تبلیغات
گزارش برگزاری باشگاه نجوم اصفهان
ارسال در: 1391/09/01-11:21
یکصد و چهاردهمین باشگاه نجوم اصفهان همزمان با ایام محرم الحرام در روز دوشنبه 29/8/91 در مکان همیشگی خود تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

محمد محمدی

یکصد و چهاردهمین باشگاه نجوم اصفهان همزمان با ایام محرم الحرام در روز دوشنبه 29/8/91 در مکان همیشگی خود تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

نشست آبان ماه باشگاه در ساعت 16:20 دقیقه، و با نوای روح بخش کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز گردید.

پس از شرح برنامه ها توسط مجری باشگاه، " آقای رضایی" که مدیریت باشگاه رو برعهده دارند، در صحبت هایی به تشریح بخش های مختلف نشست صد و چهاردهم پرداختند. وی در ادامه در زمینه همکاری با برنامه های باشگاه افزود: علاقه مندان و دوستانی که مایل به همکاری در بخش های مختلف باشگاه از قبیل کمیته اجرایی، دعوت از میهمان، معرفی سوژه، برگزاری غرفه های جانبی باشگاه و نیز ارائه سمینار را دارند می توانند درخواست های خودشان را به مرکز آموزش ادیب ارائه دهند و در برگزاری برنامه های باشگاه همکاری داشته باشند. ایشان هم چنین به تبلیغ برنامه ها و نشست های باشگاه توسط اعضاء شرکت کننده در برنامه های باشگاه در مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد.

اخبار تازه های نجومی که پای ثابت نشست های باشگاه می باشد، در این جلسه از باشگاه نیز توسط خانم "نادعلی" ارائه شد که به بررسی مسائل نجومی ماه می پردازد.

آشنایی با تلسکوپ های شکستی ، عنوان سمینار آقای "حامد ایرانمهر" بود که به بررسی این نوع از تلسکوپها و نحوه ساخت آن میپرداخت. وی در ابتدا از چگونگی آشنایی و علاقه خود نسبت به تلسکوپ توضیحاتی داد و در ادامه به نحوه ساخت یک تکسکوپ شکستی و ابزارهای مورد نیاز در آن پرداخت. آقای ایرانمهر با اشاره به اینکه  آینه موجود در این تلسکوپ ها مهمترین بخش آن را تشکیل می دهد روی چگونگی ساخت یک آینه مطالبی را ارائه دادند و در قالب عکس هایی نحوه تراش یک آینه را توضیح دادند. مشخص کردن کانون آینه، استقرار آینه در تلسکوپ و تنظیم آن و نیز مطالبی در این زمینه ادامه صحبت های آقای ایرانمهر را تشکیل می داد.

در ادامه برنامه ها اخبار مرکز آموزش ادیب توسط مجری باشگاه ارائه داده شد.

نظریه تکامل وحدت نیروها عنوان سمینار پایانی باشگاه بود که توسط خانم "خاطره بهی" ارائه داده شد. ایشان که از اعضای فعل نشست های باشگاه می باشد ،مجری برنامه های باشگاه نیز هستند. نظریه وحدت نیروها یا در واقع همان نظریه همه چیز در تلاش است تا بتواند به نوعی نشان دهد که 4 نیروی بنیادی عالم که عبارتند از نیروهای الکترومغناطیسی، هسته‌ای ضعیف، و هسته‌ای قوی، یک نیروی واحد بوده‌اند و میتوان ترکیبی از این چهار نیرو را نشان داد. خانم بهی در ابتدا به تشریح هر یک از این نیروها پرداخت و در ادامه سخنانش به چگونگی ترکیب این نیروها با یکدیگر و تشکیل نظریه های الکتروضعیف و استاندارد پرداخت. وی در پایان سمینار خود اشاره ای به نظریه ریسمان نمودند، که به نوعی نقش نظریه همه چیز را بازی می کند . ایشان هم چنین افزودند: هنوز سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد و هنوز دانشمندا برای پیدا کردن جوابهای آن مطمئن نیستند که آیا راههای که برای پیدا کردن پاسخ به آنها می روند، درست می باشد یا نه . خانم بهی در پایان سخنانش تنها راه کشف این جواب ها را مهیا کردن شرایطی می دانست که بتوان انفجار اولیه یا بیگ بنگ را بازسازی کرد که آنهم هنوز از توان کنونی انسان خارج میباشد.

در پایان برنامه های باشگاه  قرعه کشی مسابقه باشگاه برگزار شد که به سه نفر از کسانی که پاسخ صحیح به سوال باشگاه داده بودند، جوایزی اهداء شد.

البته یک بخش از برنامه های باشگاه که میزگردی با مبحث آموزش نجوم  بود به دلیل مشکلاتی که در رابطه با حضور میهمانان آن به وجود آمد برگزار نشد و به باشگاههای آینده موکول شد.

 

به قلم: محمد محمدی

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید