تبلیغات
خواب یک سیاهچاله!
ارسال در: 1392/03/25-06:16
سیاهچاله‌ای واقع در مرکز کهکشان Sculptor که حدود 13 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، در حال حاضر چرت کوتاهی زده است.

سیاهچاله‌ای واقع در مرکز کهکشان Sculptor که حدود 13 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، در حال حاضر چرت کوتاهی زده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این سیاهچاله حدود یک دهه پیش زمانی رصد شد که در حال بلعیدن مواد بیش‌ از اندازه موجود در کهکشانش بود.

اما بررسی جدید این جرم کیهانی توسط رصدخانه «چاندرا»ی ناسا و ماهواره NuStar نشان می‌دهد که سیاهچاله در چند سال گذشته به خواب‌ رفته است.

درک دانشمندان از رفتار سیاهچاله‌ها کامل نیست؛ آن‌ها می‌دانند این اجرام را می‌توان در مرکز بسیاری و نه تمامی کهکشان‌های بزرگ یافت که از آنچه "دیسک‌های صفحه‌ای یکپارچه" خوانده می‌شود، تغذیه می‌کنند.

دیسک‌ مزبور اساسا خوشه‌ای از ماده است که به دور هسته می‌چرخد و اغلب از شکل‌گیری ستاره‌ای ناشی می‌شود.

با این حال، در میان تعداد بسیار زیاد شکل‌گیری ستاره‌ای، به نظر می‌رسد سیاهچاله خوابیده است.

هنگامی که ماده به درون یک سیاهچاله سقوط می‌کند، اشعه ایکس ساطع می‌شود، اما در حال حاضر NuStar اشعه‌های ایکس حداقلی را از این ناحیه گزارش می‌کند و این نشان‌دهنده آن است که سیاهچاله آرام گرفته است.

ناسا مطمئن نیست که در این منطقه کیهانی چه می‌گذرد. دنیل استرن یکی از دانشمندان حاضر در پروژه NuSTAR در مقاله‌ای نوشته است: رشد سیاهچاله و شکل‌گیری ستاره‌ای در کهکشان‌های دوردست اغلب پا به پای هم رخ می‌دهند و این که دانشمندان ناسا دو تلسکوپ مکمل قدرتمند برای بررسی این که در این جا چه می‌گذرد، در اختیار دارند.

این تصویر ترکیبی از تصاویر بسیاری است که از این کهکشان گرفته شده است.

در صورتی که سیاهچاله فعال می‌بود و از ماده مزبور تغذیه می‌کرد، رنگ حاضر در تصویر آبی بود، اما رنگ‌ تصویر رصدشده بیشتر نارنجی و قرمز است. این امر نشان‌دهنده حضور اشعه‌های ایکس با انرژی پایین به متوسط در این ناحیه است.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید