تبلیغات
شناسایی خانواده سیارکی خطرناک در مسیر حرکت به سمت زمین
ارسال در: 1392/05/25-12:02
اخترشناسان اسپانیایی شواهد قابل اعتمادی از وجود یک خانواده سیارکی به دست آورده اند که در مسیری مشابه شهاب سنگ چلیابینسک در حال حرکت به سمت زمین هستند.

اخترشناسان اسپانیایی شواهد قابل اعتمادی از وجود یک خانواده سیارکی به دست آورده اند که در مسیری مشابه شهاب سنگ چلیابینسک در حال حرکت به سمت زمین هستند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهاب سنگی با پهنای 18 متر و وزن 11 هزار تن، فوریه 2013 میلادی بر فراز آسمان منطقه چلیابینسک روسیه منفجر شد که این حادثه علاوه بر ایجاد خسارات شدید، باعث مجروح شدن بیش از یک هزار نفر شد.

اختزشناسان دانشگاه کومبوتنسی در تحقیقات خود موفق به شناسایی والدین این خانواده سیارکی بالقوه خطرناک موسوم به 2011EO40 شده اند.

بین 20 تا 40 هزار سال قبل یک جرم آسمانی در نتیجه گرمای بیش از حد و گرانش مریخ و زهره، در نزدیکی مدار خورشید منفجر شد.

قطعات این سیارک، خانواده سیارکی بزرگی را شکل داده است که دارای منشأ، ترکیب و مدار یکسان هستند.

در این مطالعه از شبیه سازی رایانه‌یی میلیاردها مدار سیارکی استفاده شد تا نمونه منطبق با مدار شهاب سنگ چلیابینسک شناسایی شود؛ سپس داده های ناسا در خصوص سیارک های شناخته شده برای یافتن انطباق آنها با این مدار مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده نشان می دهد، خانواده سیارکی چلیابینسک متشکل از 20 سیارک در ابعاد پنج تا 200 متر است.

این خانواده شامل چندین سیارک کوچک و دو سیارک نسبتا بزرگ به نام های 2007BD7‌ و 2011EO40 بوده و محتمل ترین سیارک والد شهاب سنگ چلیابینسک، سیارک 2011EO40 است.

به گفته محققان، این خانواده سیارکی می توانند در آینده خطراتی مشابه شهاب سنگ چلیابینسک برای زمین ایجاد کند.

منبع :isna.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید