگون اعتبار پیدار کرد. در آن آزمایش کپسول دراگون در کنار ایستگاه فضایی پهلو گرفت و به سلامت به زمین بازگشت که اولین وسیله نقلیه طراحی و ساخته شده توسط بخش خصوصی بود که موفق به این کار می شد.

ناسا همچنین قراردادی با یک شرکت دیگر بسته که امیدوار است حمل بار به ایستگاه را به زودی شروع کند.شرکت اوربیتال ساینسس به زودی موشک آنتریز و کپسول روبوتیک موسوم به سیگنوس خود را آزمایش خواهد کرد.اگر آن ماموریت – در سال آینده – به خوبی انجام شود قرارداد ۱.۹ میلیارد دلاری با اوربیتال کلید خواهد خورد.ناسا می خواهد در نهایت انتقال فضانوردان را نیز به بخش خصوصی بسپارد.اسپیس اکس به چنین ماموریتی نیز چشم دوخته است و درحال توسعه سیستم های حساس حفظ حیات و ایمنی در فضاست که می تواند دراگون را به یک وسیله نقلیه برای انسان بدل کند.

 این شرکت می گوید چند سال با توانایی ارائه خدمات حمل فضانوردان فاصله دارد. پرتاب نه دقیقه و ۱۴ ثانیه ای روز یکشنبه بی نقص به نظر می رسید.کپسول پس از جدا شدن از موشک، به سرعت فرآیند باز کردن صفحات خورشیدی و سیستم های ناوبری و هدایت را شروع کرد.دراگون باید خود را به ایستگاه فضایی که هم اکنون در ارتفاع بالاتر از ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین است برساند.قرار است این فضاپیما روز چهارشنبه به ایستگاه برسد و در پایان ماه به زمین بازگردد.بار دراگون در مسیر بازگشت شامل دستگاه های از کار افتاده و مواد علمی است که باید تحویل محققان شود.

منبع :BBC
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید