تبلیغات
وجود آب یخ زده در سیاره عطارد به اثبات رسید
ارسال در: 1391/09/11-14:18
دانشمندان وجود میلیاردها تن آب یخ زده را در قطب شمالی عطارد به اثبات رسانده اند. سال‌ها نظریه هایی درباره وجود یخ در عطارد وجود داشته است، اما این موضوع تا کنون به اثبات نرسیده بود.

بر اساس مقاله ای که در مجله "ساینس" به چاپ رسیده است، این یخ‌ها در گودال‌هایی وجود دارند که همیشه در تاریکی به سر می‌برند.دانشمندان این اطلاعات را از طریق عکس‌هایی به دست آورده اند که فضاپیمای "مسنجر" ارسال کرده است.در دو مقاله دیگر در همین مجله، دانشمندان نوشته اند بیشتر یخ‌های موجود در قطب شمالی عطارد، در زیر لایه‌هایی از ملکول‌های اورگانیک و "ناپایدار" قرار دارد که نوعی عایق را برای آن تشکیل داده اند.دستاوردهای جدید دانشمندان در این زمینه، می‌تواند به درک چگونگی پیدایش این مواد در کره زمین نیز کمک کند."مسنجر" نخستین فضاپیمایی بود که در مدار عطارد قرار گرفته است.این فضاپیما از سال گذشته میلادی تصویرهایی را با کیفیت بالا برای دانشمندان از عطارد ارسال کرده است.

شواهد برای وجود یخ در این سیاره توسط طیف سنج نوترونی در فضاپیمای "مسنجر" تایید شده است.این طیف سنج می‌تواند ذرات نوترون را که از جو عطارد خارج می‌شوند، رصد کند.شان سولومون، محقق اصلی در پروژه فضاپیمای "مسنجر"، گفت: "نوترون‌ها زمانی به وجود می آیند که اشعه‌های کیهانی به یک سیاره اصابت کنند. هیدروژن یکی از بهترین جذب کننده‌های نوترون است. بنابراین یک دستگاه طیف سنج، برای ردیابی هیدروژن در مجاورت سطح سیاره، کاهش در تغییر نوترون‌های ساطع شده از سیاره را رصد می‌کند."کاهش تعداد نوترون‌ها در قطب شمالی عطارد، حاکی از وجود مقادیر قابل توجه هیدروژن در این منطقه بوده که همزمان نشانه ای از وجود مقادیری آب است.اندازه گیری‌های دیگری، که در آنها از لیزر استفاده شده بود، نشان داد که لایه ای ضخیم از ماده ای تیره، بیشتر یخ موجود در این گودال‌ها را پوشانده است.آقای سولومون گفت محققان اعتقاد دارند آب و ماده تیره رنگی که در این گودال‌ها دیده می‌شوند، توسط اجسامی که به عطارد اصابت کرده اند، ایجاد شده اند.

این اجسام آمیزه ای از ستاره‌های دنباله دار، خرده سیاره‌های غنی از مواد اورگانیک و مواد ناپایدار، مانند آب یخ‌ زده، هستند.آقای سولومون گفت: "این اشیاء در منظومه شمسی به وفور پیدا می‌شوند، ما می‌دانیم که بسیاری از آنها دارای مدار هستند و این مدارها آنها را به خورشید بسیار نزدیک می‌کنند."وی گفت یافته‌های جدید نه تنها به دانش ما در شناخت اسرار منظومه شمسی کمک می‌کند، بلکه در دستیابی به اطلاعات درباره سیاره‌های دیگر نیز موثر هستند.او در ادامه گفت: "نکته ای که بعد از دریافت اولین اندازه گیری‌های شیمیایی از عطارد، باعث شگفتی ما شد، این بود که هیچ یک از نظریه‌های قبلی ما درباره اینکه عطارد چگونه شکل گرفته است، صحیح نبود."او ادامه داد: "به همین دلیل است که ما باید آنچه را که درباره چگونگی ایجاد عطارد و سیاره‌های داخلی در منظومه شمسی در کتابها نوشته شده بود، بازنویسی کنیم. وجود یخ در قطب شمال عطارد جدیدترین دستاورد ماست، اما این می‌تواند برای افزایش دانش ما یکی از موثرترین یافته‌ها باشد."

منبع :bbc
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید