تبلیغات
مریخ آن‌قدرها هم خطرناک نیست!
ارسال در: 1391/08/27-16:14
داده‌های ارسال کیوریاسیتی نشان می‌دهد که شدت پرتوهای کیهانی در سطح سیاره سرخ در حد ایستگاه فضایی بین‌المللی است و برای انسان مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.
محمدحسین جهان‌پناه
این‌طور که اطلاعات دریافتی تازه از مریخ نورد کیوراسیتی حکایت دارد، ظاهراً قدم زدن روی شن‌های سرخ مریخ خطر خاصی برای انسان ایجاد نمی‌کند. این یافته‌ها مریخ را رسماً به اولین سیاره دیگری بدل می‌کند که پرتو های کیهانی را روی آن سنجیده‌ایم.
پرتوهای کیهانی را نخستین بار فیزیکدانی اتریش – آلمانی به نام ویکتور هس به دنبال حل معمای گم شدن بار اجسام باردار صد سال پیش کشف کرد. بر اساس اطلاعات دریافتی از حسگرهای کیوریاسیتی، تشعشعات روی سطح مریخ در همان حدودی است که فضانوردان در ایستگاه فضایی تجربه می‌کنند. این کاوشگر در عین حال شدت تشعشعات را در طول سفر هشت ماهه‌اش به سوی سیاره سرخ را نیز اندازه‌گیری کرده بود که مشخص شد در این فاصله شدت تشعشعات بیش از دو برابر همین میزان در سطح مریخ هستند. همان‌طور که می‌دانید مریخ میدان مغناطیسی سراسری ندارد و محققان معتقدند همین موضوع موجب شده تا مریخ بیشتر اتمسفر خود را مدت‌ها پیش در اثر بمباران بادهای خورشیدی از دست بدهد. حتی امروزه هم ضخامت فعلی اتمسفر مریخ به‌طور روزانه و متناسب با شدت تشعشعات خورشیدی بین 3 تا 5 درصد نوسان دارد. با وجود این اطلاعات هنوز برنامه‌ریزی برای ساخت سپرهای مناسب برای محافظت از فضانوردان در طول چنین سفر طولانی زیر پرتوهای شدید کیهانی کار آسانی نیست و نگرانی اصلی برای برداشتن گام اصلی در مسیر سیاره سرخ همچنان به جای خودش باقی است.
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید