تبلیغات
نشانه‌هایی از وجود یخچال‌های باستانی در مریخ
ارسال در: 1391/08/16-16:49
آژانس فضایی اروپا تصاویر دیدنی از سطح مریخ منتشر کرده است که می‌تواند نشانه‌هایی از وجود یخچال‌های عظیم باستانی در زیر سطح سیاره سرخ باشد.

دوربین استریو با وضوح تصویری بالا (HRSC)‌ کاوشگر «مارس اکسپرس» آژانس فضایی اروپا (ESA)، این تصاویر را از منطقه Nereidum Montes تهیه کرده است.

این منطقه ناهموار به وسعت یک هزار و 150 کیلومتر در بخش شمالی حوزه برخوردی گسترده Argyre مریخ واقع شده است.

در تصاویر تهیه شده توسط دوربین HRSC می توان ساختارهایی ناشی از عبور جریان های رودخانه و باد و نشانه هایی از احتمال وجود یخچال های عظیم باستانی در زیر سطح را مشاهده کرد.

محققان تأکید می‌کنند که مسیرهای رودخانه بر سطح مریخ، شبیه کانال های درخت مانند بر روی زمین هستند که معمولا در اثر بارندگی یا در زمان ذوب شدن یخ‌ها ایجاد شده و می‌تواند نشانه‌ای از وجود آب در سیاره سرخ باشد.

بررسی نسبت قطر و عمق دهانه‌ها این احتمال را مطرح می‌کند که آب بصورت یخچال‌هایی در زیر سطح خشک سیاره مریخ وجود داشته و پیش بینی می‌شود که وسعت یخچال‌ها در عمق بین چند ده تا چند صد متر باشد.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید