تبلیغات
غبار مرموز
ارسال در: 1391/08/24-22:48
گرچه خنک‌کننده‌های فضاپیمای وایز WISE تقریباً دو سال است که از کار افتاده و مأموریت این فضاپیما را به پایان رسانده است، هنوز هم از اطلاعات این فضاپیمای کاوش‌گر در نور فروسرخ می‌توان اطلاعات مفیدی را به دست آورد.

اگرچه خنک‌کننده‌های فضاپیمای وایز WISE تقریباً دو سال است که از کار افتاده و مأموریت این فضاپیما را به پایان رسانده است، هنوز هم از اطلاعات این فضاپیمای کاوش‌گر در نور فروسرخ می‌توان اطلاعات مفیدی را به دست آورد. با همین اطلاعات وایز به تازگی دانشمندان قرصی از گاز و غبار پیرامون زوج ستاره‌ای یافته‌اند. یکی از زوج‌ها کوتوله‌ای قهوه‌ای و دیگری باقی‌مانده‌ی ستاره‌‌ای هم‌اندازه‌ی خورشید، کوتوله‌ی سفید، است. آن‌چه درباره‌ی این ستاره‌ها جالب‌توجه است وجود همین قرص گاز و غبار است که براساس مدل استاندارد تحول ستاره‌ها طبیعتاً نباید این‌جایی که اکنون هست باشد. دو کوتوله‌ی این منظومه‌ی عجیب با نام بسیار ساده‌ی SDSS J0303+ 0054، هفتصد هزار کیلومتر از همدیگر فاصله دارند که برای چنین ستاره‌هایی فاصله‌ی بسیار کوچکی است. این دو ستاره با سرعت بسیار بالا، هر سه روز یک‌بار به دور هم می‌گردند. برای نخستین بار است که چنین منظومه‌ای مشاهده شده است. دانشمندان تخمین زده‌اند که جرم گاز وغبار پیرامون کوتوله‌‌های این منظومه برابر با جرم سیارکی با ده‌ها کیلومتر شعاع است و در ۱۰۸ میلیون کیلومتری آن‌ها قرار دارد، تقریباً برابر با فاصله‌ی زهره نسبت به خورشید. این فاصله و شعاع گاز و غبار برای کوتوله‌ای سفید بسیار غیرعادی است چراکه کوتوله‌ای سفید که در مراحل تغییر شکل به کوتوله‌ای سرخ است آن‌قدر متورم می‌شود که این گاز و غبار باید در این ستاره‌ی غول‌پیکر ناپدید شوند، در حالی‌که چنین اتفاقی نیافتاده است. این دقیقاً همان سرنوشتی است که خورشید و زمین در مراحل پایانی عمر ستاره‌ی منظومه‌ی شمسی‌ با آن روبه‌رو خواهند شد. دانشمندان فقط احتمال می‌دهند که منبع این قرص باید سیارک‌هایی باشند که در میدان گرانشی این زوج کوتوله به دام افتاده‌اند و دائماً با هم برخورد دارند. از سوی دیگر میدان گرانشی بسیار قدرتمند کوتوله‌ی سفید مقدار بسیار عظیم باد و غبار همدمش را گرفتار می‌کند و پس از افزایش چگالی و فشرده شدن این گاز، قرصی مانند آن‌چه در تصاویر و اطلاعات به دست آمده است، ایجاد می‌شود. با این‌که این فرض به خوبی وجود قرص غبار را توضیح می‌دهد، دانشمندان در پی دلایل محکم‌تر و توضیحات قانع‌کننده‌تری هستند.


منبع: وب‌سایت کانوت
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید