تبلیغات
آن‌چه باید پیش از خریدن تلسکوپ بدانید (بخش سوم)
ارسال در: 1391/10/09-16:34
آن‌چه مي‌خوانيد سومين بخش از مقاله‌اي است كه از كارشناسي بزرگ در يكي از معتبرترين مجله‌هاي اخترشناسي جهان (Sky & Telescope) به چاپ رسيده است. اين مقاله قرار است خريداران تلسكوپ را تا حدودي از سردرگمي بيرون آورد.

آن‌چه می‌خوانید سومین بخش از مقاله‌ای است که از کارشناسی بزرگ در یکی از معتبرترین مجله‌های اخترشناسی جهان (Sky & Telescope) به چاپ رسیده است. این مقاله قرار است خریداران تلسکوپ را تا حدودی از سردرگمی بیرون آورد و به آن‌ها آگاهی لازم را برای انتخاب تلسکوپی مناسب‌تر بدهد. امیدواریم این مقاله، که با ترجمه‌ی خوب شادی حامدی آزاد تهیه شده، بتواند دست‌کم برای گروهی از علاقه‌مندان به نجوم رصدی مفید واقع شود. به علت طولانی بودن این مقاله، آن را به ۴ بخش تقسیم کردیم که دو بخش نخست آن در هفته‌های گذشته منتشر شده‌اند و آخرین بخش آن را شنبه‌ی آینده تقدیم شما می‌کنیم.

نویسنده: تونی فلاندر

07

تلسکوپ‌های کوچک‌تر علاوه بر قیمت پایین‌تر و قابلیت حمل‌ونقل بهتر مزایای دیگری هم دارند. یکی از آن‌ها میدان‌دید است

ترجمه: شادی حامدی آزاد

تلسکوپ‌های کوچک‌تر علاوه بر قیمت پایین‌تر و قابلیت حمل‌ونقل بهتر مزایای دیگری هم دارند. یکی از آن‌ها میدان‌دید است. البته رابطه‌ی محکمی وجود ندارد (درباره‌ی استثناءها بعداً حرف می‌زنم) ولی قاعده‌ی کلی این است که هرچه گشودگی دهانه بیشتر باشد، محدوده‌ی کوچک‌تری از آسمان را می‌بینید. تعداد اجرام آسمانی که آن‌قدر بزرگ باشند که لازم باشد آن‌ها را مثلاً در میدان دید تلسکوپی ۱۲ اینچی ببینیم چندان زیاد نیست؛ ولی چندتایی هستند: مانند خوشه‌ی ستاره‌ای پروین. و البته این اجرام شامل برخی از زیباترین جواهرات آسمان‌اند.

اگر مایلید عکاسی نجومی ژرف‌آسمان انجام بدهید، یادگرفتن این کار با تلسکوپی کوچک آسان‌تر از تلسکوپی بزرگ است. و این را هم بدانید که تلسکوپ کوچک مانعی در خلق عکس‌های نجومی زیبا نیست؛ فقط باید اجرامی را انتخاب کنید که برای تلسکوپ‌تان مناسب باشند.

اگر خیلی در نجوم تازه‌کارید، می‌توانید دوربین دوچشمی مناسبی را با قیمت نسبتاً ارزان پیدا کنید و به این ترتیب بدون صرف هزینه‌ای سرسام‌آور پا به درون دنیای نجوم بگذارید.

سرانجام، اغلب رصدگران جدّی پس از چند سال، برای هدف‌ها و شرایط گوناگون، دو یا چند تلسکوپ خواهند داشت. خوب است با تلسکوپ‌های کوچک‌تر کار را شروع کنید و بعداً به تلسکوپ‌های بزرگ‌تر برسید. به این ترتیب، وقتی نماهای آسمانی آشنای خود را با انواع تلسکوپ‌ها دیده باشید واقعاً قدر زیبایی‌شان را می‌دانید.

دوربین‌های دوچشمی

09

بسیاری از رصدگران باتجربه، که به منطق شروع با ابزار کوچک در حدّ نهایت باور دارند، پیشنهاد می‌کنند که با دوربین دوچشمی شروع کنید.

بسیاری از رصدگران باتجربه، که به همان منطق شروع با ابزار کوچک در حدّ نهایت باور دارند، پیشنهاد می‌کنند که با دوربین دوچشمی شروع کنید. در اینجا من درباره‌ی دوربین‌های دوچشمی

.... ادامه‌ی مطلب
منبع :http://canot.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید