تبلیغات
هابل اسرار NGC 922 را موشکافی می کند
ارسال در: 1391/10/02-08:44
اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل به دلایلوجود سحابی های صورتی رنگ روشن در کهکشان NGC922 پی بردند. آنها دلیل وجود سحابی های صورتی رنگ روشن را در این کهکشان حلقوی،برخورد مرکز کهکشان با یک کهکشان کوچکتر به نام 2MAXI JOZZ4301-24443 می دانند.
جواد گنجعلی
اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل به دلایلوجود سحابی های صورتی رنگ روشن در کهکشان NGC922 پی بردند. آنها دلیل وجود سحابی های صورتی رنگ روشن را در این کهکشان حلقوی،برخورد مرکز کهکشان با یک کهکشان کوچکتر به نام 2MAXI JOZZ4301-24443 می دانند.درحقیقت اخترشناسان برخورد این دو کهکشان را دلیل درهم پاشیده شدن شکل حلقوی کهکشان و نمودارشدن یک حلقه دایره ای از سحابی ها در این کهکشان میدانند.

 تصویر تلسکوپ فضایی هابل از NGC 922  نشان می دهد که این کهکشان با ساختار طبیعی یک کهکشان حلقوی مطابقت زیادی ندارد، باید این طور گفت که در اثر این برخورد بازوهای حلقوی کهکشان از هم پاشیده شدند و موجی از ستارگان را به سمت خارج کهکشان روانه کرد.این اثر در سمت خارج و بالای عکس قابل مشاهده است.برای تایید این موضوع مشاهدات تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا بی نظمی های بیشتری را به صورت نقطه نقطه در اطراف کهکشان به نمایش می گذارد.

اخترشناسان به این نکته پی بردند که هنگامی که کهکشان کوچکتر از میان کهکشان NGC 922 عبور کرد،این برخورد شرایط را برای پاشیده شدن موجی ازابرهای گازی شکل مهیا کرده و آن مکان را برای شکل گیری ستارگان جدید و روشن ساختن این ستارگان از گازهای باقیمانده آماده کرد.

وجود رنگ صورتی روشن در سحابی ها توصیفی از این فرایند است و این پدیده توسط بر انگیخته شدن گاز های هیدروژن بوجود می آید.این فرایند مشابه نشانه های گاز نئون است.

طبق فرضیات اگر مرکز یک کهکشان کوچک دقیقا درهنگام برخورد با مرکز یک کهکشان بزرگتر در یک خط قرار بگیرند ،نتیجه آن سحابی هایی است که به شکل دایره کهکشان را پوشش خواهند داد.

تصویری که هابل از NGC 922 برداشته است ترکیبی از 3 دوربین میدان دید گسترده نور مرئی،دوربین نزدیک مادون قرمز و دو دوربین سیاره ای میدان دید گسترده است.
منبع :www.spacetelescope.org
تلوزیون
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید