تبلیغات
اطلاعات و توصیه هایی برای شرکت در ماراتن مسیه
ارسال در: 1391/12/20-10:22
زمان و مکان حرکت گروه، زمان شروع و پایان ماراتن مسیه، اجرام بحرانی و وسایل ضروری برای شرکت در دومین ماراتن مسیه ماهنامه نجوم به شرح زیر است.

مکان برگزاری ماراتن مسیه: پارک ملی کویر، کاروانسرای قصر بهرام (150 کیلومتری جنوب شرقی تهران).

طول و عرض جغرافیایی به ترتیب حدود 52 درجه و 12 دقیقه شرقی و 34 درجه و 47 دقیقه شمالی. ارتفاع حدود 1000 متر از سطح دریا.

برای دریافت اطلس آسمان مخصوص شرکت در ماراتن مسیه اینجا کلیک کنید. ترتیب نقشه های ارائه شده در این اطلس به گونه ای است که در صورت پیروی از ترتیب صفحات آن هیچ جرمی را برای رصد از دست نخواهید داد.

زمان تجمع برای حرکت: ساعت 8:45 صبح پنجشنبه 24 اسفند در تهران، پل گیشا، خیابان بلوچستان، نبش کوچه هفتم.

ثبت نام نهایی

رصدگر برای ثبت نام قطعی می بایست مبلغ ثبت نام خود را به شماره حساب معرفی شده از طرف ماهنامه نجوم واریز نموده، اسکن رسید بانکی را به فکس یا ایمیل ماهنامه ارسال کرده باشد و از دریافت فکس توسط ماهنامه نجوم مطمئن شده باشد.

شرکت کنندگان لازم است اصل رسید بانکی پرداخت شده خود را که پیش از این تصویر آن را برای دفتر ماهنامه نجوم فکس یا ایمیل کرده بودند همراه داشته باشند.

مسیر حرکت از تهران تا پارک ملی کویر

مسیر حرکت از ری به سوی ورامین و پیشوا و سپس مسیر بیابانی پارک ملی کویر است. طی مسیر به مدت حدود 5 ساعت انجام خواهد شد. پس از یک جلسه کوتاه توجیهی در کاروانسرای قصر بهرام برنامه گروه ها در شب اعلام شده و محل هر گروه بر بام کاروانسرا مشخص می شود. افق محل رصد باز است و از جنوب تا حدود 5 درجه به دلیل قرارگیری سیاه کوه بسته است. آلودگی نوری در جنوب کمترین و در شمال به دلیل قرار گیری تهران و گرمسار بیشترین است. حد قدر آسمان در شب های تاریک بین 6 تا 5/6 است.

زمان بندی ماراتن مسیه

سوت شروع ماراتن در صورت مناسب بودن شرایط جوی در ساعت 18:45 سکوت کویر را خواهد شکست و رصدگران تا ساعت 05:45بامداد به رقابت خواهند پرداخت.

در برنامه رصد دو استراحت نیم ساعته در نظر گرفته شده است:

استراحت اول از ساعت 21:30 تا 22:00

استراحت دوم از ساعت 02:00 تا 02:30

سوت پایان رقابت نیز در ساعت 05:45 صبح 25 اسفند نواخته خواهد شد.

جمع مدت زمان رقابت با کسر زمان استراحت 10 ساعت خواهد بود.

پس از استراحت صبحگاهی و صرف صبحانه، مراسم معرفی برندگان و ارائه جوایز انجام می شود و پس از آن علاقه مندان می توانند با حضور راهنمای محیط زیست پیاده روی کوتاهی را برای بازدید از منطقه انجام دهند. بازگشت به تهران بین ساعت 16 تا 18 جمعه 21 اردیبهشت در محل خیابان بلوچستان، نبش کوچه هفتم خواهد بود.

همراه داشتن وسایل زیر ضروری است

1-      تلسکوپ یا دوربین دوچشمی که بایستی از نظر اپتیکی سالم بوده و کیفیت لازم را داشته باشد (الزامی برای شرکت کنندگان در بخش رقابتی ماراتن).

2-      اطلس آسمان از هر نوع که فکر می کنید به آن نیاز خواهید داشت.

3-      نهار روز اول به همراه مقداری آذوقه غذایی انرژی بخش. در برنامه ارائه غذای سبک برای شام و صبحانه و نهار روز دوم و همچنین چای و شیرینی طی ساعات رصد تدارک دیده شده است.

4-      چراغ قوه (فقط با نور قرمز). افرادی که از چراغ قوه با نور شدید استفاده کنند به دلیل مزاحمت برای رصدگران دیگر از دور مسابقه حذف می شوند.  

5-      با توجه به بالا رفتن برودت هوا و رسیدن دما به نزدیک 5 درجه که موجب کاهش انرژی شرکت کنندگان پس از نیمه شب می شود، همراه داشتن لباس گرم الزامی است: کلاه، دستکش، کاپشن ضخیم، شلوار زیر پشمی، جوراب مناسب زمستان.

6-      کیسه خواب برای استراحت سحرگاهی.

7-      چادر مسافرتی کوچک در صورت مواجه شدن با طوفان و باران و برف.

اجرام بحرانی

به علت موقعیت خورشید روی دایره البروج همواره رصد برخی از اجرام مسیه به دلیل نزدیک بودن به خورشید دشوار یا نشدنی است. در ماراتن امسال بلافاصله پس از آغاز رقابت بایستی علاوه بر رصد کهکشان های صورت های فلکی حوت و قیطس، کهکشان­های صورت های فلکی آندرمدا و مثلث را نیز رصد نمود، در غیر این صورت غروب خواهند کرد و در بامداد نیز روشنایی افق به قدری زیاد است که بختی برای رصد آنها وجود ندارد.

در سحرگاه و با روشن شدن افق مشرق بایستی به سرعت 2M، 75M، 55M، 73M، 72M را رصد نمود. بحرانی ترین و دشوارترین جرم صبحگاهی 30M در صورت فلکی جدی است که با توجه به طلوع دیرهنگام این جرم و وضعیت غبار در نزدیکی افق بعید به نظر می رسد قابل مشاهده باشد.

جذاب ترین سوژه ماراتن مسیه امسال

همان طور که در خبرها شنیده اید در حال حاضر دنباله دار پن- استارز از آسمان نیمکره شمالی مشاهده پذیر بوده و به قدر ظاهری کمتر از 2 رسیده است. به نظر می رسد در صورت مساعد بودن شرایط جوی بتوانیم منظره ای همچون تصویر زیر را از دنباله دار پن- استارز و هلال ماه در لحظه آغاز ماراتن مسیه در شامگاه 24 اسفند شاهد باشیم.

در صورت مساعد بودن شرایط جوی، شرکت کنندگان در زمان شروع ماراتن مسیه در 24 اسفند از بام کاروانسرای قصر بهرام منظره زیبایی از درخشش دنباله دار پن-استارز را در کنار هلال باریک ماه با چشم غیر مسلح رصد و از آن عکاسی خواهند کرد.
منبع :nojum.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید