تبلیغات
«گل مریخی» سیاره سرخ چه بود؟
ارسال در: 1391/10/27-18:32
دانشمندان اعلام کرده‌اند که یک گل مریخی که چندی پیش در تصاویر ارسالی کاوشگر مریخ باعث شگفتی دانشمندان شده بود، دانه یا ریگ دو میلیمتری بوده که درون یک سنگ ادغام شده است.

دانشمندان اعلام کرده‌اند که یک گل مریخی که چندی پیش در تصاویر ارسالی کاوشگر مریخ باعث شگفتی دانشمندان شده بود، دانه یا ریگ دو میلیمتری بوده که درون یک سنگ ادغام شده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان پروژه کنجکاوی روز گذشته (سه‌شنبه) به توضیح طبیعت یک گل ریز تابنده در یک سنگ مریخی پرداخته و محلی را که قرار است از مته کاوشگر برای اولین بار استفاده شود نیز نمایش دادند.

این موضوع به یک کشف جالب اشاره داشت که بر اساس آن، محلی که کنجکاوی اکنون در آن مشغول به کار است، حتما با آب بوجود آمده و می‌تواند بینشهای جدیدی را در مورد تاریخچه زمین‌شناسی مریخ فراهم کند.

گل مریخی که تا حدی به دلیل ظاهر متفاوت آن با سنگ اطراف خود، به سرعت در اینترنت منتشر شده بود در حقیقت یک تصویر میکروسکوپی از دوربین MAHLI کنجکاوی بوده است. دانشمندان این کاوشگر آن را یک دانه معدنی نسبتا بزرگ یا یک ریگ به اندازه دو میلیمتر خواندند که برای بررسی آن به اطلاعات شیمیایی بیشتر نیاز است.

به گفته دانشمندان، احتمالا دانه‌های با رنگ تیره‌تر نیز در محیط اطراف وجود داشته که می‌توانند اطلاعات جالبی را در مورد تاریخچه این ناحیه در اختیار بگذارند.

کاوشگر رباتیک کنجکاوی پس از گذشت پنج ماه از ورود در سطح مریخ، اکنون با شواهد زیادی در مورد دست داشتن آب در شکل‌گیری محیط در میلیاردها سال قبل احاطه شده است. از این رو دانشمندان تصمیم گرفته‌اند که برای اولین بار از مته کنجکاوی بر روی یک سنگ تخت موسوم به «جان کلین» استفاده کنند که نام خود را از معاون سابق مدیر پروژه ماموریت آزمایشگاه علوم مریخ که سال 2011 درگذشت، گرفته است.

تصویر کنجکاوی از این سنگ نشان‌دهنده رگه‌های مشخص پر شده از مواد معدنی سفید بوده که به نظر سولفات کلسیم است. این رگه‌ها هنگامی شکل گرفته‌اند که آب از میان ترکها عبور کرده و مواد معدنی را در کناره آنها ته‌نشین کرده بودند.

این اولین بررسی نزدیک کنجکاوی از مواد معدنی خواهد بود که با رسوب آب در یک محیط زیرسطحی شکل گرفته‌اند.

دانشمندان، آغاز این عملیات حفاری را برای دو هفته آینده پیش‌بینی کردند.

ماموریت اولیه کنجکاوی در دو سال آینده، تعیین امکان برخورداری مریخ از اجزای شیمیایی مورد نیاز برای حیات است. در نهایت این کاوشگر یک تنی به سوی کوهستان پنج کیلومتری شارپ در مرکز دهانه گیل خواهد راند اما دانشمندان قصد دارند از این زمان برای بررسی اسرار این سیاره استفاده کنند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید