تبلیغات
پایان نخستین آنالیز خاک مریخ توسط «کنجکاوی»
ارسال در: 1391/08/10-12:43
ناسا از پایان یافتن نخستین مرحله تجزیه و تحلیل خاک سیاره سرخ پس از چندین مرحله نمونه برداری توسط مریخ نورد «کنجکاوی» و شناسایی مواد معدنی در این سیاره خبر داد.

ناسا از پایان یافتن نخستین مرحله تجزیه و تحلیل خاک سیاره سرخ پس از چندین مرحله نمونه برداری توسط مریخ نورد «کنجکاوی» و شناسایی مواد معدنی در این سیاره خبر داد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نخستین مرحله نمونه برداری از خاک مریخ طی سه مرحله با استفاده از ابزار مخصوص خاکبرداری در نزدیکی محل فرود «کنجکاوی» در منطقه «راکنست» انجام شد.

«کنجکاوی» با استفاده از ابزار شیمی و کانی شناسی (CheMin)، نمونه های خاک و سنگ پودر شده مریخ را با استفاده از روشی به نام پراش (تفرق) اشعه ایکس مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.

«دیوید بیش» از محققان دانشگاه ایندیانا تأکید می کند: بخش عمده سیاره مریخ از خاک پوشیده شده است و پیش از این درک محدودی از کانی شناسی این سیاره در اختیار داشتیم، اما یافته های جدید «کنجکاوی» مقادیر قابل توجهی از فلدسپار، پیروکسن و اولیوین را در مریخ نشان می دهد.

«بیش» خاطر نشان می کند: مواد معدنی شناسایی شده در نخستین آنالیز پراش اشعه ایکس، مشابهت زیادی با خاک های بازالتی در منطقه آتشفشانی «مائونا کئا» در جزیره هاوایی دارد.

محققان ناسا از نتایج به دست آمده توسط ابزار شیمی و کانی شناسی (CheMin) کنجکاوی ابراز رضایت کرده و به کسب نتایج بهتر در آینده امیدوار شده اند.

ابراز CheMin یکی از 10 ابزار علمی «کنجکاوی» برای یافتن حیات احتمالی میکروبی در دهانه گیل مریخ محسوب می شود.

بلورهای اولیوین زمینی با ساختاری مشابه ماده معدنی مریخ

نمونه برداری توسط ابزار خاکبرداری کنجکاوی

نمایی از منطقه «راکنست» مریخ

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید