تبلیغات
انتشار ویژه نامه نوروزی مجله نجوم + تقویم پدیده های نجومی سال
ارسال در: 1391/12/16-17:17
شماره 226 مجله نجوم (اسفند 1391 و فروردین 1392) از نیمه اسفند در سراسر کشور توزیع شد.

شماره 226 مجله نجوم (اسفند 1391 و فروردین 1392) از نیمه اسفند در سراسر کشور توزیع شد. هدیه نوروزی این شماره 8 صفحه پدیده های نجومی سال است که به صورت تقویم دیواری طراحی شده و صفحات میانی مجله نجوم به آن اختصاص پیدا کرده است.

گفت و گوی اختصاصی این شماره نجوم با باس لنسدورپ، مدیر و از مؤسسان طرح مارس وان بوده است. او و همکارانش که سعی دارند تا ده سال دیگر سفر نخستین انسان‌ها به سیاره سرخ را فراهم کنند، از استقبال بسیار ایرانی‌ها برایمان گفت؛ از اینکه از ایران تا زمان گفت‌وگو، 70 نفر برای شرکت در این طرح درخواست داده‌اند درحالی‌که از ایتالیا 45 و از آلمان 34 داوطلب داشته‌اند. لنسدورپ در این گفت‌وگو، پاسخگوی پرسش‌های بسیاری در مورد این پروژه جنجالی بوده است.

در ژرفای این شماره کاظم کوکرم و مرجان حاجی رحیمی با معرفی 20 رصدگاه منتخب به سراغ سال جدید رفته‌اند. در این مقاله علاوه بر معرفی رصدگاه ها، بیش از ده رصدگر و منجم آماتور نام آشنا، این رصدگاه ها را نمره دهی کرده‌اند. میانگین این نمرات اطلاعات جالبی در مورد محبوبیت رصدگاه ها پیش روی خوانندگان می‌گذارد.

سیما قاسمی و پیمان اکبرنیا، به شرح مهم‌ترین اخبار نجومی و فضایی سال 1391 پرداخته‌اند. پیمان اکبرنیا همچنین در گزارش سال، به تحلیل و بررسی پرواز میمون پیشگام به فضا پرداخته است. دومین گزارش سال هم به تاسیس شرکت‌های معدن کاوی فضایی در سال اخیر به قلم محمد حسین الماسی اختصاص پیدا کرده است.

بررسی و پیش‌بینی خبرسازترین دنباله دار سال‌های اخیر (پن استارز C/2011 L4) که از نیمه اسفند میهمان آسمان ما خواهد بود دیگر مقاله خواندنی این شماره مجله نجوم به قلم علی ابراهیمی سراجی است. کاظم کوکرم نیز روشی ساده برای محاسبه زمان تحویل سال را معرفی کرده است.

حامد پورخرسندی به سراغ مهم‌ترین رویداد نجومی ماه گذشته، برخورد شهاب‌سنگی روسیه، رفته است و از جزییات این برخورد و تحلیل‌های آن، خبر آورده است. علی ابراهیمی سراجی در بخش راهنمای این شماره، فهرستی از پدیده‌ها و رویدادهای نجومی را تهیه کرده است. همچنین قسمت آخر داستان علمی-تخیلی «کندزیست» نوشته مایکل سوانیک و ترجمه بابک واحدی در این شماره به چاپ رسیده است.

وبگاه www.nojum.ir

از نیمه ماه اسفند، شماره 226 ماهنامه نجوم، همچون شماره های پیشین، از درگاه آیتیونز و برنامه کاربردی مجله (Majalleh) به صورت الکترونیکی قابل خرید است. (اطلاعات بیشتر در پایگاه مجله)
منبع :nojum.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید