تبلیغات
کوتوله‌ی فشرده‌ی آبی
ارسال در: 1391/08/08-14:15
کوتوله‌ی فشرده‌ی آبی، نام بلندی است که چندان دلچسب و زیبا به نظر نمی‌رسد اما هنگامی که پای تلسکوپ فضایی هابل به میان می‌آید هر اصطلاح طولانی و بلندی می‌تواند به تصویری زیبا و شگفت‌آور تبدیل شود.
حتماً می‌دانید که کوتوله‌ی فشرده‌ی آبی به کهکشان‌های کوچکی گفته می‌شود که شامل خوشه‌های ستاره‌ای داغ، جوان و پرجرم هستند. این ستاره‌های جوان با تابش امواج فرابنفش، گازهای میان‌ستاره‌ای را یونیزه می‌کنند و به همین علت است که به زنگ آبی دیده می‌شوند. تلسکوپ هابل در جدیدترین تصویر خود کهکشان NGC 3738 را با جزئیات بی‌نظیری ثبت کرده است که از همین دسته کهکشان‌ها محسوب می‌شود. این کهکشان به فاصله‌ی 12 میلیون سال نوری از خورشید در گروه کهکشانی M81 در صورت‌فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) قرار دارد. این تصویر ترکیبی از تصاویری در نور فروسرخ و نور مرئی است. در این تصویر دوربین پیشرفته‌ی میدان دید باز تلسکوپ هابل به وضوح گاز سرخی را پیرامون کهکشان ثبت کرده است که نشان‌دهنده‌ی شدت تبدیل حجم عظیمی از گاز هیدروژن به ستاره‌های جوان است. درواقع NGC 3738 با این ظاهر کوچک و آرام دقیقاً در میانه‌ی دوره‌ی آشفته‌ی شکل‌گیری ستاره‌ها است. این کهکشان که نخستین بار ویلیام هرشل آن را در سال 1789 رصد کرد، کهکشانی کوچک و کم‌نور است که فقط 1000 سال نوری، یک‌دهم راه شیری، پهنا دارد. کهکشان NGC 3738 کهکشانی بی‌قاعده و بی‌نظم است که برعکس کهکشان‌های مارپیچی و بیضوی، برآمدگی مرکزی یا بازوی مارپیچی ندارد و از دسته کهکشان‌هایی است که در دوره‌ی بسیار کوتاهی پس از انفجار بزرگ شکل گرفته است، و بررسی آن اطلاعات خوبی از آن دوره را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.
منبع :canot.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید