تبلیغات
مرور پنجاه سال فضانوردی زنان، فردا در فرهنگسرای اشراق
ارسال در: 1392/03/30-08:51
همزمان با پنجاهمین سالگرد سفر نخستین کیهان نورد زن جهان به مدار زمین، مراسمی با عنوان «نیم قرن حضور زنان در فضا»، عصر پنج شنبه (فردا) در فرهنگسرای اشراق تهران برگزار می‌شود.

همزمان با پنجاهمین سالگرد سفر نخستین کیهان نورد زن جهان به مدار زمین، مراسمی با عنوان «نیم قرن حضور زنان در فضا»، عصر پنج شنبه (فردا) در فرهنگسرای اشراق تهران برگزار می‌شود.

سیروس برزو، روزنامه نگار علمی و پیشگام ترویج دانش کیهان نوردی در کشور که از سخنرانان این مراسم است در گفت‌و‌گو با خبرنگار فناوری ایسنا اظهار داشت: این روزها مصادف است با پنجاهمین سالگرد پرواز «والنتینا ترشکوا»، نخستین زن فضانورد جهان در 16 ژوئن 1963 (26 خردادماه 1342). اگر چه تقریبا تا 20 سال بعد از سفر تاریخی ترشکوا، هیچ زنی به فضا پرتاب نشد اما به دنبال بهره برداری از کیهان پیماهای شاتل در دهه 1980 میلادی زنان حضوری پررنگ و معنادار در سفرهای فضایی پیدا کردند و طی سه دهه گذشه بیش از 30 نفر از زنان کشورهای مختلف در پروازهای مداری شرکت داشته‌اند.

وی با اشاره به این که فضانوردان زن توانسته اند تا سطح فرماندهی فضاپیما در ماموریت‌های فضایی ایفای نقش کنند، روسیه، آمریکا، ژاپن، کانادا، ایران و چین را از کشورهایی عنوان کرد که شهروندان زن آنها به فضا سفر کرده اند.

سرلشگر نیروی هوایی والنتینا ولادیمیروونا ترشکووا

در مراسمی که به مناسبت فعالیت پنجاه ساله زنان در عرصه فضایی، از ساعت 16 تا 18 عصر فردا در فرهنگسرای اشراق تهران برگزار می‌شود، علاوه بر سخنرانی سیروس برزو، کارشناسانی دیگر نیز درباره زوایای مختلف حضور زنان در فضا سخنرانی کرده و فیلمی هم درباره سفر فضایی ترشکوا نمایش داده می‌شود.

شرکت عموم علاقمندان در این نشست علمی آزاد است و شرکت کنندگان همچنین از موزه «انسان و فضا»، نخستین نمایشگاه - موزه دائمی فضایی خاورمیانه که قریب یک ماه است به همت سیروس برزو در فرهنگسرای اشراق برپا شده بازدید خواهند کرد.

ماهنامه «آسمان شب» و فرهنگسرای اشراق که نشست علمی فردا را ترتیب داده اند قرار است طی ماه‌های آینده هم جلسات و برنامه های دیگری را با هدف ترویج دانش فضانوردی اجرا کنند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید