تبلیغات
شناسایی اقیانوس گدازه باستانی بر سطح عطارد
ارسال در: 1391/12/07-10:10
داده‌های جدید کاوشگر مسنجر حاکی از جاری شدن یک اقیانوس عظیم ماگما بر سطح سیاره عطارد در حدود 4.5 میلیارد سال قبل است.

داده‌های جدید کاوشگر مسنجر حاکی از جاری شدن یک اقیانوس عظیم ماگما بر سطح سیاره عطارد در حدود 4.5 میلیارد سال قبل است.


کاوشگر مسنجر از ماه مارس 2011 در مدار عطارد در حال چرخش و جمع آوری داده است.

گروهی از محققان با آنالیز داده های فلورسنت اشعه ایکس که توسط این کاوشگر تهیه شده است، موفق به شناسایی دو ترکیب متمایز و غیر قابل توضیح در سنگ های سطح این سیاره شده اند.

محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)‌ از این داده ها برای بازسازی دو نوع سنگ در آزمایشگاه استفاده کرده و برای شبیه سازی فرآیندهای مختلف زمین شناسی، آنها را تحت دمای بالا و فشار قرار دادند که نشان می دهد، این دو ترکیب کاملا متفاوت بوده و از یک منطقه سرچشمه نگرفته اند.

برای این نتایج، تنها یک توضیح وجود دارد: اقیانوس گسترده ماگما که باعث تشکیل دو لایه مختلف از کریستال به شکل جامد شد، با ذوب مجدد به ماگمایی تبدیل شد که تمام سطح عطارد را پوشاند.

«تیموتی گرو» از متخصصان زمین شناسی MIT‌ تأکید می‌کند: این پوسته بر سطح عطارد بیش از چهار میلیارد سال عمر داشته و اقیانوس ماگما یک ساختار باستانی محسوب می شود.

در حقیقت این اقیانوس در مراحل نخست شکل گیری عطارد با عمر یک تا 10 میلیون سال ایجاد شده است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید