تبلیغات
گزارش روز جهانی نجوم انجمن نجوم شهرستان جیرفت
ارسال در: 1392/02/12-23:05

چند سالی است که به همت انجمن نجوم شهرستان جیرفت، مراسم روز جهانی نجوم در سطح شهر با همراهی علاقه‌مندان و مردم برگزار می‌شود. امسال هم جمعه ۳۰ فروردین ماه،پارک ولیعصر جیرفت میزبان منجمان و دوست‌داران آسمان بود.
گزارش برنامه:
.از در ورودی پارک برگه هایی زده شده بود که روی آنها سوالاتی با موضوع نجوم نوشته شده بود سوال هایی که با دیدنشان ذهنت کنجکاو می شد و میخواستی یک نفر را پیدا کنی که جوابش را به تو بگوید هنوز درگیر این سوال بودی که سوال دیگری را می دیدی و برای یافتن جوابش راه را ادامه میدادی و همینطور این سوالات بی جواب تو را به طرفی می برد که انگار جوابش آنجا بود، اینجا بود که جمعی را می دیدی که همه مشغول صحبت از آسمانند، از نجوم. و اینجا به یاد بنری می افتادی که در ورودی  پارک زده شده بود که نوشته رویش خبر از نمایشگاهی نجومی می داد پس مشتاق میشدی سری به نمایشگاه بزنی و آنجا جواب سوالاتت را هم پیدا کنی و حالا درست در نمایشگاه نجومی بود که برای روز جهانی نجوم برپا شده بود.
اولین غرفه ای که با آن رو به رو میشدی تاریخ علم نجوم بود که از گذشته نجوم می گفت، خیلی ها دوست دارند درباره تاریخ علوم بدانند و اینجا جایی بود که از تاریخ این علم صحبت می شد.

آماده کردن غرفه تاریخ:


و غرفه آماده تاریخ:


غرفه بعدی سن و وزن تو را در سیارات منظومه شمسی می گفت

 
خودت را با ترازویی که گذاشته بودند وزن می کردی و وزنت را در هر سیاره ای می فهمیدی و از اعدادی که می شنیدی شگفت زده میشدی. وقتی می فهمیدی که سیاره اورانوس و نپتون از وقتی که تو به دنیا آمدی هنوز یک دور کامل هم به دور خورشید نچرخیده اند یا به قول خودمان یک سال تحویل هم نداشته اند تازه به عظمت و جذابیت منظومه شمسی پی میبردی و منظومه شمسی برایت جالب می شد و می خواستی بیشتر درباره آن بدانی 


حالا که منظومه شمسی برایت جالب شده بود یک غرفه آن طرف تر می دیدی که درباره منظومه شمسی است، به سراغ آن می رفتی تا بیشتر درباره منظومه شمسی و ساختار و نظمش بدانی تا بهتر دلیل آنهمه تفاوت سن و وزن را بفهمی و همینطور موقعیت زمینت، این سیاره آبی را در جهان بشناسی 

.

احتمالا راجع به مریخ چیزهای زیادی شنیده باشی و برایت نسبت به سایر سیاره های منظومه شمسی جالب تر باشد و بخواهی راجع به مریخ و سفر به مریخ و اینکه این روز ها می گویند عده ای می خواهند به مریخ بروند چیزهای بیشتری بدانی و وقتی می بینی غرفه ای به مریخ اختصاص داده شده خوشحال می شویحالا که منظومه شمسی را شناختی احساس میکنی جهان بزرگتر از آن چیزی است که تصور می کردی. به غرفه بعدی می روی "اجرام غیر ستاره ای"،در این غرفه تازه می فهمی خورشید که در منظومه شمسی برای خودش ابهتی داشت و همه سیاره ها به گرد او می چرخیدند یک ستاره معمولی است که در همین کهکشان خودمان، راه شیری، میلیاردها ستاره مثلش هست، چه برسد به جهان، که میلیاردها کهکشان دارد و اینجاست که تازه درک میکنی که جهان واقعا بزرگ است و ما در گوشه ای از این جهان بزرگ برای خودمان زندگی می کنیم و فکر می کنیم خیلی بزرگیم! در این غرفه با سحابی ها هم آشنا می شوی و میدانی که ستاره ها هم برای خودشان عالمی دارند؛ از یک سحابی متولد می شوند، بزرگ می شوند، پیر می شوند و در آخر عمرشان به پایان می رسد و می میرند.
غرفه بعدی از "سفر در زمان" برایت می گوید؛ چیزی که شاید در خیلی از فیلم های تخیلی دیده باشی، و برایت مهم می شود که آیا سفر در زمان واقعا امکان پذیر است؟ و این غرفه جای مناسبی برای این بحث است.در کنار او هم یک نفر بود که نرم افزار نجومی برای گوشیتان بلوتوث می کرد:


در بخش پخش فیلم، فیلم هایی جذاب و زیبا از نجوم و زیبایی های آسمان را می دیدی و فیلم هایی از عظمت جهان

و اما بخش رصدی برنامه، چند تلسکوپ برپا شده بود که می توانستی با آنها ماه و مشتری را ببینی افراد علاقمند به رصد با تلسکوپ هم که همیشه تعدادشان زیاد است

مصاحبه با جناب آقای مهندس منصور بهمنی مسئول انجمن نجوم


و در آخر عکس یادگاری اعضای انجمن که برای برگزاری این برنامه زحمت زیادی کشیدن


نظرات ارسالی:
 
Nazanin
1392/12/21   7:01:00 PM
ممنون میشم اگه جوابم را سریع تر بدید.

Nazanin
1392/12/21   6:32:00 PM
می تونم ازتون بپرسم که عکس چهاردهمی از بالا مختص به چه کسی است .همان کسی که در حال تنظیم تلسکوپ است.ممنون میشم اگه بهم بگید.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید